Клуб на дейците на културата „Нов Живец“ – Атина
Литературен конкурс на тема
Светулки в шепите на времето
Класиране в раздел проза
Наградени творби раздел ПРОЗА
1 място: разказ GRAN VIDA И ТРАГЕДИЯТА ПРИ АНАУЛ на Христина Спасова Колева, от София
2 място: разказ ДЯВОЛСКИ РАЙСКА ИСТОРИЯ на Красимир Иванов Бачков, от Варна
3 място: разказ ШЕВНАТА МАШИНА на Юлия Любомирова Костова, от Атина
Номинации:
Корени Евгения Динева, София
Обувките на Ани Йорданка Андреева, Атина
Рестарт Милена Симеонова Милева, София
Дядо Марин Милена Димитрова Крумова, София
Чадър и бомбе за всеки случай Виктория Константинова Баръмова, Варна
Светулки за из път Весислава Любомирова Савова, София
Цветята Сибин Майналовски, Стара Загора
Езерни създания Христина Мачикян, Кърджали
Светулки в шепите на времето Христинка Башева-Николова, София
Падналият ангел Светлин Трендафилов, Каварна
Изневяра Блага Бонева, Варна
Принчипа Мещина Минка Параскевова, София
Тук можете да прочетете номинираните творби
Gran Vida и трагедията при Ануал
Дяволски райска история
Шевната машина
Дядо Марин
Принчипа Мещина
Корени
Обувките на Ани
Чадър и бомбе за всеки случай
Светулки за из път
Цветята
Езерни създания
Светулки в шепите на времето
Падналият ангел
Изневяра
Рестарт
Gran Vida и трагедията при Ануал
(разказ)
Кристобал Домингес катереше прашното стълбище в къщата на прабаба си. Медицинската сестра Долорес беше починала в най-тъмната стая, а нейният правнук беше отишъл там, не за да се прощава със спомените си, а за да търси нейните. Къдрокосият младеж беше привърженик на налудничавата идея да основе Музей на щастието, в който да покаже на съвременните испанци експонати от историята. Тази велика страна днес имаше нужда от усмивката на Кристобал, който беше уверен, че от цялото земно човечество испанците са най-щастливата нация, имайки слънцето, морето, синьо-червените залези, безкрайността на любовите в живота им. Но испанците днес бяха тъжни, потънали в грижи след световната икономическа криза. Непримирими към човешките грехове, първият от които беше алчността, те дори бяха зачеркнали величествената фигура на Крал Хуан Карлос – символът на чудото на правовата държава, който няколко пъти в историята я беше спасил. И той беше уличен в корупционен скандал. И младежите, и родителите им, и героите от Гражданската война, и интелигенцията, и дори персоналът в кралския двор се питаха кой ще бъде техният герой утре. Без да знаят, че не трябва да търсят героите си в бъдещето, което след Ковид епидемията изглеждаше страшно несигурно, за да се случи.
Кристобал Домингес не вярваше в Апокалипсиса. Затова не се страхуваше от него. Дори като дете. Всяко дете живееше със страха от тъмното, но не и той. Само на 6 г. се качи абсолютно сам на тавана на къщата на прабаба си и прадядо си и видя стари калеври. Опита се да ги обуе, но се оказа, че ги е разменил и се олюля, но не падна. До тях намери и прашна кожена топка, която вече беше протрита. На вечеря разказа, че намерил съкровище. Прадядо му Естебан много се смя, погали го по главата, но нищо не му обясни за „скъпоценностите”. Кристобал беше на 10 г., когато получи странен подарък – червено-черна футболна фланелка – семейна реликва. Прадядо му играел в Тарагона. На 20 г. Кристобал вече търсеше сам съкровища на тавана. Там хора нямаше, но семейният дух още витаеше под гредите. В най-тъмния ъгъл черноокият младеж съзря красивоизрисуван сандък. Беше от дебело, неподвластно на времето дърво със златиста закопчалка. За миг се поколеба дали да наруши тайната на мълчанието на тази кутия, но в крайна сметка реши, че на когото й да е била, той също е част от семейството и има право да знае какво се крие там. Защото щастието според него не беше в премълчаната, а в споделената истина. Той отвори закопчалката, стараейки се да не я счупи, и видя нещо, което хората днес биха изхвърлили. Той обаче взе писмата на прадядо си и откъснатата страница от едно списание с треперещи ръце. Хартията още миришеше така, че Кристобал поиска да консервира въздуха. За съжаление науката още не беше измислила машина за това. Правнукът си говореше сам: „Имам компютър, пиша съобщения, но писмата на прадядо имат особена стойност. Не струват, колкото най-новия свръхкомпютър, нито колкото чип, който чете мисли, не ми показват бъдещето, те са диамантът на миналото.” И, нарушавайки всички етични норми, отвори едно от писмата. На пожълтелия лист пишеше „Скъпа Долорес, жив съм. Днес разказвах на момчетата за последния мач с Атлетик Билбао. Много се смяха на изпуснатата дузпа. В окопите на Ануал не е като на стадиона в Тарагона. Там, с теб, след победата ни с онзи измъчен гол бях щастлив. Тук съм истински. Футболът е моята любов. След всеки успех те правех щастлива. Но днес се радваш на едно измачкано писмо, което пиша в прахта на Мароко. Съжалявам, скъпа. Целувам чистите ти ръце и те моля да ми простиш, че го изпращам така. Но с него при теб ще дойде и най-чистата ми любов. Намерих поляна с бели марокански маргарити и откъснах една за теб. Тя ще пристигне хербаризирана, но можеш да си сигурна, че последното листо ще ти покаже, че те обичам. Мой дълг днес е да представя Испания достойно. Аз съм неин син и твой любим. Не мога да се посрамя. Когато се върна жив, ще продължа да играя футбол. Като герой. С цялата моя любов, Естебан, Ануал, 1921 г.”
След тези едва различими думи фантазията на Кристобал полетя и той замечтано се загледа в другите листове, представяйки си отговора на Долорес. Там обаче го очакваше друго „съкровище”. Съзря прилежно сгънатата на две страница от списание. Хартията беше черно-бяла, а шрифтът – строг. В долния десен ъгъл пишеше „Sports Illustrated Magazine „Gran Vida” („Щастлив живот”). Кристобал си спомни за миговете около камината, елхата, с кучето на двора в красивата къща, прекарани с прабаба му и прадядо му, които вече бяха много възрастни, но бяха там. И си помисли: „Първото стъпало по стълбицата на човешкото щастие е детството, а второто е любовта”. Стана му мъчно за „днешните” деца, които не знаеха, че писмата на щастието бяха някъде там, на тавана и ги чакаха. Кристобал продължи да чете:”Естебан Домингес застана зад топката, с левия крак изпрати торпедо към вратата на Атлетик и публиката на Билбао ликуваше. Той изпусна дузпата.” Кристобал се засмя на шантавия спортен коментар, който разказваше за един футболен мач като за битка от Първата световна война. Това не беше сензация, а опит и на спортната преса да асоциира испанците през любимата им игра към бойните действия. Въпреки неутралитета по решение на правителството на Едуардо Дато, към който се придържаше Испания. „От идоли на терена, медиите превръщат спортистите в инструмент за пропаганда за увеличаване на доброволците в армията. Пресата тогава е спомогнала войниците да не мислят за поражението и смъртта, а за своите герои. Съзнанието на човечеството е било заето тревожно с ужаса на войната и Испания е била солидарна с кошмара на света. Така, както днес премиерът Педро Санчес обяви, че ще бъде солидарна с Европа в усилията й за преодоляване на пандемията”, отново си мърмореше Кристобал. Испания…тя беше страната, която му беше дала всичко – вяра в бъдещето, мечти за щастлив живот, идеята за музея…
Но да се върнем в 1921 г., когато прадядо му Естебан вече имаше оръжие. Не разчиташе само на левия си крак, за да стане герой, а на цялото си тяло и на своя дух. И понякога – на мечтата да види отново Долорес. Във второто си писмо отново я уверяваше, че я обича и горещо я молеше да не се омъжва за Диего, който бил бунтар, член на новата партия Национална конфедерация на труда, защото единственото, което можел да й подари той, били хиляди декари грозде. Кристобал отново се усмихваше на стила на дядо си. Истински меланхолик и романтик. Но в условията на войната в Мароко, вън от родината и далече от любимата не е било възможно да мисли за буржоазно-демократичната революция, която предстои. Кристобал си помисли:”Боже, все едно виждам картината в половин Европа, в Америка, в света днес”. Въпреки че Долорес успокоявала любимия си в своите отговори, той сякаш предчувствал историческите събития в бъдещето.
В третото отворено писмо Кристобал прочете за ужаса на всяка война през очите на прадядо си: „Скъпа Долорес, тъжен съм. Загубих свои приятели, чувствам болката на семействата им. Военната история е низ от геройство и дързост пред лицето на смъртта. Аз искам да се върна жив, за да подаря спомените си за тази трагедия на нашите синове. Те ще са ценни за опознаването на миналото им. Мисля си и за тези горди мъже с тюрбани и бели коне. Бащите им останаха излъгани, че кръвта на техните синове ще донесе чаканата свобода. Нашата Испания завладя Африка, Индийския океан, Пасифика, недосегаеми бяха и колониите ни в Карибите, които американците ни изтръгнаха. Днес ние тук, в Мароко, не живеем, а изгаряме под слънцето и вечните пясъчни бури. Берберите са сигурни в победата си. Абд ал Крим е смел, но ние още очакваме подкрепата на Краля. Около 23 000 испански войници бяха обсадили Мелила под командването на генерал Мануел Фернандес и Силвестре. Хаосът настъпи, когато осъзнахме, че нямаме провизии. От хиляди километри подушвам паелята, която ми приготвяш вкъщи. Мечтая за нея, сънувам я. На граничните застави дори пушките ни изневеряват, войниците нямат униформи, а боеприпасите ни не могат да убият и скорпионите, които и денем, и нощем дупчат телата ни. От няколко дни се криехме зад един планински рид, където очаквахме да върнем славата на родината си и да защитим своята бойна чест. Командването ни разпръсна в последните часове, за да окупираме по-голяма вражеска територия. Аз бях сред избраните от ген. Силвестре, които да заемат позиции в предните постове. В авангарда остана отряд от 5 000 души, който да настъпи към основните бази на берберите. Тази сутрин те ни атакуваха. Генерал Силвестре заповяда да се оттеглим. Нямам сили да търся Пабло, Хасинто и Хавиер, с които вчера посрещнахме генерала. Не искам да виждам телата им. За мен те бяха сърце и душа, слети в едно. Може би са заклани. Берберите бяха безмислостни. Оцеля един – единствен кавалерийски ескадрон. Генералът се самоуби. Долорес, чувствам се виновен, защото оцелях. Да бях извадил очите си да не виждам как пленяват знамето, да бях умрял, щях да бъда щастлив. Не знам кой рисува тази страшна картина и как ще завърши тя. Но аз ще се върна в Тарагона. За теб. Твой Естебан.” Това писмо нямаше дата и година. Може би прадядото на Кристобал не бе повярвал, че ще види отново Испания.
Кристобал Домингес знаеше, че прадядо му е герой. Не, не от Първата световна или от войната в Мароко, защото беше оживял. Той вече беше неговият герой, защото му бе дал минало. Защото без урока на суровата зима той никога нямаше да може да се зарадва на красотата на цветята през пролетта, защото без трагедиите в историята на Испания нямаше да оцени величието й, защото без ужаса на войната сега нямаше да познава мира и спокойствието. Защото без отчаянието от липсата на любовта нямаше да може да чувства. Кристобал Домингес знаеше продължението на историята. Берберите бяха разгромили испанците. От 21 юли – битката при Ануал- до 9 август 1921 г. 14 000 испанци бяха избити или заловени от армията на ал Крим. Погромът в Мароко е най-голямото поражение на европейска колониална армия в Африка. Едва през 1925г., когато Франция се включва във войната на испанска страна с танкове, авиация и 300 000 войници подкрепление, безстрашните 20 000 бербери са победени и създадената от тях Рифска република е унищожена. Кристобал знаеше какви поражения на съзнанието бе донесла войната на прадядо му. Но не се срамуваше от загубата на испанската армия. И точно в този миг правнукът си спомни за едно интервю на Буковски, което прочете в Париж и в което оптимистично авторът казваше, че най-доброто, което човек може да заслужи, е един надгробен камък. Но завършваше, че хората не трябва да губят надежда пред трудностите и че „чрез силата, духа, огъня, смелостта и риска на няколко мъже, можем да спасим трупа на човечеството”. Буковски призоваваше още „Нека да се бием като мъже, не като плъхове. Точка.” Кристобал беше споделил целия си живот с възрастното семейство и знаеше, че тяхната любов би преодоляла всяка световна трагедия. И че прабаба му не е лекувала само раните на Естебан, а и душата му. Любовта им беше преодоляла Мароканската война, Испанския грип, който бе дошъл от САЩ и убил 50 млн. души, и беше завършила в този ден, в който Кристобал разкриваше пред света „светулките” в шепите на времето. Той си обеща, че тези писма ще бъдат първите експонати в новооткрития Музей на щастието. Любовта беше отговорът на всички въпроси.
От хола, където камината вече топлеше цялата къща, се чу гласът на любимата на Кристобал Домингес : „Скъпи, хайде слизай вече. Вечерята е готова. Довърших си книгата. Знаеш ли, Буковски е казал :”Проблемът е, че търсиш някого, с когото да остарееш. Докато тайната е да намериш някого, с когото да останеш дете”. Мисля да гледаме мача на Тарагона”. Кристобал отговори: „Слизам, ще ти разкажа за писмата на прадядо ми. И знаеш ли, ние ще победим тази болест”.
Когато си дете, има едни специални хора, които идват, за да те спасят в тъмното от детските ти страхове. Чакат те, защото те обичат. Точно те те чакат и когато пораснеш. Те знаят, че, когато си малък, ще тичаш с разперени ръце към тях, а когато си голям, ще дойдеш и в най-тъмното си безвремие, когато и надеждата ти си е отишла. Но те са там. Те са твоите малки светулки, които оставят диря, за да вървиш. Защото знаят, че любовта и светлината са трънлив път, по който ти сам ще паднеш, ще се нараниш, ще се отчаяш, ще се отречеш от себе си, но и ще повярваш, ще живееш пълнокръвно, ще се върнеш към своя щастлив живот – Gran vida!. Независимо от неизбежния световен Апокалипсис.
Дяволски райска история
Ще ви разкажа една тъжна история, случила се на хиляди километри от родината. Беше преди повече от десет години, в Чарлстън, Южна Каролина, САЩ. Нелепо останах без работа за около три месеца. Разполагах само с четиридесет и два долара през това време. Уж бях отишъл да работя, за да спечеля пари, а затъвах всеки ден в дългове за ток, вода и квартира. Делях една стая с руснак, на име Игор. Пет години по-млад от мен, той работеше вече четвърта година тук. Беше сменил доста места и професии, но напоследък бе личен секретар на една еврейка от руски произход, на име Елза. Всъщност, Игор бе станал любовник на Елза, а тя го използваше да обикаля всички емигранти, устроени от нея незаконно на работа. Тя държеше неформалния пазар на труда в Чарлстън и печелеше от всеки работник, добър процент от заработеното от него. По-рано Игор работеше като помощник сервитьор в ресторанта и допълнително в пералнята на най-големия хотел в града. Събираха му се около шестнадесет часа работа на ден. Пестеше всеки цент, защото искаше като се върне в Петербург, да открие няколко салона за красота. Казваше, че това било сигурен и чист бизнес. Двамата деляхме една стая. Дюшеците, на които спяхме направо на пода бяха един до друг, както и винаги готовите ни за път чанти. С Игор се разбирахме, но не бяхме приятели. По характер той бе мълчалив и хладен, докато аз бях емоционален и бъбрив.
Напоследък руснака ме дразнеше всяка вечер. Прибираше се с тузарското БМВ на Елза, с което обикаляше работните места на нейните хора и сядаше на дюшека. Вадеше тлъста пачка долари и демонстративно започваше да ги брои. Понякога изкарваше до петстотин долара на ден. За месец припечелваше сума, доста по-голяма от заплатите на повечето американци. Всеки от нас си готвеше сам в кухнята. Огромният хладилник бе пълен с бутилки водка, шампанско и бира, собственост на Игор. Доволен от спечеленото, руснака си наливаше някакво питие, като не забравяше и мен, разбира се. Той бе наясно, че съм останал без средства, но не предлагаше да ме устрои някъде на работа, макар да имаше тази възможност. От някаква безсмислена гордост, аз не го молех за това. Опитвах да се справя сам, но без познати и с лошият си английски не успявах. Така се докарах до там, че с последните си долари купих килограм краве масло, пет килограма брашно, торба картофи и опаковка с някакви мексикански чушки. Един ден влязох в ролята на шеф – готвач и с подръчните продукти сготвих огромна тенджера картофена яхния. Приготвих и прости, содени питки вместо хляб. Храната трябваше да ми стигне поне за седмица, но едва ли щях да мога да я изям. Благодарение на мексиканските чушлета яхнията стана люта като отрова. Вечерта Игор се прибра без колата, доволно почерпен. Беше катастрофирал и оставил БМВ-то в сервиз. В приповдигнато настроение, той извади от една торба бурканче черен хайвер и го размаха пред носа ми:
Истински руски, черен хайвер, Христо! Най-доброто мезе за водка и шампанско! Водчица ще ти налея разбира се, но от хайвера ще ти дам само едно зрънце, да опиташ!
Разкарай се с глупавия си хайвер! – отрязах го и си сипах чиния гореща яхния.
От алкохола, види се Игор бе изгладнял. Той си препече няколко филийки хляб и ги намаза с хайвер. Седнали на една маса, всеки ядеше от своята храна. Аз не поглеждах към чашата с водка, защото от лютата манджа устата и стомахът ми изгаряха. Само чиста водица щеше да угаси тоя пожар. И уж хайвера бе голям деликатес, но аромата на яхнията изглежда се оказа по-привлекателен за руснака.
Ако искаш, – предложи Игор – да ти дам филийка с чер хайвер, срещу малко от твоята яхния!
Мълчаливо отказах. Това го амбицира и мизата стигна до три филийки с чер хайвер, срещу чиния яхния. Станах и му сипах пълна чиния от гозбата ми. Опитал я, той се опари и гаврътна пълна чаша водка:
Ти не разбираш, каква великолепна манджа си сготвил! – с пълна уста ме похвали руснакът – Баба ми, като бях малък готвеше така!
Всичко българско е прекрасно! – невъзмутимо се изфуках, гледайки го сърдито.
Знам! Имам познати, които са идвали на почивка, на Черно море! Плажовете ви казват, са хубави!
Не са само плажовете! Няма планини, толкова красиви нито в Европа, нито другаде по света, като нашите!Там и въздухът е чист, и водата е като магия! Веднъж дишаш ли наш въздух и пийнеш ли вода от планински ручей, винаги искаш да се върнеш отново там!
Игор неусетно бе излапал яхнията и пресушил сам цяла бутилка водка. Той плъзна по масата бурканчето с останалия хайвер към мен и отиде при хладилника. Върна се с бутилка шампанско. Наля в две чаши и след като се чукнахме и отпихме, предложи:
Разкажи за твоята България! / Произнасяше „х“ вместо „г“ и се получаваше Бълхария / Ако с думи ме убедиш, че е толкова хубава, ще платя вместо теб наема ти за месеца! А ако ме изкушиш да дойда някой ден в родината ти, още утре ще те устроя на работа! Съгласен ли си?
Естествено, приех. Руснакът бе доста пиян, но предложението му си струваше, стига да не го забравеше до следващия ден. Без да мисля много започнах:
Виждал ли си истинска жена?
Той смешно разпери ръце:
Че какви са жените, които виждаме всеки ден? Фалшиви ли?
Истинската жена е с много бяла кожа на лунички, червена коса и зелени очи!
Така изглеждаше котаракът ми в Петербург, на име Рижко!
Червената коса на една истинска жена, е точно като цвета на скалите, край най-красивия черноморски залив – Болата!
Това е малък залив откъм север, до нос Калиакра. Дъгата на плажа опасва плитка вода, която се нагрява бързо от слънцето. Още в края на април човек може да ходи на плаж там. Откъм сушата се провира малка рекичка, с удивително чиста вода. Тя е обградена с тръстика и се влива в залива. На фона на червените скали, небето е тъй синьо, все едно е рисувано от дете! Нито Сейшелите, Бали, Хавай, Малдивите или остров Пукет могат да се сравняват с тази малка, черноморска перла! Трябва да стъпиш на нагретия от слънцето пясък, да се гмурнеш в бистрата вода, за да разбереш, защо живееш на този свят!
Добре! Убеди ме! Утре ти плащам наема за квартирата! А как ще ме излъжеш, да посетя България? – завъртя дяволито очи руснакът.
Няма нужда да те лъжа! Само ще те заведа в Родопите, най-българската планина у нас!
Рила напомня на Алпите, а Пирин е като част от Кордилерите! Стара планина е самобитно българска, но в Родопа има нещо вълшебно, като от приказките! Там потоците са пълни с пъстърва, а тревата е тъй свежо зелена, че ти се иска сам да я захрупаш! Има толкова чиста енергия в дърветата и скалите, че се зареждаш за месеци напред! Родопа е планината на всички богове! Ако искаш, всеки ден ще ти разказвам за едно място в България, без да ми дължиш нищо!
Игор се усмихна блажено, кимна и преди да заспи, запита:
И тогава, какво по дяволите правиш тук?
Още на другият ден станах супервайзор в една фирма за партита на открито, с негова помощ. Всяка вечер, след работа му разказвах за родината си. Той също като дете ме очакваше, за да слуша за чудните, приказни места, в една далечна, непозната за него страна.
Дали повлиян от моите разкази или от любопитство, две години след като се завърнах в България, той ми се обади, да го посрещна. Уж дойде само за малко, а остана до днес. Намери си българка за жена и изпълни мечтата си. Направи верига от салони за красота, в един от черноморските ни градове. Понякога, без никакъв повод ми се обажда и се срещаме. Пита ме за други красиви места из страната и след като му разкажа, задължително ми подава увита в хартия бутилка. Винаги е скъпо и изтънчено питие. Когато го питам, защо носи тези бутилки, след като и без това ще споделя каквото знам, той отвръща:
Няма как да ти се издължа за това, че ме доведе в рая на земята! Бутилка с хубаво питие само ще те накара да забравиш, че живота е тъй кратък и не стига да се насладиш на всички тези красоти!
Приемам подаръка и се усмихвам тъжно. Не за друго, а защото не мога да разбера, как тази китна земя ни привлича тъй дяволски силно към себе си.
Шевната машина
Отворих капака и внимателно извадих грациозното ѝ тяло от дървеното му леговище. Черно, запазило лъскавина, украсено с елегантни златисти букви. Металните бурмички още светеха. От долната страна на лакираната плоскост, сред другите драскотини, личеше нарисуваната с топлийка къщичка с пътечка – спомен за баба от мен.
Шевната машина на баба ми имаше физиономия. Винаги ме е гледала особено, като зверче с остра муцунка, металното краче – изплезено езиче, което придърпва плата и го дъвче ли, дъвче, а вертикалната ост – лъскаво, подскачащо нагоре око, като на охлюв. Цялата ми приличаше на някакво коте, може би защото се движеше плавно и ритмично, задвижвана от невидимия крачен педал с китайските йероглифи. Този педал беше тайната ми люлка, защото машината беше забранена за игра. И как другояче, като тази тъй почитана вещ беше най-голямата ценност на моята баба, нейната главна гордост и обект на ритуално обгрижване. И вероятно моминската ѝ мечта, сбъдната вече.
Шевната машина беше нейният начин да твори, да създава невероятни неща от платнени изрезки. За баба ми беше изключително важно внадките да не личат, а да се напасват в десена, а скритият “френски” шев беше абсолютна мярка за шивашко майсторство. Кърпежът тя считаше за висш пилотаж в шивачеството, наричаше го “реприз” – невидима, деликатна поправка на старите неща. Умееше да се грижи за дома и за хората около себе си по свой си начин, и шевната машина беше главна част от това нейно призвание.
Изпод закривенотото краче на тази машина излезе първата ми рокля с деколте, тъмносиня на ситни бели точици, но и твърде къса, за да ми я позволи баща ми. Също арт блузон без ръкави, от рипсена травира, с предница сглобена от триъгълници в черно и бяло, самоделен бански костюм от шарена силонова материя , комплект цикламени възглавнички – голяма и малка, с форма на сърце, по модел на “Некерман”, но реализиран с шушляков плат от разпорено детско яке – понеже всичко в онези времена беше дефицит.
С тези чудни материали я снабдяваше една нейна братовчедка-шивачка, която шиеше на луксозни клиентки и събираше остатъците от кроенето си по поръчка на баба. Tака от брезентовата ѝ самоделна торба излизаха изрезки от невиждани, фини, вносни платове. Тя първо ги оглеждаше внимателно, като показваше възхита с нейното “тц, тц, тц…”, после ги сортираше на купчинки и ги закарфичваше в средата. След това, когато я прихванеше домакинската муза, им намираше приложение в продукцията си, като ги комбинираше с такава прилежност, та дори безнадеждно маломерните от тях се превръщаха в къдрички и апликации по калъфките за възглавници.
От нея наследих едно кухненско чекмедже, пълно с окомплектовани копчета, нанизани на върви като броеници. Безбройни бяха тези копчета: огромни балтонски, малки седефени – всякакви цветове и размери, дървени, метални, гравирани, стъклени, облечени с плат, или като перлички, имаше дори копчета с камъчета. Понякога нанизвах тези магически бижута на малките си ръце и се чувствах красива като принцеса и доволна като пират, притежател на съкровище.
Помислих си, че децата са щастливи винаги, защото имат умението да запечатват целия свят в един радостен миг и да запазват и най-мимолетното чувство ясно и задълго.
Погледнах ръцете си: Колко бяха пораснали! Разперих длани върху черния плот с рисунката на златен тигър в средата, така, че пръстите ми да докосват само с върхове корпуса на машината и я помилвах – без да помръдна. После отворих последователно падащото чекмедже отпред, и страничните чекмеджета с топчестите дръжки, обладна от странното усещане, че бях Нея. Всичко си стоеше там така, като го беше оставила тя: правоъгълната картонена кутия от фабриката, с чаркове и болтове на машината, нов ремък-резерва, няколко къса хартиена шкурка, връзки от обувки, посивял объл ластик, огромната бяла шевна макара, гигантските игли за юргани, набучени на нагънато парче от вестник, итаминените игли за бродиране, кутията от крем “Лимон” с калерчетата, малката бяла кутийка от „Меден вазелин“ с машинните игли, двете рездрънкани, желязни шивашки ножици, отвертката с дървената дръжкa, кредичките – бяла и розова, зелено-жълтият, протъркан сантиметър, на който цифрите едва личаха, картонче големи черни фиби, цветните ибришими, които никога не свършваха, един шит травирен несесер, на цикламени и бели цвятя, остатък от любимата и рокля, важна кройка за терлици, изкарана на амбалажна хартия, нарязано домашно платно за ушиване на тривки за баня, навити на рулца и захванати с шнурче, две връзки безопасни игли, другата жълта кутийка от крем, с топлийките… Вещи, сами унесени в летаргията на собственото си, вече ненужно съществуване…
Загледах се в елегантната, заоблена форма на черното машинско тяло. Дупките по корпуса, където се накапва машинното масло , ми заприличаха на белези от необгрижени рани. Поставих макарата на държача, опънах конеца през разните му водачи и вдянах. Наместих ремъка в канала на колелото и натиснах с крак педала-люлка. Котето изплези месингов език и се прозя бавно, а после сякаш се отпусна и започна ритмично да хърка. Очите ми проследиха конеца и преминаха с него през тънкото ухо на иглата, като през отворен във времето процеп, и се озоваха в един друг ден…
Юнски ден. В разтворения прозорец се полюшват плавно тъмнозелените листа на черешата. Под лъскавото краче на машината се пързалят бързо новите кухненски пердета – футуристичен геометричен десен в резедаво, розово и черно, къщата цяла мирише на лозови сарми, а високо над терасата чайките се надвикват с издължени звуци… Изведнъж – внезапен грохот! Пороен звън на хиляди невидими звънчета! И после тихо – много, много тихо! …
“Ахх, гиди калпазанка! Пак ли издърпа чекмеджето с копчетата!?“…
Погледът ми се върна върху иглата, която ритмично бодеше пробното платче. Спрях, вдигнах я и издърпах платчето. Тегелът беше ужасен – хлабав, нафъкан на места и с изтървани бримки. И – както правеше тя – раздянах, извадих калера, свалих и поставих иглата, проверих с пипане посоката на канала: правилно, навътре. Вдянах наново и двата конеца, стегнах пружинката под водача, задвижих… И – Същото!
Тогава си спомних! – Шкурката! Затова беше там!…
Откъснах миниатюрно парченце, прегънах го, стиснах с него иглата и подострих с няколко резки, еднопосочни движения нокътя на котешката лапа. Така, както го правеше тя. Връхчето на иглата блесна! Нагласих пробното платче върху зъбците и спуснах пак крачето. Залюлях педала, а заострената игла запробива с лекота плата, като се завръщаше нагоре за ново движение…
Душата на баба сложи пръста си върху скокливата макара и се усмихна. Защото душата е всичко онова, което е докосвала, обичала и преживяла. И остава вечна част от всичко, което е създала заедно с другите и за тях – нейните обични души.
Душата е творец и дете на Твореца, който и е отредил участта да помни и да бъде спомняна. Защото тя е най-вечната част от Божието творение.
Изведнъж вратата се отвори с ряз и от пролуката се подаде остриганата глава на сина ми, огледа моментално стайния пейзаж, лицето му придоби изумено изражение и той подвикна – питащо и насмешливо – “Баабооо?! ” – Вместо да каже “мамо”…
Но ние и трите бяхме там.
Дядо Марин
Седеше си кротко на двора и гледаше лалетата. Те растяха необезпокоявани и не подозираха какво се случва в световен мащаб. Бяха в различни цветове – червени, жълти, бели и тъмнолилави. Поклащаха се леко от морския вятър, сякаш танцуваха, потънали в своята суета. Изящни, горди, прелестни…
Но дядо Марин не им се любуваше. Признаваше, че са красиви и освежаваха скучния двор, но имаха честта да се радват на пролетта само защото старецът не успя да намери разсад за нещо по-целесъобразно като домати, чушки, лук. Извънредното положение го накара да се изолира в дома си. Каквото беше насадено, започна да си расте волно без неговата разумна намеса. Не обичаше цветята, те му напомняха за починалата му съпруга, която се грижеше за градината. А сега тя не беше тук, само лалета се усмиваха нелепо и му припомняха, че е сам.
Друг път, отивайки до пазара, срещнеше някой, побъбреше си с него и се разведряваше. После отиваше до брега на морето и дълго гледаше как то си играе с корабите и подмамва чайките. Но сега доброволци носеха покупките вкъщи, грижеха се за него и нямаше нужда дядото да излиза. Новините го плашеха и предупреждаваха да не доближава други хора, защото дистанцията беше най-добрата защита.
И ето го дядо Марин – изглеждаше като пленник на цветята. Гледа лалетата, поглъща тяхната енергия, без да я иска или търси. Безсмислена красота, предназначена за някой друг, в друго време и в друг свят. Нежелан дар…
Мислите му кръжаха назад и напред във времето. Опитваше се да предположи как би се чувствал в тази ситуация, ако имаше до себе си онази усмивка, с която беше пребродил безброй изпитания… Беше моряк, работеше дълги години на търговски кораб и мечтите му се изразяваха в това да си прибере при любимата. Тя винаги го чакаше с нетърпение, после го прегръщаше и му показваше истинското щастие, което само земната любов създава.
Вероятно би било по-леко с нея. Сърцето би пулсирало с друг ритъм и смисъл. Дори кавгата би извадила стареца от забвението. Седеше кротко и недоумяваше какво се случва с човешкия род, толкова самовлюбен, а всъщност позорно безпомощен.
Само да свърши това извънредно положение! Веднага ще…
Спря се внезапно. Притаи дъх и заровичка нещо в съзнанието си. Всъщност той не знаеше какво ще направи, когато вирусът отмине. Животът му се беше изпразнил от съдържание, блед, безплътен. Дали отново щеше да тръгне без страх навън? Дали щеше да говори продължително със съседите, приятелите си? Щеше ли да пазарува спокойно, подбирайки най-добрата стока? Децата и внуците му щяха ли да странят от него при вирусната заплаха? Едно съмнение се загнезди в перспектива и мира не му даваше, изцеждаше светлото от спомените. Светът бързо се беше променил и най-естествените удоволствия в ежедневието се превръщаха в истинско изпитание.
Дядо Марин обмисли редица варианти за живот извън страха и след лутането внезапно достигна своето решение. Разбра своето съкровено желание. Първото, което щеше да направи, е да иде до морето, да го съзерцава дълго, докато му прималее. Водната шир притежаваше силата да показва истината и да отмива съмненията.
След два месеца прикратяването на извънредното положение беше факт. Невидимата опасност си отиваше постепенно. Старецът уверено се запъти, за да изпълни решението си. Брегът беше на два километра от дома му. Всяка стъпка беше изпитание за обездвиженото тяло, но целта – да се видят закачливите вълни и безкрайният хоризонт, си струваше. Накуцукваше дядото, спираше за почивки, вдишваше топъл въздух и продължаваше. А когато стигна и видя необозримата синева, почти изплака:
Ех!… Това Бог го е създал!
Сълзите му напираха, идваха направо от сърцето, най-чистите сълзи. А зажаднелите очи събираха свобода, вселена, хармония. Радваше се на отблясъците, сътворени от вълните, те го отвеждаха в по-добър свят, изпълнен с надежда. И дишаше с пълни гърди, необезпокоявано. Морски въздух – лекарство.
Седна на пейка и започна да мести взор ту наляво, ту надясно, ту се издигаше в небето да проследи полета на чайките, ту надолу към нацелувания бряг.
Минаха часове, дядо Марин беше потопен в морска наслада. А привечер, когато стана и реши да се прибира, усети походката си бодра, енергична. Ускори крачка, жизненост запъпли във вените му. Весело се запъти към дома си с приятно очакване. Щеше да види отново изящните лалета, способни да възпламенят някой мил спомен.
Принчипа Мещина
Принчипа Мещина много обичаше смокини. Но децата я влудяваха. За това бяха виновни унгарското й болярско потекло и дузината бавачки, които я бяха подхвърляха от ръце на ръце, щипали до посиняване бузите й и непрекъснато правили опити да обуздаят буйния й нрав. Но тя не им се даде. Успя да съхрани в себе си уникално свободния си дух и завидно радикален замах.
Седеше в градината и се любуваше на едно смокиново дърво, чийто плод заскъсняваше. Листата на дървото наподобяваха зелени ветрила, които нежно се поклащаха при всеки повей на внезапно появилия се пролетен бриз.
Незнайно как отведнъж вятърът отбрули малко слабо тяло свило са на топка в клоните на смокинята. То шумно тупна върху зелената трева до ствола на дървото.и се опули. Две големи тъмнозелени очи се впиха в нея. Принчипа стоеше онемяла пред внезапно появилия се неканен гост. После отбеляза, че тялото принадлежеше на десет или най-много дванадесетгодишно момиченце с къса рижава коса на едри къдрици. Цветът на кожата й бе болезнено бял. Природата щедро бе обсипала това крехко създание с изящно красиви черти. Макар и да не обичаше деца, Принчипа беше естет.
- Обичаш ли шоколад? – думите внезапно се отрониха в неловката тишина между тях. Но отговор не последва. Момичето не беше уплашено, но продължи да я гледа с недоверие.
- Кой не обича шоколад! – отговори риторично на въпроса си Принчипа и протегна ръка към топката със зелени очи пред нея.
Но детето не помръдна. Това въобще не я озадачи и тя побърза да поднесе чаша горещ шоколад и ванилови бисквити на гостенката си. В най-лошия случай можеше да я убеди да й позира. Принчипа обичаше да рисува. Макар че работата й на критик на изкуство често я докарваше до отчаяние. Редките моменти на творчество я зареждаха и изпълваха дните й със смисъл.
Наблюдаваше я как несръчно отпиваше от чашата си. Момичето беше стиснало здраво порцелановата обвивка с двете ръце с дръжката към него. Първо докосна леко с устни горещата тъмна течност и колебливо облиза полепналите капчици по тях. Очите му грейнаха и по лицето му се изписа дълбока усмивка. Принчипа имаше странното усещане, че за първи път нейната гостенка опитва шоколад. Нямаше как да узнае, защото рижата къдрава главица се залепи за чашата си и изпразни на един дъх съдържанието и. Без да продума изпразни и чинийката с ванилови бисквити, като не преставаше да се усмихва.
Всичко щеше да приключи добре, ако не беше пристигнала полицията. Една обезумяла от гняв млада двойка задърп детето към полицейската кола. Детето се опита да се отскубне, тогава една тежка ръка я удари, последваха и ритници в стомаха. Детето се сви на кълбо. Преди да успее да се намеси един от дремещите полицаи, един от ритниците, уцели челюстта на детето. Едно от зъбчетата й хвръкна във въздуха и заедно с кръвта по лицето й потекоха едри сълзи.
Преди да напъхат рижата глава с едри къдрици на задната седалка, младата жена, която бе дошла да я прибере подвикна към Принчипа:
- Госпожо, тя е глуха. Изрод…- очите й се стъмниха и свиха от болка – Божие наказание!
Преди стопанката на къщата да успее да каже нещо, полицейската кола сви за ъгъла като остави гъст облак прах след себе си.
Принчипа отиде до дървото, повдигна празната чашка от шоколада и внимателно я постави върху празната чинийка с бисквити. Едра буца бе заседнала в гърлото й. Неволно погледна в чашката и видя фигура на дракон окован във вериги. А в другия край разпозна очертанията на смокиново дърво и тънките лъчи от изгряващо слънце зад него. Въздъхна и тръгна към къщата си.
Цяла вечер мисълта за рижата топка с тъмнозелени очи не я остави. Нарече я Сю ( така и не узна името й!). Оприличи я на момиченце, което също имаше рижи къдрици и бе долу горе на нейната възраст- то бе героиня от американски филм, което по неволя бе станало скитник.
През нощта я споходи сън, който беше ярък и много реален. Една мъничка ръка я докосна, за да в събуди. Видя познатото усмихнато лице с черна дупчица, там където трябваше да е изхвръкналото зъбче. То й подаде шоколадова бонбона увита в яркочервен станиол.
Събуди се. Стаята бе празна. Нямаше и следа от детето.
Реши да нарисува портрета му с липсващото зъбче и бонбон с червен станиол в ръка. Цял ден работи под любимото смокиново дърво на сянка. Към края на деня портретът бе готов.
Но и това не й донесе спокойствие. Сети се за фигурите в чашата й с шоколад. Дали бе редно да я потърси и да се увери, че е добре? Реши да опита.
На сутринта отиде до полицейското управление. Дадоха уклончиви отговори на въпросите й и я посъветваха да не се меси.
Но Принчипа знаеше, че не може да стои настрана и да гледа безучастно как се измъчва една човешка душа. Нае адвокат и започна тежка битка. След година успя да спечели попечителството над детето.
Ала истинската битка тепърва предстоеше. В дома й влезе едно помляно от бой и изплашено до смърт дете. То постоянно се криеше. Намираше го в килера, в гардероба, под леглото.… Беше топка нерви. Принчипа не се отказа.
Показа му портрета му. После остави чаша горещ шоколад на масата.
То погледна учудено към образа си и прекара ръка по грапавата повърхност.на картината. После леко докосна гърдите си в областта на сърцето. Едва забележим жест, но Принчипа го видя.
После детето грабна чашата и запраши зад скрина откъдето отпиваше по малко от шоколада и я наблюдаваше.
Принчипа му даде пространство и не му досаждаше. Постепенно разстоянието между двете се скъси. То много обичаше да я наблюдава докато рисува под смокинята. Следеше всеки неин жест. Първоначално подскачаше при неволно нейно рязко движение на тялото, но и това постепенно утихна.
Доверието и радостта на Сю постепенно растяха, а с това и красотата й. Сърцето на Принчипа подскачаше от вълнение когато виждаше Сю спокйна, уверена и щастлива. Никое произведение на изкуството не можеше да замени общуването й с дъщеря й.
Както за Сю, така и за Принчипа това бе едно ново приключение. И двете се учеха взаимно как да развиват връзката на майка с дъщеря.
Докато една сутрин малка нежна ръка не я събуди. Отвори очи. До нея лежеше шоколадов бонбон с червен станиол и картина. На нея бе образът на Принчипа под любимото й смокиново дърво пред триножник. Художникът бе уловил много точно чертите й. А смокиновото дърво бе обсипано обилно с плод. Сю бе по-талантлива от нея.
Корени
Табелки с имена, подаръци и хора с букети развълнувано чакат пред изхода „Пристигащи“.Смях, търкаляне на колелца по пода, ярки луминисцентни светлини и безспирна глъчка. Още прегръдки, сълзи и ярко червило оставено по бузите на завърналите се.
Мен не ме чака никой.
Пуша отвън цигара с горчиво кафе от автомата и си хващам такси.
Настанявам се най-накрая в колата, отпускам се на задната седалка и поглеждам през прозореца. Вече е почти сутрин, времето когато индигово-синьото небе започва да става розово по краищата. Новият цвят пълзи нагоре, дъвче стария първо бавно, постепенно. Така докато не погълне изцяло тъмнината, за да изплюе накрая слънцето.
Преходът става толкова бързо ‑човек премигва и го е пропуснал. Сигурно затова съм будна. Никога не мога да заспя, ако пътувам. А сега може и да е заради четирите кафета и пулсиращото главоболие, което се опитвам да игнорирам откакто се качих на самолета за България.
Пътят от летището е безкраен въпреки празните кръстовища. Не че бързам да стигна, но по- добре да се приключва с всичко това.
Ще стигнем за нула време- обявява таксиметровият шофьор в опит да ме заговори.
Когато не му отвръщам пуска радиото и ми спестява всички евентуални дискусии за политика и дупките по пътищата.
Звъня когато съм вече пред входната врата. Отваря ми сестрата на майка ми.
А! Иве. Добре дошла!Защо не влизаш направо? – не отговарям и тя изглежда още
по- смутена. Сякаш стои пред неканен гост. А може и да съм точно това, знам ли. – Как пътува?
Добре, благодаря. Къде е майка ми?
В хола е, ела.
За последните шест години съм виждала майка си веднъж. Или са всъщност два пъти, но вторият беше за много малко. Сега, стоейки в малката стая, заобиколена от всички тия овехтели предмети виждам, че жената, която ме е родила сякаш се е смалила, изсъхнала. Листо, сгърчило се от слънцето или от буболечките, които го гризат непрестанно и лакомо, докато не оставят само скелета. При вида ми лицето на майка ми се променя.
Иве! Ела да те прегърна. –- Я виж колко хубава си станала! Жалко, че по такъв повод си идваш.
Крайно време му беше – отговарям без да правя крачка към нея- само ви мъчеше всички и без това.
Не съм го целяла, но шок се изписва по лицата и на двете им.
Бог да го прости баща ти, не се говори така. Да го запомним с хубаво, моля ти се.
Коства ми усилия да не се изсмея, затова само стискам зъби и отговарям:
С кое хубаво? Помня единствено как те биеше. Няма защо да оцветяваме истината
сега тепърва.
Не го е искал, недей така.
„Не съм го искал“, „нямах това предвид“… винаги съм се питала откъде идват тия фрази. Как така някой казва „не го мислех“ .Кой тогава? Кой слага мисълта в главата ни, думите в устата ни? А действията в ръцете ни?
Погребението е няколко часа по- късно. Единственото, което забелязвам са скъпите обувки на свещеника. Но пък вярата е безценна, нали така.
Очаква се някой да каже нещо – хубаво, разбра се – за починалия. Някои го правят, за да „се отсрамим за пред хората“ . Пред Бог за действията му?
Мисля си колко е невероятно как всеки ден се слува нещо. Изживяваме го, а след години то не съществува. Няма го, забутано е само някъде в паметта. Не е било. Какъв е смисъл от дните ни, тогава? Да оставиш нешо след себе си?
Аз не се сещам за нищо хубаво в момента; няма очакваната носталгия по споделени моменти с любимия родител. Останало е някакво бегло усещане- за фантомна болка, която е по-скоро ехо от друго- липсата на баща ми, когато съм имала нужда от него.
След погребението и когато всички са се разотишли, сядаме с майка ми на пейката пред блока. Така както правехме преди, когато бях малко момиче и когато баща ми вилнееше пиян горе, а ние долу го чакахме най- накрая да заспи. Късна есен е, слънцето свети ниско и боядисва всичко в кехлибар. Почти е красиво.
Той не попита за мен дори накрая, нали? ‑повече заявявам, отколкото питам докато си паля цигара.
Иве, стига. Няма значение вече.
Има хора, които не трябва да имат деца. Той беше един от тях. Само не знам ти
защо го търпеше всичкото това.
Като имаш семейство и ти ще разбереш. Кажи ми сега как е приятелят ти- Партик
ли беше? Не мога да ги произнасям техните имена, извиянвай. – усмихва се майка ми.
Издишам бавно от цигарата, давам си време- на мен или на нея, не знам. Две деца на по девет-десет години / предполагам- винаги ми е било трудно да преценя на колко години са децата като ги видя/ си играят на пътя, а по- малко момиченце,едва проходило ги гледа учудено. Така, както всички много малки деца изглеждат удивени от света. Наразбиращи, объркани и все пак любопитни.
Разделихме се отдавна- казвам и си мисля, че може би все пак приличам на баша
си, не мога да избягам от кръвта. С тази разлика, че аз не няма да мъча никого после цял живот.
Нищо, имаш време още. Утре тръгваш, защо толкова толкова бързаш?
Не мога , на работа съм. – поглеждам към мама, която отвреме-навреме притискаръка към дясната си буза и се мръщи. – А ти ходи ли на зъболекар? Още ли те боли? Сега поне ще мога да ти пращам повече пари и няма да има кой да ти ги взима.
Добре съм, не ме мисли. Иве, взела съм ти подарък- малък. Пуловер, да го носиш като ти стане студено. – и след малко добавя – Идвай си по- често, моля те.
Знам, че тоя пуловер няма да го сложа никога, но я пръгръщам силно и й благодаря. Тогава се разплаквам за първи път. Не помня от кога. Не за мъртвите, а за живите. Тези, които оставаме тук долу. Пред блока. Тук все още на Земята. И дори да не можем да върнем времето назад, да оформим миналото различно, да заличим казаното; дори бъдещето да е неясно, това, което имам е сега пред мен.
Да, ще си идвам по- често вече. – обещавам и я притискам към себе си още по- силно.
Макар да съм несигурна, че ще стане точно в този момент го вярвам и искам повече от всичко на света.
Обувките на Ани
Май 1975
Светлана нетърпеливо изтропа с новите си обувки, протегна ръчичка и здраво хвана топлата длан на баща си. Беше понеделник и започваше последната седмица от посещението ѝ в седмичната детска градина. На есен – ученичка. Внимателно сложи раничката си на рамо и нетърпеливо погледна към слънчевия двор.
– Хайде, тате! Моля те! Мога сама!
Баща ѝ се усмихна, нежно разроши косите ѝ и я пусна.
– Върви момичето ми! Върви! И нали си знаеш: помагай на слабите, утешавай тъжните, дай хляба си на гладните! – все така ѝ наръчваше преди да я остави, но този път добави:
– Пази си новите обувки! Ако е кално, не ги обувай за игра…
Светлана се засмя и хукна през двора, където я очакваше любимата учителка. Спря се до нея и нетърпеливо ѝ показа новите си обувки – бели, с малка панделка и ниско токченце. Също като на Белоснежка от приказката на Братя Грим.
Бързо се изнизаха дните. Седмицата се случи дъждовна и заниманията на децата преминаха в детския кът. Четяха приказки, рисуваха, играха…
В събота сутринта Светлана си прибра анцуга, блузките и пижамата, взе си довиждане с децата и излезе. Застана пред вратата и се заоглежда с очакване да види баща си. Той не закъсня. Още преди да спре колата и да отвори вратата Светлана се затича през локвите и запъхтяна го прегърна. Той по навик разроши косите ѝ и в този миг видя че е боса…
– Къде са ти новите обувките, детето ми? Светлана се смути за миг, но веднага и с ясно гласче каза:
– Дадох ги на Ани! Ани си няма татко да ѝ купи обувки, а аз имам!
Май 2020
Д‑р Светлана Василева паркира пред обновената сграда на детския дом. Отново валеше… Този ден за незнаен път отново заваля, а тя пак нямаше чадър. Усмихна се. Излезе от колата и се вгледа в широките прозорци с предпазни парапети. Д‑р Василева беше чула прекрасни отзиви за този детски дом, но едва днес щеше да го посети, да се срещне с директорката, с персонала и да инспектира условията при които се грижеха за децата. Влезе в просторното предверие и грижливо изтри обувките си от дъждовната вода. Позвъни на звънеца и видя млада жена да идва към нея.
– Здравейте и добре дошла! Вие сигурно сте д‑р Василева? Г‑жа Йорданова Ви очаква в кабинета си!
– Да, аз съм д‑р Светлана Василева! Радвам се за всичко което научих за този детски дом и нямам търпение да се запозная с жената, която е причина да го има.
– О! Тя е наистина всеотдайна и сама ще Ви разкаже как и защо е сбъднала една мечта – да помага на деца в неравностойно положение!
Стигнаха до прясно боядисана врата с месингова табелка: ДИРЕКТОР
Вратата се отвори и на прага застана приветлива жена, която с усмивка каза:
– Заповядайте д‑р Василева!
Светлана влезе и се настани в мек фотьойл. На стената срещу нея грееха безброй детски,
слънчеви рисунки. Огледа се разсеяно наоколо и изведнъж погледът ѝ се забоде в
плексигласова изящна кутия върху бюрото, в която стояха приказните обувчици на Белоснежка! Онези бели обувки, които…
Някъде отдалече чу:
– Казвам се Ани Йорданова и…
След миг, който върна времето години назад, задъхано добави:
– Мисля, че се познаваме…
Чадър и бомбе за всеки случай
И тази сутрин, съвсем от рано, белите кентаври на небето бяха започнали своята война със слънцето. То се влудяваше от опитите на облаците да го скрият от света и настървено жулеше заядливите им физиономии. След като показах на приятелите си новата схватка на небесния Армагедон, аз ги поведох към навеса зад ъгъла.
Несъбуден още, там дремеше детският Олимп на чудесата – една Глициния беше овила с лилавите си завеси пейката ни за тайни срещи. Всяка събота, докато родителите ни топяха под завивките насъбраната им умора през седмицата, ние сядахме на раздумка на нея.
– Вито, ти си на ред …, хайде разкажи ни чудатата си история!
Антон и Никола бяха секнали дъха си от нетърпение и ако не започнех скоро своята небивалица, се опасявах, че цялата вълшебна утрин наоколо също щеше да се разпадне от възбуда и да спре да диша.
Затова пък аз дишах ускорено – с пулса на влюбен вятър – в поляните, в планините… и най-вече в общите им безконечни игри… Когато сам се оглуших от мълчанието си, започнах да разказвам…
Тъкмо от устата ми се търкулнаха няколко думи и го видях… Той премина зад Глицинията, без да ни забележи – спокоен и уверен в стъпките си, въпреки своите затихващи години. Всяка събота, откакто се събирахме тук (по едно и също време), той излизаше от блока – с бавна, ала жива походка, сякаш всеки нов ден за него бе внезапно, но ласкаво събуждане. Винаги в приветлив вид – с тъмен панталон, лъснати обувки, карирана риза в бяло и мастилено синьо, отправяше превъзбуден поглед към лятото. Черно бомбе покриваше белите му коси и спускаше лека сянка над сбръчканото му лице. Но най-странното в него не беше пресиленото за жегите облекло, а чадърът в ръцете му. Черният и голям чадър с масивна дървена дръжка беше постоянно затворен, но в готовност да защитава своя собственик от белите кентаври на небето. Независимо дали имаше изгледи да завали – старецът, който живееше на улица „Веселец“ от както аз се помня, не се разделяше с чадъра си.
Той излизаше със своя чадър – дори в съботите, в които дръзкото слънце се тъкмеше да изпепели утрото. И странно – точно когато валеше проливен и дръзновен дъжд, беловласият старец не излизаше. Странен чадър имаше той – само за сухите летни месеци и за наглед невзрачните небесни битки. Щом навън завалеше, старецът смяташе, че вече е загубил битката и нямаше смисъл да излиза… – знам ли!? Може би! Съчинявах си всякакви истории, в които го виждах как оповестява на белия свят присъствието и силата си със своя чадър, как го размахва решително и прекъсва от раз небесните раздори. Явно не винаги битките бяха в негова власт, защото случваше се, макар и рядко, в събота да завали…и разплаканото небе да се изсипе върху нас.
Подбутнах другарчетата си и когато дядото излезе им дадох знак да тръгнем към дома му. Вратата на входа ни чакаше широко отворена. Влязохме, олюлявайки се от вълнение от приближаващото приключение. Бях разказвал на приятелите си безброй пъти за чудака и неговия чадър, защото най-най-удивителното от всичко бе, че само аз и небето горе ги виждахме…
Бързо се ориентирах кой е домът му…Не беше трудно…От вратата лъхаше на престояли капки дъжд…Стените бяха подпухнали от влага…, килимът се беше вкиснал от сълзливите настроения в къщата. И наистина щом затворихме вратата зад нас, започна да вали – да вали – от всякъде – от таваните, от лампите, от ъглите, от секциите… Някъде зад тези завеси от проливен дъжд светеше библиотека от книги, грижливо подредени на абаносови рафтчета, по големина и по теми. Зад запотено стъкло, книгите вежливо ме примамваха да са стана техен последовател. По прозрачната стена се стичаха мокрите мисли на времето и рисуваха тайнство, което още не познавах. В момента, в който усетих, че ми е отсъдено да се отдам на мистерията тук, ме завъртя безумен вятър. Излезе внезапно, изфуча и ме поде на ръцете си. Завзе ме студ, който всмукна непромокаемото ми желание да разуча съдържанието на витрината. Когато вятърът ме върна долу на ръждивия килим, видях че невидими пръсти бяха изписали на стъклото – „Отвори витрината!“ В сумрачната реалност и нейната задуха – тази идея звънна в мен и аз без да мисля отворих библиотеката.
Дъждът незабавно спря – и само мирисът на влага, пропит от мебелите, килимите и стените, остана да витае наоколо. Зад завесата от книги пекна слънце – в светлината му се претърколиха векове, грейнаха минзухари, зазвучаха героични фанфари… След тях изсвистяха и плашещи битки, гръмнаха небеса, разцепи се земята от страх, преля от мъка и от сласт, напълни се с любов и тленност… Гледах безмълмен вечността в очите и не осъзнавах как в мен се пропукваше цялата досега изградена представа за живота. Някаква незрима и вряла енергия се вля в тялото ми, затършува във всичките му кътчета и когато откри трепкащото ми вътре сърце, се вкорени успокоена в него. Усетих се силен, че дори и могъщ!
В този миг на енергийно преливане, чух как входната вратата се тропна и чак тогава осъзнах, че не съм сам и че съм в чужда къща. Затворих бързо витрината на библиотеката и на тавана отново полетяха облаци, а мокри дъждовни капки се застичаха по врата ми. Понечих да се скрия зад тежката завеса до прозореца, но бях закъснял. Срещу мен стоеше старецът с неговото овално бомбе и с чадър разтворен над главата му. С непромокаема мъдрост той ми подаде друг чадър, почти същия като неговия, изкован от сърцето на жилав бор и магична реалност. Очите му бяха тихи, а гласът му безметежен –
– Вземи този чадър, за всеки случай… А когато следващия път дойдеш до закачалката ще откриеш, че до нея те чака и мъничко бомбе… – тук гласът му потъна в дълбините на безвремието и после отново изплува, за да добави – ще откриеш специално подготвено за теб бомбе… – за всеки случай…!
Когато изричаше думите „за всеки случай“ старецът, като че ли ми намигаше съззаклятнически. А може би си фантазирах…!?
Видях как моите приятели трепереха зад прогнилата секция и всеки от тях затискаше устата си с ръка, за да не издаде присъствието си. След като се уверих, че старецът не беше сърдит на детското ни безочие, застанах пред него и избълвах върволица от въпроси:
– Защо тук вали, дядо!? А навън не вали!? Каква е тази витрина от книги!? Защо си винаги така обечен…
Последва спокоен отговор, който с равия си тон си се заби в главата ми и ме поведе на там, до където не бях подготвен да стигна.
– Аз съм сегашният пазител на знанията, придошли тук през времето – гоня ежедневно кентаврите от лукавото небе, защитавам наученото и не позволявам то да се разпилее във вечността. Бурите, ветровете и дъждовете в стаята са мои приятели, които ми помагат да съхраним богатството на вековете.
И сега, приятелю, ти поемаш тежката задача да си пазител на светлината зад тази витрина…
Нови високи ветрове се извиха – виковете на тишината се разстлаха пред мен и в неосъзнат ужас аз избягах на двора, в прегръдката на ливата Глициния. Когато поизтрезнях от случилото се, видях момчетата – вторачени в мен.
– Витоо, това е най-хубавата история, която някога си ни разказвал! – от очите им се изливаше възторг. – Как разказваш, боже! Удари ни в земята, човече!
Разбрах, че те са запомнили нашето приключение единствено като разказана история. Е, да – те не можеха да видят стареца. Тайнсвеността на случилото се остана изжявана само за мен. Стоях пред прятелите си, целият мокър, пропит от обещания, знания и… дъжд. Но нито Антон – нито Никола забелязваха просмуканите ми от вода дрехи. Докато мислех, как по-бързо да се прибера и да се преоблека, усетих, че ръцете ми са заети от нещо – нямаше нужда да поглеждам с какво – вече знаех, в тях аз носех чадър и бомбе – за всеки случай!
Възгласите на момчетата ме върнаха на земята – те пляскаха с ръце и викаха:
– Колко странно! Вито, Вито – виж, дъгааа! А дори не е валяло!
Светулки за из път
- И какво казваш? – Анна отмести светлорусият кичур коса, спуснал се над дясното ѝ око. – Видя светлини, а? Хайде, давай сега за тунела, за посрещналите те близки от другата страна…
– Ама, че си заядлива! – Владимир простена, опитвайки се да се завърти леко наляво към стола, на който приятелката му беше кръстосала съвършените си, за него, крака. – Излизам от кома, объркан съм, споделям ти какво съм видял, а ти бързаш да ми се присмееш.
– Какво очакваш, Влад? – сините ѝ очи присветнаха и потъмняха за миг. – Двайсет дни подред идвах тук, надявах се да се събудиш, дори научих една молитва, защото в отчаянието си човек прибягва и до подобни помощни средства, за които не е и помислял до този момент. Аз те познавам. Знам, че съчувствие, тръшкане и престорена веселост не са ти по вкуса. Казвам ти това, което мисля, а то е, че тези глупости за тунел, светлина и посрещане от починали роднини и приятели е толкова изтъркано клише, че молитвата ми се струва съвсем логична в сравнение с тези небивалици.
– Какво очаквам ли, Анна? – Владимир усещаше ръцете си изтръпнали и вече му беше ясно, че изправянето на крака ще му коства много усилия, а и време. – Не очаквам нито едно от изброените отношения. Само ти отговарям на въпроса какво видях, докато ме е нямало в реалния свят.
Анна искаше да отговори рязко, но срещна черните очи на приятеля си, изпитите скули и нервно потръпващите ръце, опитващи се да се свият в юмруци. Дори чаршафът не скриваше това колко отслабнало е тялото му. Тя сведе поглед и пое дълбоко въздух.
– Съжалявам – прошепна. – Бях на ръба на нервно изтощение. Мислех, че съм те загубила, а ти ми разказва някаква мистична история. Възможно е причината да е в успокоителните, с които те наблъскаха. Наскоро четох, че виждането на звезди се предизвиква от фосфени – виждаш светлина, без тя действително да попада в окото ти. Причина за това може да бъде какво ли не – от обикновено кихане до удар в главата, а този удар при теб е бил почти фатален.
– Да, катастрофата… – спомените нахлуха в съзнанието му като придошла река.
…
Владимир шофираше към дома си след като с Анна бяха спорили почти цяла нощ. Както обикновено, тя не отстъпваше и ядосана, едва овладяла гнева си, го помоли да си върви. Владимир знаеше, че това не е краят, но умората от работата и недоспиването през последните дни, съвсем го бяха разконцентрирали. Беше благодарен, че няма никакво движение по булеварда. Пое дълбоко въздух и тогава видя светлините. Дърветата изглеждаха така, сякаш беше накичени с коледни светлинки, но излъчваното сияние беше синьо-зелено около ствола и жълто-оранжево в короната. Не беше от романтичните натури – точно това беше харесал и у приятелката си: никакви захаросани преживявания, очаквания и истерии. Рационализмът на химията като наука, която прави живота възможен, вършеше чудесна работа и не спираха търсенията си, докато не получеха логичен отговор. В този момент Владимир беше притворил очи и всичко след това бе потънало в мрак. После, същата тази светлина се раздвижи и му се стори, че фигурата, оприличена от него на дърво, пристъпи към него. Усети изпратена мисъл към съзнанието си: „Е, а сега какъв отговор ще намериш? Срещу теб върви дърво, обляно в светлина и ти говори.“ Младият мъж усети, че му е трудно да си поеме въздух. Не се задушаваше, но интервалът между вдишването и издишването беше много по-дълъг от обичайното. „Луцифераза“ – опита се да извика Владимир. – „Това е. Дървото е покрито със светещи червеи, намерили своите женски. А това, че ми се привижда как се приближава към мен и че ми изпраща мисли, е лоша шега на пренатоварения ми мозък. Как щях да се вържа на този мираж и тогава Анна би имала много по-сериозно основание да ми се подиграва.“
– Анна, та Анна – този път чу глас. – Хайде да помислим малко. Не е ли възможно нещо в този свят да има по-голяма цел от теб и смешната ти връзка?
– Кой си ти?!
Тогава усети удар. Сякаш нещо се стовари върху главата му. Болеше и му се струваше, че чува църковни камбани.
– Да, камбаните са само в главата ти – отново същият глас. – Отвори очи! Там, където е тялото ти, все още няма да има реакция, но тук можеш да бъдеш това, което винаги си бил и ще бъдеш.
– Тук? Себе си? – Владимир вече не усещаше болка, но тези думи съвсем го объркаха.
– Не можеш да си спомниш още. И няма как. Нишката не е скъсана. Самият факт, че ни видя и улови мислите, означава, че така и ще си останеш: отчасти тук, отчасти там, докато нишката не се скъса и … И хей, забрави тези глупости с луциферезата! Съвсем друга е светлината ни. Като твоята. Ето, погледни.
Владимир видя срещу себе си огромна, подобна на огледална, стена. Единствената разлика бе, че повърхността ѝ повече наподобяваше вълни в бистро езеро. Там се отразяваха две огнени кълбета, които разпръскваха искри, които сякаш играеха една с друга – докосваха се за миг, после отскачаха настрани. Незнайно и за него как, разпозна себе си в едното кълбо. Знаеше, че не халюцинира, а се намира на място, където законите на всички науки работеха по различен начин.
– Така е. Науката на планетата Земя – гласът заглъхна за момент, но веднага след това продължи – … така наричате вие това измерение, обяснява законите на петте сетива. Тук разполагаме с повече. Това, което ти определи като луцифереза, е способността на душата да усеща вътрешното, а не външното.
– Слушай, дори не знам какво си … – Владимир усещаше, че мозъкът му започва да работи извън всякакъв контрол. Или може би спираше да работи?
– Върни се и довърши това, което още ти пречи да разбереш какво съм и къде съм. Всички ритуали за изгонване на мрака със светулки, за които си чел, не са лишени от смисъл. Само трябва да извадиш същността и ще разбереш. Не ти е време. Ще те чакам.
После? После Владимир надуши парфюма на Анна, чу гласа ѝ, усети ръката си върху своята, преглътна сълзата капнала върху устните му и отвори очи.
…
– Анна, време е да си починете – Владимир обърна глава към вратата на стаята, където стоеше млада медицинска сестра. – За Владимир също е добра идея. Нали, пътешественико?
Анна го целуна по челото, обеща, че ще се върне и излезе. Сестрата се приближи към леглото и се вгледа в очите на болния – черното в тях сякаш избледняваше и някаква, едва доловима светлина пулсираше срещу нея.
– Как си, Влади? – гласът, който беше чул по време на пътешествието си, го стъписа. – Не се стряскай. Знаеш, че имаш работа за довършване.
– Ти си… – гласът му не прозвуча много уверено.
– Аз съм медицинска сестра тук и ще ти помогна да се изправиш на крака. Млад човек си, има още какво да видиш и да свършиш. От утре ще започнеш рехабилитация и скоро ще направиш новите си първи крачки. Ще стигнеш и до прозореца. Тогава ще ти покажа колко светулки осветяват градината в задния двор на болницата.
– Светулки? – гласът му доби отново сила и той самият се стресна.
– Ха-ха! Какво? Да не би да се страхуваш от тези божествени създания?
– Страх? Не. Да, да видя светулките.
Анна излезе от болницата, обърна поглед към прозорците, без да знае кой точно е този на стаята, в която остана Влади. После тръгна към изхода на двора и застина на място. Хиляди светулки осветяваха тревата и ѝ се стори, че лек бриз погали лицето ѝ.
„Уморена съм. Време е да поспя“ – каза си тя, докато се качваше в колата си. Още веднъж погледна светулките. Спомни си всички детски приказки, които баба ѝ разказваше. Дали случайно, във всяка от тях имаше и светулки.
Цветята
„Спиш ли? Погледнѝ през прозореца.“
Ръката му дълго се колебае, преди да натисне бутончето за изпращане. Текстовото съобщение е кратко. Колкото бе и щастието му. Дали обаче има начин да удължиш сладката агония, заради която си готов за умреш? Сигурно. Нали надеждата си отивала последна. А и дори да е така, нима има по-приятен начин да я пратиш дълбоко в царството на мъртвите от този с няколко символа, изпратени по крилете на мобилната връзка?
Въпреки всичко обаче той се замисля. Дълго. Цели векове, ако трябва да сме прецизни – в сравнение с времето, което му бе необходимо, за да набере на сензорната клавиатура тези двадесетина символа.
Пред очите му изплува гостната.
Някога това беше просто една от стаите в немислимо огромния му апартамент. Една от многото, в които бе припадал, мъртвопиян, надрусан с всичко, което се намираше на пазара, обгърнат в топлата прегръдка на собственото си повърнато, протягащ ръка към така жадуваната смърт, но все повече и повече отдалечаващ се от нея заради приумицата на неизвестното божество, което, както казват, бдяло над лудите и пияниците. Помещение, в което отчаянието се бе сливало с предчувствието за безизходица, мъката – с усмивката на параноика, а безверието – с полъха на мрачния негативизъм, плавно просмукващ се в плътта на реализма.
Сега обаче това е неговият олтар.
Стените продължават да са хладни и напукани. Подът все още е покрит със засъхващата коричка на издрайфаната от дълбините на душата му меланхолия. Мебелите… те просто липсват: изкъртените черчевета на прозорците все още помнят алкохолното безумие, богато илюстрирано от изхвърчащите от петия етаж дивани, фотьойли, маси и всичко останало, което му напомняше за Нея.
Но въпреки всичко това е олтар за Нея.
Някак си не му се струваше редно всичко да приключи тук. Затова и избяга, оставяйки и последния спомен за Нея, ограден от зидовете на забвението.
Мислите му се плъзгат по дървените плотове, с които е опасана гостната. Мъртвите повърхности, които някога цинично са разлиствали клоните си едновременно над влюбени и използвачи, сега са отрупани с цветя. Неживи… но въпреки всичко немъртви. Откъснати, но поддържани на границата между живота и смъртта от същата тази любов, която сега изглежда толкова…
Истинска.
Ето това например… това не е ли розата, която ѝ бе подарил за първата им годишнина? Листенцата ѝ са повехнали, но цветчето все още пламти в онзи безумен оттенък на червеното… същото като косата ѝ, когато се разпиляваше по възглавницата до него. Стъбълцето ѝ е покрито с избелели петънца, които прояждат крехката плът на растението като куп пръснати безразборно язви, за които лечение няма. Това са капките кръв, които се разсипаха като падащи звезди по цветето, когато Тя го стисна в юмрука си толкова силно, че вените по изящната ѝ ръка изпъкнаха, а шиповете пронизаха нежната ѝ като сватбен воал кожа… а след това му го хвърли в лицето. И изтича на улицата, плачейки… а сълзите ѝ прогаряха също толкова дълбоки гноящи рани в плътта на тротоара.
А това… о, това определено е маргаритката за рождения ѝ ден! Същият онзи рожден ден, след който Тя избяга, понеже изпадна в паника… понеже не вярваше, че я обича толкова силно, че е готов да даде живота си за нея… „Знаеш, че мразя мъртви цветя!“, бе изкрещяла Тя. „Знам, но също така съм сигурен, че любовта ми може да ги поддържа живи още хиляди години…“, бе прошепнал той… но думите му потънаха в трясъка на затръшващата се зад гърба ѝ врата. Маргаритката бе застинала в ръката му, изумена, неспособна да повярва, че нещо толкова прекрасно се руши пред очите ѝ… Късчетата скреж още проблясват с ледено неверие върху дървената повърхност, където нежно я бе положил веднага след опустошилия сърцето му параноичен изблик.
Точно до тях пък е теменужката за втората им годишнина. Метната в канавката броени мигове след като се озова в ръцете ѝ.
А зад нея скромно се спотайва клончето цъфнала липа, опитало се да бъде подарено ей така, без повод, но вместо това озовало се в контейнера за боклук.
Вляво от тях…
А отпред…
А на съседния плот…
Цялата гостна е отрупана от цветя. Немъртви… но въпреки всичко неживи.
Той тръсва глава и образът на разноцветната морга избледнява пред очите му.
„Мъртви цветя… Знам, че мразиш мъртви цветя… Но какво да направя, когато дори снимката на живо цвете вече е мъртво цвете?!“, крещи наум той. „Какво да ти подаря?! Кое ще е достатъчно добро за теб???“ Сграбчил е телефона с посинелите си от студ пръсти, мозъкът му пищи от ужас, но въпреки това от пресъхналите му от молитви към всички незнайни богове устни не излиза и звук. Очите му са зачервени от годините плач, а зъбите му са толкова здраво стиснати, че сигурно всеки момент ще се пръснат на парчета като душата му.
„Изпратѝ.“
Телефонът изписква покорно.
„Изпратено.“
След секунди – „Доставено“.
…
…
…
Оранжевата завеса, която свенливо прикрива прозореца на Нейната стая, се повдига.
Очите ѝ – онези, заради които бе готов да отиде до подземното царство, да се изплюе в самодоволната муцуна на Сатаната и да се върне обратно в Нейните прегръдки – плахо надзъртат зад ефирния плат.
Сърцето му пропуска един-два удара.
Сега.
Свива юмруци, докато не усеща как ноктите му разцепват кожата на дланите му и кръвта започва да капе по напукания асфалт пред къщата ѝ. Съзнанието му е усукано на възел до пръсване. Сърцето му се задавя от всичко, което бушува в него от години насам и в момента отчаяно търси път навън, за да не се задуши в собствената си вакханалия.
В гърдите му напира огън.
Точно така.
Още малко.
Още съвсем малко.
Пламъците бликват през изтънялата му от любов кожа.
Чува някакво пропукване – все едно иглата на древен грамофон прескача през звуковата пътечка на още по-древна плоча. Може би с някой от първите записи на Елвис. Или нещо подобно.
Осъзнава, че звукът идва от очите му. Горещината ги е накарала да се пръснат и да се избликнат нагоре по страните му под формата на хилави облачета пàра. Въпреки всичко той продължава да вижда Нейния образ. Най-вероятно ще го вижда и след смъртта си. Ако вечността е достатъчно благосклонна, разбира се.
Сякаш от страх да не остане по-назад, кожата му също се включва в безумната симфония на чувствата. Цвърченето ѝ му напомня за песента на лястовиците, които обикаляха гнездата си, докато двамата с Нея се разхождаха за последен път из парка.
Очилата му се напукват от жегата и се разпадат с кратък пластмасово-кристален стон.
Якето му се разтича в локвичка обезверена синтетика под краката му, от които са останали само кости, покрай които се носи смрадта на овъглена наивност.
Зад завесата се разнася кратко ахване. Зениците ѝ се разширяват. Тя иска да отмести погледа си, опитва се с всичка сила… но не може.
Може би заради ужасяващата гледка.
А може би защото за пръв път през живота си вижда най-красивия подарък, който някой някога ѝ е правил.
Най-прекрасното, най-живото… и най-огненото цвете.
Езерни създания
По този път не бях минавал от дете.
Шосето се виеше живописно покрай цветните одежди на есенната природа, аз се наслаждавах на свежите ухания и предвкусвах удоволствието от трите почивни дни със семейните ни приятели. Наскоро си бяха купили вила в една красива местност недалеч от селото, в което някога живееха родителите на баща ми. Тръгнаха още сутринта, заедно с жена ми и децата, а аз ги последвах веднага след като приключих работните си ангажименти в късния следобед.
Знаех, че вилата се намира на около час и нещо от града, горе-долу колкото беше разстоянието и до нашето село, в което като дете оставах по цяло лято. От години не се бях сещал за онова време, когато с нетърпение очаквах това пътуване, защото за мен то олицетворяваше началото на ваканцията и безгрижните игри с приятелчетата от село.
От баща ми знаех, че това селце не съществува отдавна – още навремето то бе по-скоро като махала на другото, по-голямо и богато село, намиращо се на отсрещната страна на реката. Там имаше голям пазар, където ходех понякога с дядо ми, много сергии и магазини по централната улица, където продаваха любимите на всички деца от онова време захарни шарении, в непосредствена близост до царството на въртележките, количките и всякакви други летни детски и младежки атракции.
Там през годината ходеха на училище и малкото деца от нашето селце, а започнеше ли ваканцията, децата от двете села на нашата възраст се събирахме в голяма тумба, която вършееше на воля и от двете страни на реката. Колкото ние – децата от махалата, обичахме да ходим и да се забавляваме оттатък в по-цивилизования селски край, толкова и на тях им харесваше да идват от тази страна, където неуморно бродехме из планинските пътеки, къпехме се и ловяхме риба в малките речни вирчета.
Аз бях един от най-малките, кротко дете, което се възхищаваше на по-буйните батковци и много искаше да им се хареса. Опитвах се да бъда решителен и смел като тях, въпреки, че не разбирах някои техни постъпки и понякога те даже ме плашеха. Но преодолявах своите детски страхове в името на общите ни забавни приключения.
Имаше само едно място, до което много не смеехме да приближаваме, особено в по-късните часове – езерото, което се намираше в горния край на гората над селцето ни. За него местните хора разправяха, че се образувало от паднал метеорит, с който дошли странни космически създания. Казваха, че от тогава те населяват езерото и прибират в него душите на починалите, за това и всички го наричахме “Езерото на мъртвите”.
Най-вероятно това не е било нищо повече от един опит на близките ни от селото да ни предпазят от опасните води на това езеро, което бе заобиколено от остри, стръмни скали, а водите му изглеждаха черни – казваха, че това е така, защото е бездънно. Освен това недалеч от него се намираше гробището – още една основателна причина за тези селски легенди, които понякога май бяха и доста противоречиви. Някои от хората в селото твърдяха, че нощем са виждали край него да блуждаят ярки светлини, а други пък разправяха, че са били свидетели как тъмни, по-черни от мрака фигури са излизали от водите му и бродели наоколо.
Местните деца, особено по-големите, бяха пълни с всякакви истории на тази тема, които ние, наивните гостенчета от града, поглъщахме жадно с ококорени очи и затаен дъх. Та има ли деца, които не обичат страшните приказки?
С една дума, бяхме задружно племе с общи тайни и игри, и – с малки изключения – всеки бе добре приет в нашата общност. Едно от тези изключения бе Леда – тихо червенокосо момиче на моята възраст с разноцветни очи – едното ярко синьо, а другото – зелено.
Може би заради тази странност, а и защото беше мълчалива и необщителна, децата не я харесваха и й бяха лепнали прякора Вещицата.
Обратно на тях, аз пък я намирах за интересна, мила и все търсех начин да я видя. Харесвах буйните й червени къдрици, бялото й нежно лице и все ми се искаше да ме забележи. Готов бях на всичко, за да я защитя от грубите детски шеги и само за една нейна плаха усмивка приемах без да гъкна подигравките, а и някое и друго поступване от по-нахаканите момчета.
Тартор на групата беше Найден – як, червендалест хлапак, по-голям от всички и може би затова обичаше да ни командори. Мнозина от нас вече бяха опитвали тежестта на юмруците му, затова никой не смееше да му противоречи, а и знаехме, че баща му е един от големците в селото оттатък реката. Даже възрастните малко се бояха от него и гледаха да си нямат разправии, та ни бяха научили да си кротуваме.
Аз и без друго не бях отявлен смелчага, единствено заради Леда бях склонен да отстоявам мнението си и тъкмо заради това му бях като трън в очите.
От своя страна тя изглежда се досещаше как стоят нещата, защото сама започна да ме избягва, и само когато минавах покрай малката им къщичка, намираща се съвсем до гората, мярвах на тъжното й личице онази плаха усмивка, заради която бях готов да се превърна в неин верен рицар до гроб.
Тези спомени ме накараха да се усмихна, докато шофирах и превземах един след друг завоите, изкачвайки се все по-нагоре към планината. Интересно как този път започна да ме връща назад в миналото и да ми припомня събития и хора, за които отдавна бях забравил…
Станцията на радиото в колата сякаш се премести сама, леката музика се смени с хаотични, странно изкривени звуци и аз протегнах ръка да го спра, но…Като че ли времето изведнъж забави своя ход. Наблюдавах как ръката ми, протегната към копчето на радиото спря като замръзнала. Не усещах вятърната струя през отворения прозорец по лицето си, не усещах и лицето си, не можех да помръдна дори очите си, за да се огледам. Имах чувството, че се намирам в сърцевината на мек, прозрачен пашкул и съм изгубил напълно способността да контролирам тялото и сетивата си.
Това не продължи дълго, миг по-късно ръката ми без каквото и да е усилие стигна до копчето, след което насочих поглед към пътя пред мен. Тъкмо излизах от завоя, когато видях няколко спрели коли, между които и полицейски, както и две линейки. Между тях сновяха хора, малко момиченце плачеше пронизително, един мъж с голяма рана на ръката се опитваше да го успокои, докато ги водеха към една от линейките. Близо до колата минаха двама санитари с носилка, в която ми се стори, че видях тялото на жена със светла рокля, на места потъмняла от кръв. Докато бавно отминавах през тесния проход, ми се стори, че край една от ударените коли лежи мъжко тяло, до което бяха коленичили двама души в бели манти.
Не беше се случвало да попадна на катастрофа досега, поне не така отблизо, беше стресираща гледка.
В ушите ми още звучаха писъците на момиченцето, когато си дадох сметка, че трябва да включа чистачките. Дъждът се беше усилил, а видимостта съвсем бе намаляла, защото бързо притъмняваше.
Въпреки това я видях. В началото бе съвсем неясна, тъмна фигура, но когато приближих различих силуета на жена. Не изглеждаше да бърза, въпреки дъжда и аз логично допуснах, че е жена от селото, до което оставаха не повече от два-три километра. Не знам защо спрях, макар че тя изобщо не направи опит да ме спре, направих го съвсем инстинктивно. Все пак бях в същата посока и нищо не ми струваше да я закарам.
Отворих вратата от към нейната страна и надникнах към нея, докато се приближаваше:
– Ако искате, мога да ви закарам! – предложих дружелюбно. – И аз отивам към селото.
Тя се спря и ми се стори, че се колебае, за това допълних:
– Дъждът се усилва, а и вече се смрачава. Няма от какво да се притеснявате, след десетина минути сме там!
Не усетих кога се е качила, беше безшумна като сянка. Имаше нещо в нейното присъствие, което ме смущаваше, но си дадох сметка за това едва когато тя свали качулката на тъмната си наметка и забелязах косата й. Тази коса толкова ми напомняше за…
– Леда! – ахнах в следващия миг, когато тя се обърна към мен. Не бих могъл да сбъркам разноцветните й очи с ничии други.
Какво съвпадение, помислих си, преди малко се бях сетил точно за нея!
Чудех се дали ме е познала, не спирах да я оглеждам и да говоря, а тя – както и тогава, когато бяхме деца – само се усмихваше съвсем леко и мълчеше. Но виждах, че ме е познала и исках да разбера повече за нея.
– Значи все още живееш в тоя край? – попитах, като имах предвид голямото селище от другата страна на реката, и се наканих да завия към моста.
Тя поклати глава отрицателно и посочи пътя пред нас.
– Да не би да искаш да кажеш… – погледнах я изненадан, а после сам се прекъснах. – Но това селце го няма отдавна. Навремето нашите се канеха да продадат къщата на старците, но така и не се намериха мераклии да я купят. Това място винаги е било малко странно и усойно, не като…
Колата подскочи, преодолявайки някаква неравност и аз насочих вниманието си в пътя. Само че път нямаше.
Въпреки почти непрогледния мрак видях, че колата бе спряла пред тъмна водна площ, край която само острите скали едва светлееха под бледата светлина на нощното небе. Познах го – “Езерото на мъртвите”.
– Не разбирам как се озовахме тук – изрекох нервно. Нямах никакво обяснение, добре помнех, че езерото се намираше чак в горния край на гората, през която кола едва ли можеше да мине.
– Тук всички пътища водят до езерото – изрече Леда и дрезгавият й гърлен глас ми припомни защо тя избягваше да го използва навремето. Подиграваха я и заради него.
Погледнах я объркан, наоколо бе само пустош:
– Но…къде е това тук?
– Тук, където живеят мъртвите.
През отворения прозорец до мен нахлуваше хлад с миризма на плесен, но тръпките, които накараха кожата ми да настръхне не бяха от него. Започвах да усещам как в мен се надига вълна от страх, която нарастваше с всеки миг и която не можех да контролирам. Налудничави мисли препускаха из обърканото ми съзнание. Не вярвах в призраци, но при тези обстоятелства май нямах друг избор…
Луната излезе иззад облака точно когато ми се стори, че от към гората чувам жално стенание. Най-вероятно някакво нощно животно, реших в опит да съхраня последните остатъци от самообладанието си, което бързо ме напускаше. После обаче чух далечни гласове, а когато приближиха, разпознах, че са момчешки.
– Не така, тъпако! – извиси глас по-високото момче и когато излезе от сенките на дърветата, го познах. Беше Найден, момчето, което винаги щях да свързвам с жестокост и власт. По-дребният също познах, макар вниманието ми внезапно да бе привлечено от тъмната фигура помежду им. – Хвани я за косата, да не мърда, вещицата!
Дребният сграбчи кичур коса и той се стече по ръцете му, по-червен от кръв.
– Леда…
Не разбирах как, но очевидно ставах свидетел на нещо, случило се преди почти четиридесет години. Това, което виждах ми действаше като хипноза, не можех нито да помръдна, нито дори да примигна. Не можех да видя жената Леда до мен, но усещах присъствието й така ясно, както виждах момичето Леда на метри от колата.
Осъзнах, че скимтенето, което помислих за животински звук, идва от момичето – изглежда вече нямаше сили нито да се противопоставя на двамата си мъчители, нито да плаче.
– Млъквай, чудовище! – блъсна я в гърба Найден и изви ръката й, при което тя изпищя. – Исках само да ме целунеш, вещице! На оня дребния му се умилкваш, а мен ме гледаш като че ли съм някакъв…изрод! Изрод такъв!
Пак я блъсна, по-силно, и тя падна върху острия ръб на камъка пред краката на по-ниското момче. Сашо, изплува ми името му, о, Сашо, как можа!
Помнех, че беше добро момче, когато Найден го нямаше наоколо се държеше съвсем приятелски.
Внезапно си дадох сметка, че има още някой там, в гората, зад дърветата, някой, който наблюдава и се крие. Не знам дали го видях или усетих, но разбрах, че това съм аз – такъв, какъвто съм бил тогава, когато това се е случило. Едно изплашено момче с ужасени, пълни със сълзи очи. Изглеждаше невероятно, но виждах какво става едновременно и през своите и през неговите очи.
– Мисля…мисля, че тя припадна – чух треперливия глас на Сашо. Изглеждаше изплашен и сякаш едва се сдържаше да не ревне. – Ама тя май не диша, бе, Найдене!
– Глупости, нищо й няма на тая мърша! – бутна го встрани и се наведе над проснатото тяло. Пусна ръката й и се огледа, след което изгледа намръщено Сашо и се изправи. – Няма значение, ти какво се втресе пък сега! Така или иначе щяхме да я метнем в езерото, нали?
Опита се да я вдигне и подвикна нервно:
– Хайде, де, какво стоиш като пън!
Не исках да гледам, онова момче зад дърветата, което едва скриваше риданията си – също, но нямахме избор.
Двамата довлачиха тялото на Леда до ръба на една от скалите и го бутнаха във водата. Чух тихият плясък, когато падна и в тази минута изведнъж си спомних всичко за онази вечер, преди това да се случи.
Същият ден бях разбрал, че по-големите са намислили да направят нещо лошо на Леда, макар да не знаех точно какво. Опитах се да ги спра, когато се уговаряха да я причакат, а когато разбрах, че не ми обръщат внимание, хукнах да я предупредя и да кажа на майка й.
Но не успях. Найден ме причака и ме заплаши, че лично ще ми види сметката и ще ме хвърли в езерото, ако само посмея да кажа на някого. Бях сигурен, че ще го направи, но не можех да си ида вкъщи. Затова тръгнах след тях, крадешком и на разстояние, за да не ме забележат. Помня, че се тресях от ужас, защото разбирах, че това, което се случва, не е просто една от грубите им шеги, а нещо много по-страшно.
– Съжалявам, Леда, толкова съжалявам… – чух гласа си и чак тогава осъзнах, че аз изричам думите. – Дори не си спомням за това. Сигурно…сигурно просто съзнанието ми се е опитало да ме съхрани и е отказало да запази този спомен. Не знам, но…Леда, аз бях просто едно изплашено дете. Нима можех да им се противопоставя?
Погледнах към нея, тя не каза и дума, а само ми кимна да погледна към езерото. Пред очите ми езерото сякаш си пое дъх, водите му се надигнаха, след което средата му сякаш пропадна като в бездна, от която се появиха зловещи, по-черни от тъмнината наоколо, създания. Бяха протегнали хищни пръсти, сякаш мъкнеха тежък товар, и миг след това видях какъв е той – сред бесния водовъртеж се появи тялото на Найден. Но не на момчето, което помнех и което видях преди малко, а на мъжът, за когото бях научил преди две години, че бил застрелян посред бял ден в столицата, където живееше със семейството си.
Тогава не се бях учудил особено – помнех какви качества имаше още като момче, като възрастен едва ли се беше променил, можех да си представя в какви среди се движи и колко врагове си беше спечелил.
След сцената на смъртта на Леда не мислех, че нещо може да ме потресе, но гледката на страдащия мъж бе като видение от Ада. Докато тъмните създания кръжаха край него и го раздираха с острите си нокти, лицето му бе изкривено от неописуема болка, устата му зееше и макар да не чувах крясъците му, усещах ледените им вибрации чак в костите си. Челюстите му се разтваряха все повече, устата му зейна като пещера, която стана по-голяма от лицето му и го погълна целия, точно както болката и ужасът го поглъщаха и разкъсваха в ритъма на мятащите се край него създания.
И когато от него остана само грозната бездънна паст, тъмните сенки се спуснаха и потънаха в нея, а водите на езерото безшумно покриха зловещата сцена и застинаха тежки и гладки като покров.
Поех дъх и осъзнах, че съм престанал да дишам. Тресях се целият, ужасът бе сграбчил вътрешностите ми с ледена ръка и ги усукваше. Преглътнах, опитвайки се да се абстрахирам от сладникаво-металния вкус на страха в устата си, разбирайки, че това е вкусът на собствената ми кръв от прехапаните устни.
Обърнах се към Леда, исках да й задам много въпроси и да й кажа много неща, но тя не беше в колата. Трескаво се огледах и я видях- тънка тъмна сянка, която сякаш не докосваше земята. Беше се насочила към езерото и аз изведнъж разбрах, че трябва да я спра. Тогава не бях успял да я спася, но сега можех! Не биваше да й позволявам да докосва водите на това зловещо езеро, където живееха дяволски създания и където се намираше призракът на нейния убиец.
– Леда! – хукнах през мократа трева по пружиниращата почва, подхлъзнах се и залитнах. Тя почти бе приближила водата, бях ужасен, не разбирах защо отива там, където бе намерила смъртта си. Стигнах до нея точно когато водата я докосна и тогава видях как пред краката й се образува бяла пътека, която меко фосфорицираше. Водите на езерото се бяха отдръпнали встрани, а от дълбините им прииждаха многоцветни светлини – все повече и повече. Леда пристъпи по пътеката в момента, в който светлините се скупчиха в отсрещния й край и там се появи висока блестяща фигура, която изглеждаше почти човешка. Леда протегна ръка към нея и светещото същество направи същото. Пръстите им се докоснаха и ясно видях как светлинките плъзнаха по ръката на Леда като малки светещи насекоми, обхванаха гърдите, лицето, главата, тялото й, докато тя не се превърна в огледален образ на същата светеща фигура, която я бе докоснала.
– Леда – изохках и протегнах ръка с болезненото усещане, че я губя отново. И тогава, само за миг, съвсем кратък миг, тя се обърна към мен и видях кротко усмихнатото нежно лице на онова момиче с разноцветни очи, което вече едва ли щях да забравя. Протегна сияещата си ръка към мен и аз я улових, наблюдавайки с изумление как светлинките плъзват по моята. Не бяха само светлинки. Усещането беше невероятно – с тях в тялото ми се вливаше мощна вълна от енергия, която не само избистряше сетивата ми, а сякаш създаваше нови – по-фини, по-чувствителни и съвършени. Не исках да пускам ръката на Леда, макар че вече не се страхувах. Нито за нея, нито за себе си. Разбирах, че тази сила е много по-голяма от всичко, което познавах и което бях видял.
Но Леда отдръпна ръката си, обърна се и бавно потъна всред сияйните води, които продължиха да излъчват меко сияние, докато се затваряха над светещите фигури и ги поемаха в прегръдката си.
– Сбогом, Леда – промълвих към угасващите светлинки.
Още усещах ръката й в своята, после докосването стана по-осезателно и чух, че някой ме вика. Разтворих широко очи и те се изпълниха с белота, а сред нея бавно изплува лицето на жена ми.
Трябваше ми малко време, за да се върна в тази реалност. Казаха ми, че се намирам в болница, защото съм претърпял катастрофа по пътя към вилата на нашите приятели. За щастие операцията, която се наложило да ми направят, завършила успешно, въпреки, че насред манипулацията сърцето ми изведнъж спряло.
Попитаха ме спомням ли си инцидента, но аз помнех единствено виещия се път край пъстрите треви и листа на ранната есен. Тогава жена ми попита:
– А Леда? Коя е Леда? Спомена името й, докато излизаше от упойка.
– Момичето, което ме спаси – отвърнах, преди още да съм помислил.
Понякога усещам, че една от онези малки светулки е останала в мен. Но с времето започнах да осъзнавам, че всички ние не сме нищо повече от езерни създания в необятното езеро на своята реалност. И че всеки от нас носи в себе си такава светлинка от самото си раждане, точно както носи и тъмната сянка на жестокостта, страха и отчаянието. И трябва сам да направи своя избор между бездната и светлината.
Светулки в шепите на времето
Кладата за нестинарските танци беше подготвена. Насъбра се много народ. Алени огнени пламъци се извиха нагоре. Бяхме в трепетно очакване. Огънят се успокояваше, започна да догаря. От жаравата заискриха проблясъци, които сякаш се пръскаха като светулки над нея…
Появиха се нестинарите, в светли, кенарени одежди .Обиколиха огнения кръг и заиграха върху пулсиращата жар. Всички ние – присъстващи тук, притаихме дъх . Обредният ритуал започна. Чудо! Гледах с възхищение и не можех да си обясня, защо в танца на нестинарите ценното е – недоловимото, едва осезаемото…Нестинарите приключиха с тайнствения танц върху живия огън – и с нисък поклон и почитание към нас, техните почитатели безмълвно се оттеглиха.
Хората се раздвижиха и постепено се отдалечаваха от трепкащото огнище.
Аз бях облечена съвсем леко, семпло – погледнах към него и не успях да се сдържа. Приближих се, оставих мокасините в страни и аматьорски – бързо, бързо заситних с босите си крака по тлеещата жарава. Излезнах и отидох при недоумяващата и учудена от това ми действие Биляна – моя братовчедка, с която бях тук. По едно време към нас се приближи едно стройно, чернооко момче – леко смутено то се обърна към мен:
– Наблюдавах Ви и когато напуснахте изпепеляващия кръг,
проследих с поглед в каква посока тръгвате и ето ме при вас. Дойдох – за да Ви поздравя. Иска се голяма смелост, човек да направи това, което току-що видях от вас!
– Като дете съм идвала с моите родители тук, специално за
този обичай на нестинари.Това остави трайна следа в съзнанието ми. Ранните спомени са много силни! По-късно, вече като ученичка, бях на летен лагер в планината. Всяка вечер си правехме лагерен огън. Една вечер се опитах да пристъпя към светлееща жарава. Пробвах и разбрах, че щом човек желае – може.Това се случваше понякога и когато имахме вечерен огън – по време на студентска бригада.
– От този край ли сте? – Попита младежът.
– От Долината на розите сме.Това е братовчедка ми – Биляна. Като видях, че хората си разотидоха – толкова силно се впечатлих и тази вечер от нестинарите, че реших поне мъничко да приема от техния дух, от тяхното настроение. Обичам да идвам по тези места. Странджа е неповторима! На юг е по-топло и по-спокойно, затова предпочетох да уча в Бургас, а има и море. Открит хоризонт! Сребристи вълни! Пурпурен изгрев? Лунна пътека!… Не случайно и за много световно известни художници основна тема е морето: Обсебени от магията на морето, са и маринистите Айвазовски, Г.Баев, българо-гръцкият – М. Гарудис. Те правдиво отразяват в своите картини сюжети свързани с морето.
- А Вие от къде сте ? – попитах младежа.
– Аз съм от Гърция – екскурзовод, аниматор – често идвам с групи в България, но сега съм индивидуално тук. Реших този път сам да дойда и да посетя и други места, които не са свързани с определена туристическа дестинация. „Алекси, – казваше баба ми – трябва да отидеш в Странджанския край, да се разходиш по южното Черноморие. Прекрасно е!” Утре аз мисля да посетя Ахтопол – града на благоденствието, както гонаричат. Ако разполагате с време, можем заедно да отидем.
Алекси ме погледна в очите и измести погледа си върху белия ми кичур, който небрежно падаше на челото ми.
– Символика! Благородство – засмях се аз. – Защо да не дойдем. Биляна,
съгласна ли си? – Обърнах се аз към братовчедка ми.
– Разбира се, много пъти съм била на море, но до този Ахтополски полуостров не съм стигала.
Уговорихме се с Алекси за часа на тръгване към Ахтопол и двете с братовчедка ми
се прибрахме в къщата за гости, където бяхме отседнали.
Призори тръгнахме тримата от село Българи.
Пристигнахме рано на скалистия полуостров.
– Момичета, бих желал най-напред да отидем до гръцкото училище, което е архитектурна забележителност.
– Щом сме тук в Ахтопол, нека да го посетим – съгласихме се ние.
– Знаете ли, в това училище на четмо и писмо се е учила баба ми на времето.
Само няколко години е учила в него – продължи Алекси – но независимо от това, беше много начетен човек. Не е могла да продължи образованието си, защото след Балканската война са се изселили от тук. Отправили се към западния бряг на Солунския залив и‑и, там се установяват… Баба до последно говореше с въодушевление за това училище, за любимия си учител, който ги е водил на излет, в сезона на цъфтящата вечнозелена странджанска зеленика, за да се наслаждават на прекрасните ѝ лилаво-розови цветове.
Разгледахме училището и се отправихме към една църква, която се намира на най-високата част на полуострова. Тя не помни годините си, но все още е действаща. Беше отворено… Когато безмълвно излезнахме от това свято място, реших да поседна на изумрудно зелената трева. До мен се настани и Биляна. Алекси седеше прав близко до нас. Стори ми се, че е малко неспокоен. Бях се загледала в далечината в един голям, белезникав круизен кораб, когато Алекси тихо заговори:
– Докато вие се наслаждавате на прекрасната гледка, аз ще пообиколя малко наоколо.
Алекси се позабави. Биляна остана, а аз тръгнах да го търся. По едно време го зърнах къде е и останах учудена като го видях, да рови пръстта до един белезникав камък.
– Имаш ли нужда от помощ? – шеговито, подхвърлих аз отдалече. Не получих
отговор и тръгнах към него – Алекси, мога ли да знам какво правиш? Знаеш, че ако няма мотивация, всяко действие е излишно.Той се изправи и със сведен поглед заговори:
– Да! Моята баба, за която ви говорих, много е обичала този край. Родно място!
Когато е разбрала, че трябва да се изселват от тук, тя милата много е плакала. Казвала ми е, че при освещаване на училището, в което бяхме преди час – е пристигнала една група гърци, които живеели тогава в Америка. С тях е бил и далечен родственик на баба ми. Този човек ѝ подарил малък сувенир – метална котва с красиво синджирче на нея. „Тази котва мило дете, се е предавала от поколение на поколение. Моите деди са дошли някога тук от Кримския полуостров. Помни това! Запази тази котва ‑нека тя ти напомня за твоя произход, за твоя роден край. Котвата е символ на надеждата. Бъди щастлива!” Баба – тогава малко момиченце, толкова много се зарадвала на този скромен подарък, че преди да се изселят, тя решила да скрие котвата и един ден, като порасне – отново да се върне тук, в Ахтопол. Животът е непредсказуем! Моите родители рано починаха. Баба ме отгледа. Годините ѝ напреднаха. Като разбра, че никога повече няма да може да посети България, местата от прекрасното детство, една вечер ми разказа за тази котва и ми поръча някой ден да дойда тук. Описа ми мястото, където малките детски ръчички са я зарили. „Ще я намериш чедо, убедена съм!“ – каза тя. Чувствах се задължен към тази изстрадала жена – към баба ми, която полагаше много грижи за мен.. Тя беше достоен за уважение човек. Животът ѝ не беше лек, но благодарение на уравновесения ѝ характер и мъдростта, с която приемаше съдбата, достигна до една благородна, почтена възраст.
Опитах се да разбера Алекси, въпреки че няма и денонощие от както се
запознахме. Помогнах на момчето. Открихме котвата. Около нея имаше и няколко корозирали брънки от синджирчето, но самата котва беше запазена. Алекси много се развълнува от ценната реликва. Не успя да сдържи сълзите си. Беше толкова щастлив, че не се усетих как попаднах в прегръдката му.
Върнахме се при Биляна развеселени и двамата.Тя неподозираща нищо, продължаваше да съзерцава сребристите вълни.
– Биляна, обърни ни малко внимание!
Тя сякаш се учуди на това, че искам да отдели погледа си от безбрежното море. Но като ѝ показахме котвата, лукаво погледна стройния изправен до нея младеж:
– Алекси – и – и, вероятно знаеш какво означава котвата! Може и ти да „пуснеш” котва някой ден тук.
– Защо не? България е прекрасна страна. Планини, езера, море…А и аз също като вас много обичам морето.
Поседнахме край Биляна с погледи отправени към безкрайността.
Много ме впечатли Алекси, с неговата признателност към жената, която го е отгледала. От отношението му към мен и към Биляна въпреки, че се познаваме от часове. Позволих си за секунди да помечтая, докато се наслаждавах на прекрасната гледка. По едно време се отклоних от песента на морето и се обърнах към момчето:
– Алекси, ако действително ти харесва у нас, в края на август ще бъда на къмпинг с приятели – тук, на южното Черноморие. Ако желаеш и имаш възможност можем заедно да летуваме.
– Благодаря! – възторжено отвърна той, сякаш беше изненадан.
Ще планирам дестинациите така, че точно тогава да не бъда на работа и да мога да се отзова на твоята покана.
Късно след обяд тримата се разделихме с Ахтопол и поехме с колата на Алекси към Царево. Ние с Биляна отпътувахме за Бургас, а нашият екскурзовод, нашият гид номер едно, пожела да отседне за няколко дни в някогашното Василико.
През лятото се чувахме с Алекси по телефона. Очаквах с нетърпение момента, в който ще можем да се видим отново…
Падналият ангел
Лятото вече наближаваше и Явор се готвеше за класни. Въпреки хубавото време поддържаше висок успех защото четеше много, затова в пети клас въобще не му се стори трудно. Петъкът неусетно се изтъркаля, а Явор, с натежала глава, закрачи по познатия път към своя квартал, защото рядко имаше левче за автобус. Често се налагаше да се прибираше пешком, тъй като се радваше да черпи съучениците си с вафли от училищния реп…
Тъкмо наближи улицата на която бе израснал и забеляза малко сиво гълъбче да пърха с криле на входа на блока. Явор разбра, че е ранено и внимателно го пое в ръце. Знаеше, че трябва да се качи на последния етаж.
– Чичо Серафиме,тук ли си? – почука на вратата хлапето.
Всъщност, чичо Серафим не чу беше истински чичо, а съсед, но малчуганът го наричаше така защото го познаваше цял живот и често намираше утеха при него в моменти на несгода…
Изведнъж, вратата се отвори и отвътре се подаде Серафим – около шейсет годишен ведър мъж, с прошарена коса и топъл, благ поглед.
– Я! Яворчо! Влизай, влизай… Изпекъл съм баничка. Ще направя и айрян…
Хлапето прекрачи прага на мансардата и му подаде болното птиче.
– Яснооо… Не бой се, ще го излекуваме пилето! – успокои го Серафим, поемайки птичето във вехтата си риза…
Късният следобед озаряваше иначе тъмното помещение, пълно с вектории – птичи кафези, планини от кашони с книги, чернобели снимки… Серафим превърза крилото на вече успокоеното гълъбче, а Явор сладко дъвчеше топла баница и с бели от айряна мустаци му разказваше за училище…
На свечеряване, малчуганът стана да си ходи, а стария му другар го извика на терасата. Дългия ден вече гаснеше, а далечната нощна София изглеждаше като посипана със златен прах. Светещите точки и хладният вятър разведриха измореното дете.
– Чакай да ти покажа едно нещо! – намигна старецът, донесе изящно извезана дървена кутия и загадъчно я подаде своя малък приятел.
Явор надигна капачето и откри прекрасна колекция от птичи пера – бели и черни, прави и пухкави, малки и големи…
– Ехааа! – възкликна хлапето – Откъде са?
– Някои са спомен от птици които съм спасил, други съм намирал случайно, а това пък – посочи той едно снежнобяло перо – това е най-ценното от всички. Даде ми го дядо ми когато бях дете, със заръката да съм чист като цветът му. Твърдеше, че не е птиче, а ангелско…
Явор с удивление съзерцаваше съдържанието на кутията и в главата му изплуваха хиляди въпроси…
– Задръж ги! – усмихна се добродушно старецът – Хайде, ще те изпратя…
Минавайки през коридора Явор погали превързаното гълъбче за довиждане и слизайки по стълбите помаха на Серафим, който го съпровождаше с поглед от прага.
– И не забравяй, Яворчо, продължавай винаги да помагаш щом можеш, винаги…
Почивните дни минаха като миг,а хлапето тъкмо се върна от престоя при баща си и нетърпеливо се запъти към блока за да се наприказва със своя другар, когато майка му го посрещна с насълзени очи.
– Мамо? Какво ти е? – загрижи се той.
– Чичо Серафим от горния етаж е починал – изхлипа тя – Вчера сутринта…
Явор се затвори в стаята си и безутешно зарида…
Седмиците се нижеха, а училището свърши. Лятото бе в разгара си и всички деца се събираха пред блока надвечер и живо огласяха улицата с игрите си. Само Явор стоеше сам на прозореца умислен и ги наблюдаваше. Не щеш ли, на перваза до него кацна красив сив гълъб с лъскави пера. Момчето веднага позна птицата която бе спасил. Зарадва се, че крилото му наистина е оздравяло и отново може да лети, а пернатото топло изгука като че ли му благодареше. Изведнъж Явор се почувства добре. Погледна дървената кутия на бюрото и си спомни последните думи на своя приятел:
– И не забравяй, Яворчо, продължавай винаги да помагаш щом можеш, винаги…
Изневяра
Лятното обедно слънце изгаряше кожата ѝ. Тя бързаше със ситни крачки по късата китна уличка в близост до гарата. Тънките токчета потракваха по асфалта последвали ритъма на полудялото ѝ сърце. Той я чакаше там в малко хотелче за кратки срещи. Знаеше, че е женен. Знаеше, че има две деца. Знаеше последствията. В този момент за нея нямаше никакво значение това. Той я чакаше там. Подозираше, че колегите ѝ шушукат зад гърба ѝ. А годеника ѝ? Просто, беше забравила за него. Дали се уплаши от предстоящия брак или поиска да се почувства свободна още малко, не можеше да каже. Тръгна за срещата с огромно желание. Каква късметлийка само! Малки светулки озариха мечтите ѝ. Той, нейния шеф беше елегантен мъж. От многото въздишащи по него жени, той избра нея. Шепнеше ѝ сладки думи всеки ден. Възхищаваше ѝ се. Казваше ѝ, колко е красива. Колко е нежна. Колко е умна. Дързък и настоятелен сломи нейната съпротива. Нямаше никаква представа защо се съгласи на тази среща. Записа адреса на хотела на малко листче. Трябваше после да го изгори. Тръпнеща прочете бележката. Огледа се. Видя двуетажна сграда със заоблени балкони и десетина стъпала до входа.Това е хотела. Сърцето ѝ спря за миг. Задъхана притича до горе и натисна звънеца. Чу се странна меродия. Вратата се отвори автоматично сякаш я подкани невидима ръка.Тя премина през малко коридорче. Застана пред рецепцията.
– Здравейте!- каза жената.
– Здравейте! Казаха ми, че има запазена стая за Петрова! ‑прошепна тя.
– Стая 102! Чакат ви! ‑жената дъвчеше дъвка .
Странната мелодия на звънеца изпълни фоайето.
– Изчакайте малко!- жената се наведе и натисна бутона
Петрова се обърна. Вратата се отвори. Светът се срути върху главата ѝ. Гледката смрази сетивата ѝ. Ужас ! Шок! Видя годеника си застанал до входната врата. Безпаметно се отзова зад близката колона. Изтръпнала помисли, че той я следи. Обезумяла от страх, загриза лакирания си нокът. Сърцето ѝ подскочи, когато го видя със стройна блондинка под ръка. Двамата преминаха покрай нея без да я видят.
– Стая 104!- чу жената да казва номера .
Стаята до нейната стая ! Истински кошмар! Погледна зад колоната! Трепереше! Зъбите ѝ тракаха! Гледаше отдалечаващите фигури! Годеникът ѝ изневеряваше! Погледна ръката си. Пръстенът с диамант, които ѝ подари той. Спомни си клетвите за вярност, любов и датата за сватбата. Сълзи напираха в очите ѝ. Тихичко се измъкна из зад колоната. Запристъпва бавно. Тях ги нямаше. По- бързо, по- бързо. Тичаше по- бързо от вятъра. Жената от рецепцията учудено я погледна. Безразлично вдигна рамене. Какво ли не бяха виждали очите ѝ?
Петрова тичаше, тичаше, тичаше. Цяла вечност. Стигна стая 102. Нахълта съсипана вътре. Блъсна вратата след себе си и се намери в прегръдките на шефа си.
‑Чаках те скъпа! ‑каза той – Много си нетърпелива. Поръчах шампанско. Ела! Ти трепериш? Какво ти е? Седни!
‑Ще отида до банята. – едва промълви в потрес.
‑Ще те чакам!- усмихна се той предвкусвайки насладата.
Петрова събу несръчно обувките си, те се разпиляха по пода. Влезе в банята и затвори вратата. Сърцето ѝ биеше до пръсване. Изхлипа. Годеникът ѝ изневеряваше в 104. А тя, тя… Какво правеше тук? Подпря длани на мивката. Погледна в огледалото разкривеното си отражение. Не можеше да се познае. Бузите ѝ пламтяха. Очите ѝ трескаво наблюдаваха непознатата жена в огледалото. Пое няколко пъти въздух. Гърдите я боляха. Пусна водата и наплиска лицето си.
‑Ела скъпа! – чу гласа на шефа си.
Спомни си, за какво беше дошла. Бавно съблече дрехите си. Свлякоха се на пода. Прескочи ги и излезе от банята по бикини. Шефът ѝ я загледа с искрящ поглед. Поне ще изневери на годеника си за отмъщение. Времето ще покаже…
Рестарт
Мънички, почти пренебрежими промени наоколо, толкова незабележими, че всеки друг би ги пропуснал или пренебрегнал. Но аз знаех, че когато се натрупваха, предстоеше поредната промяна. Онзи ден в театър забелязах мъж с яркозелена риза и червен шал около врата, с къдрава коса и високи скули. Седеше на предния ред, бе затворил очи и сключил ръце пред лицето си – сякаш се молеше страстно. „Интересно“, помислих си, и наведох очи към телефона, който се готвех да изключа преди представлението. Няма и 10 секунди по-късно, когато вдигнах отново очи, мъжът го нямаше, на негово място седеше ниско момиче с дълга черна коса, потънало в стола. Не усетих никакво движение в периферното си зрение за това кратко време, едва ли някой беше сменил места. Един пиксел на нестабилност в реалността. „Хъм“, помислих си.
Няколко дни по-късно се прибирах по-късно. Беше мъглива и студена зимна вечер. Пресичах един парк и видях две фигури в далечината пред мен. Бяха силуети в палта, вървяха един до друг – отдалечаваха се от мен, което определено бе за предпочитане, като се има предвид късния час и зловонната мъгла. Спънах се в почти невидима издатина на бордюра и когато отново потърсих фигурите, вместо тях имаше две дръвчета. Наистина приличаха на хора с палта… но бях сигурен, че преди това се движеха.
В продължение на няколко дни виждах една бележка залепнала на тротоара пред магазина – беше списък за пазаруване, написан с мъжки едър почерк: „лимони, сирене, прясно мляко, носни кърпички“. Представих си как някой мъж обикаля из щандовете и пазарува за семейството си, докато поглежда бележката. Някак трогателно. Днес отново видях бележката, залепнала за тротоара, но вместо списък за пазаруване, там имаше само една дума – „рестарт“. Сърцето ми спря за момент, вече знаците не бяха косвени.
Когато се прибрах, се опитах да се примиря с мисълта, е трябва да се сбогувам с този живот и тази реалност. Никак не ми се искаше. Бях прекарал няколко прекрасни и спокойни години тук и много ми харесваше. В някои редки моменти дори фантазирах, че ще остана завинаги, докато се оглеждам за поредната аномалия, която може би никога нямаше да се случи. Може би бе настъпила стабилност с период, по-дълъг от моят човешки живот. Със сигурност бях преживял най-дългия период без рестарти, но не и достатъчно, за да ми осигури нормален живот.
Аз съм наблюдател. Чували сте за теорията за многото вселени, нали? Според нея освен нашата има безброй вселени, породени от всичките варианти на развитие на една ситуация, вземане на решения и така нататък. Когато тази теория започна да става все по-популярна, в множество фантастични филми и книги бе представена като много вселени, които съществуват едновременно, с малки разлики между тях, като всяка една е продукт на различно стечение на обстоятелствата, но със същите или почти същите хора, които може би са взели различни решения. Хората си представяха как могат да скочат в друга вселена и да видят или дори да се разменят със своето аз, което в оня съдбовен момент е тръгнало по различен път и сега е по-богат, по-красив и общо взето по-щастлив индивид. Но истината, такава, каквато я разбираха само една шепа квантови физици, обединена в последната призната от тях теория, бе много по-скучна и лишена от тази изпълнена с романтика плеяда от възможности.
Според тях Вселената бе една сложна вълна от вероятности, но тя съществуваше една-единствена във всеки един момент. Енергията на всички частици, които съставят всяко нещо, можеха да вибрират във много възможни честоти, но тяхната енергия бе обединена и съсредоточена единствено и само в един момент. Всички останали Вселени или измерения или вероятности – това бяха просто бекъп варианти на тази една единствена Вселена, която се развиваше и ставаше все по-сложна и съответно по-нестабилна симфония. На известни, все още неидентифицирани периоди и по все още неясни причини тя се сриваше – засега предполагахме, че някаква аномалия причиняваше нейния край – и тогава някой от бекъп вариантите, обикновено този, който гарантираше нейната най-голяма стабилност, беше нейния рестарт. Всъщност в моите наблюдения вместо за Вселена е по-правилно да говоря за Земята, защото естествено тя беше центъра на моето наблюдение и всъщност аз нямах поглед върху цялата вселена. Но наблюдения на звездите и галактиките около нас от се правеха от астрономи в нашия тесен кръг, специализирани в разчитането на тази информация и те отчитаха значителни промени и там (появяваха се и изчезваха звезди, комети, цели галактики, познати на астрономите, променяха формата си) – тоест окончателната засега теория бе, че това се случваше с цялата Вселена, не само със Земята.
Обитателите на една конкретна реалност нямаше как да забележат процеса на рестарт, защото бяха вътре в него. Но също по неизвестна причина от време на време се появяваше някой като мен, който не се рестартираше с всичко останало, а преживяваше момента на промяната и помнеше предишния вариант, ориентираше се трудно в новия и се чувстваше адски объркан, ако нямаше кой да му обясни какво по дяволите се случи току-що. Бяхме много малко и нашата мисия, която естествено произтичаше от факта, че оставахме за момент извън времето и пространството и виждахме нещо, което никой друг не можеше, беше да наблюдаваме, изучаваме, разберем и установим причините за този процес. Другият вариант бе да попаднем в лудницата – и най-вероятно това се бе случвало на някои като нас през вековете.
Рестартът също беше причината за необяснимите за хората усещания като дежа-вю, призраци и всякакви други объркващи феномени, които хората не можеха да си обяснят с настоящите си научни познания. Спомените за нещо вече преживяно всъщност бяха съвсем естествени – то наистина бе преживяно и на квантово ниво съзнанията ни го усещаха. Много от сънищата също често бяха спомен за различен вариант на настоящето, който в предишен момент е бил най-стабилния вариант. Призраците бяха ехо от друг вариант, като бъгове, които не бяха напълно заличени. Дори феноменът „изкуството имитира живота“ – когато поредица от събития, описани в някоя книга или разказ, се случваха реално известно време след написването им, в обезпокояващо сходство, също бе резултат от рестарта, тъй като понякога връщаше вселената десетилетия назад. Тогава често събития, които ще се случат в бъдещето отново в подобен вариант, за една част по-чувствителни индивиди често бяха познати и логични за разказване, тъй те вече ги бяха преживели или знаеха за тях.
Бях наблюдател от много години. Обикновеният ми човешки живот, когато вярвах в една реалност, която никога не се променя, остана много назад, Бях на петнадесет, когато за първи път преживях рестарт. Не знам дали тези години бяха по-дълъг период на стабилност, или това умение да оставаш извън времето и пространството е нещо, което идваше с пубертета – по вероятно второто, тъй като не бях срещнал някой като мен, който да е започнал да преживява рестарта преди да стане поне на тринадесет. Но от друга страна, не бях срещал и толкова много като мен – едва десетина, на моята възраст, с които бяхме посетили обучението, които ни даде инструментите, за да разберем, че не полудяваме колективно. Оттогава бях преживял над 30 рестарта през няколко месеца, последвани от последния дълъг период, на който се наслаждавах неимоверно.
Имаше, разбира се, и разсъжденията, че нашето наблюдение е абсолютно ненужно, защото всичко ще се случи така, както ще се случи и без това. Но ние наблюдавахме, защото бяхме там в момента, когато светът спираше и се променяше. Споделяхме наблюденията си, като успявахме да се открием винаги – имаше форум, който съществуваше само за нас и в който ние оставахме единствените константи в целия свят. Постепенно забелязахме и начертахме карта – потокът от миналото към бъдещето бе един същ, при всяка промяна макар и да се променяха различни детайли, основният ход на историята не се променяше чувствително, сякаш Земята еволюираше чрез лутане в алтернативни реалности към нещо. Обикновено избягваше посоката към събития, които в някакъв вариант на бъдещето щяха да бъдат катастрофални за самия свят. Например, по времето на студената война на два пъти Земята е била унищожена в ядрена катастрофа и рестартът се е случил почти в момента на ядрените бомби. Което навеждаше на мисълта, че може би преживявахме и рестарт, когато някъде някой друг свят, населен с разумни същества, бе на ръба на унищожение. Каква ли бе крайната цел на тази еволюция? Не смятах, че ще доживея да видя и разбера всичко това.
В момента повече страдах за предстоящата раздяла с настоящата ми реалност. Живеех тук вече няколко години. За първи път в зрелия ми живот можех да изпитам „нормалния“ живот, достъпен за останалите. Живеех в малък апартамент в центъра на красив античен град, имах работа – не беше трудно да започна работа като в библиотека, където имах много време да събирам, обработвам и класифицирам информация, както и исторически източници за други хора, които може би бяха преживели рестарт, но не е имало кой да ги осветли какво са преживели. Търсех информация за оставени от тях описания на „неслучили“ се събития. Интересна ми беше и тяхната съдба и понякога прекарвах дни в преследване на тънката нишка на живота им. Побиваха ме тръпки, когато често откривах, че са завършили живота си в лудницата или са се самоубили.
Обичах да чета и обожавах тихите дни в библиотеката. Понякога се откъсвах напълно от основната си задача, като просто се наслаждавах на безкрайното удоволствие да потъвам в книгите.
Освен работата, открих и други удоволствия. За първи път имах малък кръг от приятели, излизах с тях на кино, на театър, на барове и пътувания до плажа през летните уикенди. Имаше дни, в които си мислех, че може би така ще продължи живота ми. И така срещнах нея.
Разбира се, ние всички бяхме предупредени за всякакви форми на сближаване. Нямаше смисъл да завързваме интимни връзки, защото никога не знаехме колко време ще продължат – поредният рестарт със сигурност изтриваше връзката, а понякога и човека. По някаква причина точно ние, които виждахме и усещахме безвъзвратната промяна, запазвахме най-малко от света си. Обикновените хора в ежедневното си съзнание нямаше и да почувстват драстична промяна в живота си, имаше и случаи, когато такава почти не настъпваше за някои от тях, защото паметта им за друго настояще изчезваше с рестарта. Но ние, наблюдателите, винаги губехме своите „лодки“ – никога не се озовавахме на същото място, ако бяхме направили грешката да завържем човешки връзки, хората, обект на такива връзки, понякога не съществуваха или не ни помнеха изобщо.
Но независимо от това, когато я видях за първи път, всички тези съображения не можаха да спрат силното привличане към нея и желанието ми да я заговоря. Беше като гравитация, която не можех да избегна. И когато срещнахме очи, знаех, че разговорът ни ще продължи и че няма да бъде единствен. Беше лесно – тя живееше в същия град, вървеше по същите улици и идваше редовно в библиотеката да учи, защото обичаше празната и сенчеста читалня и четеше страстно, във век, когато много хора никога не бяха стъпвали в библиотека. Видях я за първи път, когато дойде да вземе от мен книги, които не бива да се изнасят. Още преди да вдигна очи от книгата, която четях, усетих полъх на цветя – деликатен и специфичен парфюм, който щях да обикна до болка. От този момент чаках посещенията ѝ и ми беше трудно да се съсредоточа в книгите. Иронията е, че за краткото време, което имахме, не успях да я поканя да излезем. Бяхме започнали да си говорим все повече и повече, но истината, че изобщо не бях сигурен дали тя наистина ме забелязва. Но независимо от това ми беше трудно да си тръгна, защото за мен чувството беше ново … и беше всичко. Тя беше като красива мелодия, която исках да слушам отново и отново, и кой знае, може би някой ден аз можех да съм за нея любима музика, но сега осъзнавах, че нямаше да има време за това.
Ето защо днес отново седнах и я зачаках да се появи, с тежкото усещане, че може би днешният разговор ще е последен. Тя не идваше всеки ден, понякога се случваше да минат 2 – 3 дни, преди да я видя, понякога я срещах на други места, например някое кафе или кварталния супермаркет, което беше като неочакван подарък, но ме изпълваше и с раздразнение, защото ми отнемаше удоволствието на очакването и ме оставяше с усещането, че не съм успял да извлека максималното от разговора, защото не съм имал време да го обмисля. Отдавна дебнех удобен и естествен момент да я поканя на среща и реших, че днес ще да го направя, дори и да нямам възможност да я осъществя. Но тя не се появи. И с тъга разбрах, че даже няма да мога да се сбогувам.
Докато в главата ми минаваха тези мисли, промяната започна. С неохота преминах в режим наблюдение – всеки път беше същото, но не съвсем. Важно беше да запомня и да документирам всичко, което се случва. Почувствах как светът изчезва и аз отново съм извън времето и пространството. Изживявал съм го много пъти, но всеки път е неприятен и физическото ми тяло не го понася добре. Усещането е като световъртеж, докато се бориш със силен махмурлук – едва напоследък можех да потвърдя това описание, дадено от по-зрели и преживели от мен. Намирах се сред буря от статично напрежение, вихър от континуум, в който всичко се променяше…но нещо беше различно. За първи път усещах толкова силно и искрено желание да остана там, където съм. Предишните пъти осъзнавах ролята си на наблюдател и никога не се съпротивлявах на рестарта, понякога дори го чаках с научното любопитство, че този път ще констатирам нещо, което не съм виждал преди в процеса… Особено интересно беше когато светът отново се възстановяваше – чаках да видя последователността на построяване на реалността, къде ще се озова и коя дата ще бъде.
Но този път желанието ми да спра процеса беше неистово и караше всяка клетка на тялото ми да се съпротивлява на световъртежа и неизбежното изчезване на света около мен. Стиснах очи и се съсредоточих върху това желание. Това също беше ново и трябваше да го осъзная и анализирам. Може би беше нещо, което имаше значение. Колкото повече се съсредоточавах върху съпротивата си, толкова повече се възвръщаше усещането за контрол над тялото ми и над света. Световъртежът намаля и главата ми престана да пулсира. Дишането ми се успокои. Отворих очи.
Нищото около мен изчезна и аз отново бях там, където бях, и нищо не се беше променило. Рестартът бе прекратен. Това никога не се бе случвало досега. Усетих струйка да се стича от носа, докоснах я и когато погледнах ръката си, осъзнах, че от носа ми тече кръв. И Тя, момичето, заради което не исках да си тръгна, стоеше пред мен, гледаше ме разтревожено и ми подаваше хартиена кърпичка. Поех я с благодарност и избърсах кръвта. Изпълни ме чувство на облекчение и еуфория. Аз все още бях тук и тя ми помагаше да се изправя с предложението да излезем малко на въздух. Дори когато станах и можех да ходя, тя не пусна лакътя ми, а после просто ме хвана за ръка.
Чак когато се разделихме часове по-късно, още носен от еуфорията на прекараното заедно време и променения статут на отношенията ни, бръкнах разсеяно в джоба си в търсене на монети за метрото и извадих отново кърпичката, с която избърсах кръвта от носа си. Бях на път да я изхвърля, когато ми стори, че на нея има нещо написано. Разтворих я със странно предчувствие и върху кърпичката следите от кръвта ми ясно оформяха думите: „Нова квалификация: архитект на реалността“.