Няма нещо, което да не притежава красота, за да не бъде рисувано. Всяко нещо може да се нарисува по много и различни начини, в зависимост от стила и предпочитанията на художника.
Светът очаква да бъде нарисуван с любов
Стелла, представи се на онези, които никак не те познават?
Казвам се Стелла Хараламбиева, на 17 години. Родена съм в Русе, но на 7 месеца съм пристигнала в Атина заедно със семейството си. Любимите ми занимания са рисуването и четенето на книги. Малко познавам България, защото малко пъти съм я посещавала, затова мечтата ми е, някой ден да стана успешен архитект и заедно с моето семейство да обиколя и да науча всичко за родината си.
Тази година се подготвям да кандидатствам в университета в Атина за специалността архитектура, през месец юни.
С твоето име са подписани няколко много успешни рисунки, оценени високо в различни конкурси! Защо избра четката пред перото?
Още от малка участвам в конкурси по рисуване, няколко пъти съм печелила и първи места. Сега, като по-голяма, много често участвам с картините си в изложби, където дори хора искат да ги закупят. Въпреки това никога не съм продавала рисунките си. Те са първите ми стъпки в света на изобразителното изкуството и искам да имам възможност да разглеждам развитието си чрез тях. Освен това, за мен рисуването и картините нямат стойност, измерима с пари, предпочитам да подаря някоя своя рисунка, отколкото да спечеля от нея.
Избрах четката, а не перото, защото по-лесно се изразявам с нея, отколкото когато пиша. Въпреки това никога не изоставям писането и литературата. Обожавам да чета български исторически романи, и винаги когато чета, си представям описаните сцени като картини, които искам след това да нарисувам.
За мен не съществува нещо което да не може да бъде нарисувано. Ако има желание и любов към това нещо, може да се постигне и нарисува всичко, което е видимо с очите
Кога разбра, че четката е твоят начин на изказ?
Рисувам откакто се помня. В началото, както всички малки деца, рисувах за да направя подарък на мама, на баба – за някой празник. Родителите ми винаги са ме подкрепяли в това което правя и са ме насърчавали с уверения, че съм много добра.
Започнах да участвам в конкурсите по рисуване, които се организираха в училище. Така, след първите награди, започнах да рисувам повече вкъщи. С помощта на татко, който също рисува доста добре, се запалих още повече по рисуването – защото имах видим резултат!
След няколко години в квартала, където живея, дойде учител-художник, който събра група. Веднага се записах. Бях на 12 години тогава, в група с възрастни хора, които рисуваха за развлечение. Започнах много плахо и дори мислех да се откажа, но магията на четката надделя.
Започнах да рисувам по-професионално и повярвах, че имам талант. Исках да стана художник или поне декоратор, но обстоятелствата ме отведоха в училище със специалност архитектура. В началото не ми харесваше изобщо, но това беше изборът ми и трябваше да се справя. С течение на времето започнах да го харесвам, да виждам изкуството в него. Видях, че плановете и чертежите, които правим в тази паралелка, също ми се отдават и реших да ги съчетая с рисуването. Днес си мечтая от все сърце вляза в университета и да стана архитект.
След шест години съвместен труд, трябва да благодаря на учителя си в рисуването, г‑н Никос Манциос, за всичко на което ме научи, с негова помощ аз израснах като художник.
Кое те води, когато рисуваш – чувството или техниката?
Когато рисувам, това което ме води, е любовта ми към нещото.
Имаш ли предпочитана техника?
Познавам няколко техники на рисуване. Още ги разучавам и още се опитвам да разбера коя ми допада повече. Не спирам да опитвам…
Харесва ми много да рисувам с въглен, също и с маслени бои. Харесват ми многото цветове, обичам да рисувам пейзажи. За мен Трявна е най-красивото място за пейзаж.
На какво те научи рисуването, какво ти даде като опит?
Рисуването ме научи на търпение, на спокойствие и на това, че за да постигнеш нещо желано, никога не трябва да се отказваш по средата. С повторение и упоритост, човек може сам да надмине очакваното.
Коя е най-трудната ти рисунка? Имаше ли послание в нея?
Ако говорим за самостоятелна моя рисунка, няма такава, която да ме е затруднила. Каквото и да творя, го правя с голямо желание и щастие. Това, което все още ме затруднява, и което все още не съм овладяла напълно, е рисуването на човешки лица и фигури на хора и животни.
Живееш в Атина, място наситено с изкуство, форми, история… Имаш ли си любимо място тук?
Живяла съм дълги години в центъра на големия град, Атина. Има красиви сгради, скулптури, аромат на история, но там нямам любимо място.
Сега живея на различно място, но то ме радва и ме вдъхновява много. Природата и планината са различен свят – прекрасен!
А място, което би искала да нарисуваш?
Мястото, което бих искала да нарисувам в Атина, е пейзаж от морето при залез.
Атина или Русе? Къде се чувстваш по у дома?
Въпреки че целият си живот съм прекарала в Атина, за мен Русе е моят град. Може да не го познавам много добре, но го чувствам като моят дом. Не знам дали ще живея някога там за постоянно, но старите постройки и красотата на градските улици там винаги събуждат желанието ми да нарисувам всичко, което виждам.
Изобщо – съизмерими ли са красивите неща пред четката на художника?
Според мен няма нещо, което да не притежава красота, за да не бъде рисувано. Всяко нещо може да се нарисува по много и различни начини, в зависимост от стила и предпочитанията на художника.
Според теб за да нарисуваш нещо, нужно ли е да го разбираш? Или просто е достатъчно “окото на художник”?
Лично аз предпочитам да разбирам това, което виждам, за да го рисувам.
А имаш ли любим художник?
Тъй като съм ходила на изложба с копия на творби на Леонардо да Винчи и съм учила много за него, той ми е любимият художник.
Последният арт проект на КДК “Нов Живец”, беше една колективна рисунка с изображението на паметника на връх Шипка – един от националните ни символи. Какво беше усещането да рисуваш върху това платно, и то в най-отговорната, заключителната фаза?
За мен беше огромна чест да рисувам редом с художници. Чувствах се щастлива и горда да рисувам един български символ, а именно паметника на връх Шипка. Беше ми много трудно да рисувам с майстор като Светослав Павловски, и то в последната фаза – финалните щрихи на картината, но много се радвам , че имах тази възможност.
Според теб съществува ли нещо, което не може да бъде нарисувано?
За мен не съществува нещо което да не може да бъде нарисувано. Ако има желание и любов към това нещо, може да се постигне и нарисува всичко, което е видимо с очите.
Рисуването е изкуство, което се базира на линиите, формите, границите, или пък на пълното им отсъствие… Класика или модернизъм?
Както споменах, аз искам да стана добър архитект, което е пряко свързано с линиите и формите, така че съчетавам единия вид рисуване с другия, но формите в моите картини никога не липсват – те са задължителни!
Предпочитам класиката, това е видимо във всички мои творби.
Понеже зная, че литературата също ти харесва, познаваш достатъчно български автори, мога да попитам… Кой е онзи автор или литературен образ, които те е впечатлил най-силно?
Един от авторите, който ме впечатли най-много до момента, е Димитър Талев и романът му “Железният Светилник”.
Книгата, която би искала да илюстрираш?
Бих искала да илюстрирам книгата “Железният Светилник” или“Тютюн”, на Димитър Димов.
А коя е любимата ти детска книжка?
“Малкият Принц” на Антоан дьо Сент-Екзюпери.
Какво ще пожелаеш на всички малки, но бъдещи художници? А на себе си?
Всички малки и бъдещи художници съветвам да са упорити, търпеливи и никога да не се отказват от мечтите си! Всеки може да постигне каквото желае силно, стига да вярва и да не спират да опитва. На всички пожелавам много здраве и късмет, фантазия и творчество! За себе си желая да завърша успешно образование по архитектура, и да рисувам.
Благодаря ти, Стелла! А аз ти пожелавам да постигнеш скоро тази цел и занапред да нарисуваш най-хубавите си картини!
Разговора проведе Юлия Костова