Дните около Нова година са време за празнуване, но и време за равносметка, особено когато човек е добавил още една обиколка към личната си житейска спирала. Наскоро отминалият рожден ден на Слава Костадинова не е единственият повод да потърсим изкусната плетачка на словесни “дантели” за разговор. Тя е и най-новият член в творческото семейство на КДК “Нов живец” – Атина.
Съдбата е молив, подострен и от двете страни
- разговор с писателката Слава Костадинова, спечелила трета награда за проза в конкурса на КДК “Нов живец” – Атина “Любов – магическа реалност”.
Преди по-малко от година представихме първата й самостоятелна книга, сборника с разкази “Дантелата на дявола”. Тогава заедно с авторката в емблематичното кафене на Йорго ни гостува и поетесата Ники Комедвенска като редактор на книгата. В началото на април, точно година по-късно, Слава ни готви нови изненади.
Една от тях е излязлата вече от печат през декември стихосбирка “Песента на пеперудите”, а другата е нов сборник с разкази. Словото се лее изпод перото й, затова съвсем естествено разговорът ни започва с любимия ми въпрос:
Какво е за теб словото?
Човекът има два образа – външен вид и Слово.
Искаш да кажеш, че Словото е същност на човека. Част от хората превръщат словото в основно средство за себеизразяване, започват да пишат поезия, проза и не могат да си представят живота, без да пишат. Какво превръща обикновения човек в пишещ човек?
Писателят (поетът) не е “обикновен” човек. Не е “обикновен” човек, защото връзката му със Словото е като пъпна връв – свързва го с творението му.
Откри ли своята причина да се събуждаш всяка сутрин?
Любовта. Събуждам се с желанието да я изживея отново и отново. Да я дам от себе си на другите и да я приемат по същия начин. Защото днес хората не само не могат да дават любов, а и не могат да приемат любов.
Имаме още много да учим в голямото училище на Земята. Кой е най-важният житейски урок, който си научила?
Да приемам с благодарност всичко, което животът ми дарява. Не да искам, а да приемам, защото животът най-добре знае от какво всъщност се нуждая, за да бъда добър човек.
Кое отличава времето, в което живеем?
Липсата на съпричастие. Материалният интерес е завладял света и, както червеят изяжда и най-сочната ябълка, днес светът е прояден от материализъм.
Страхуваш ли се от нещо?
“В съвършената любов страх няма.” Тъй като в това измерение Любовта не е съвършена, страх ме е от Бога. Този страх обаче е по-различен. Той ми помага да се противопоставям на нещата, които ми пречат да бъда добра!
Палитрата на чувствата в творбите ти е богата – от неутолена страст, завист и омраза, способна да убива, до екстаз от единение с вечното. Има ли чувства, които би искала читателите ти да надмогнат, да надживеят?
Във всяка моя творба има поука. Винаги се стремя читателят да се замисли и да “вземе” нещо за себе си, което ще му послужи за изграждане на личен принцип или за преодоляване на комплекс. Смятам, че завистта и отмъщението са стълбите на човешкото падение.
Какво мислиш за възмездието?
Съдбата е молив, подострен и от двете страни. С едната страна “пише” Бог, а с другата – Човек. Бог пише принципа, а Човекът пише методите за прилагане на принципа. Ако тези методи са нечисти, той замърсява пътя, по който сам по-късно ще мине. Ако ме питаш дали не може да мине по друг път, ще ти отговоря отрицателно. Човек минава само по личния си път. Има хора, които извървяват чужд път, но те са малко – като Исус Христос. Тях Бог ги избира за това.
Какво ни прави избраници на Мечтата?
Попитай нея. Тя ни избира и нейният избор е дар.
Каква е твоята мечта?
Мечтата не се казва, защото няма да се изпълни.
Имаш ли мечти, които вече са се сбъднали?
Да, две големи мечти се реализираха. Повечето хора бъркат желанието с мечтата, а те са много… много различни неща… Светът щеше да бъде различен, ако хората имаха по-малко желания, за които се борят “с нокти и зъби”, а имаха мечти, които да постигат с упоритост, страст и честност!
Какво се “пече” сега в кухнята на словесното ти творчество?
Две-три тави курабийки и една голяяяма баница.
Да разбирам ли, че тавите с курабийки са сборници стихове и разкази, а голяяямата баница е роман?
Към средата на този месец ще излезе от печат сборник с разкази. С моя приятелка говорим за съвместен сборник. Имам стихове за още една стихосбирка. И един роман е към края си.
Ще подскажеш ли на читателите предстоящите заглавия?
Новият сборник с разкази ще се нарича “Жена… до семките на ябълката”. Надявам се да излезе до 8‑ми март, тъй като в него ще са събрани много разкази с главни героини жени… Романът все още е с работно заглавие.
Благодарим ти за този разговор! Очакваме срещите с теб и твоите нови творчески алхимии с нетърпение!
Разговора води: Рада КАПРАЛОВА



