На 3‑ти март 2019г, българите, които живеят и работят в Атина, от ранни зори се стекоха на единственото място в многомилионния град, където се чувстват като в роден дом и родина.

Разбира се, че това е Български Православен Храм „Св. Преп. Йоан Рилски Чудотворец“.
От ранни зори гласът на пиринчената камбана на Храма призова миряните с по-различен звън – тържествен, с достойнство, с болка и памет. Тази неделя, след отслужването на Света литургия, отец Стефан отслужи и панихида за упокой на душите на загиналите за свободата на България герои, както и в памет на нашите близки.

Сред множеството сънародници в българския храм бяха г‑н Спасов — пълномощен министър (политически въпроси, културни въпроси и образование), г‑н Предов — съветник (политически въпроси)и г‑н Серафимов — първи секретар (консулски въпроси)от посолството ни в Атина, както и гръцки граждани, дошли специално да уважат нашия национален празник. Г‑н Пантелей Спасов поздрави присъстващите с кратко слово. За пореден път, той ни запозна с някои малко известни исторически факти, които предизвикаха нашите аплодисменти.

След минутите на поклон, които всеки от нас усети и преживя по особен начин — с гордост и национално самочувствие, последва литературно-музикална тържествена програма реализирана с участието на възпитаниците на българските училища в Атина: „Васил Левски“ с ръководител г‑жа Благородна Филевска, „Св.Св. Кирил и Методий“ с ръководител г‑жа Мими Ничева и „Паисий Хилендарски“ с ръководител г‑жа Юлия Костова. Рецитациите на учениците бяха вълнуващи. Незабравимо ще остане представянето на Пламена Пенева от у‑ще„Паисий Хилендарски“ , както и на Борис Анчев от у‑ще „Васил Левски“, който за пореден път ни просълзи със своето безупречното изпълнение на „Опълченците на Шипка“. Сила, възхита и преклонение… това са чувствата, които бушуваха в гърдите ни по време на рецитацията! Това са чувствата, които ни връхлитаха на талази и ни караха да съпреживеем пак и пак, този паметен ден! Фолклорната група на малките ученици от у‑ще „Св.Св. Кирил и Методий“, предизвикаха възхита и умиление, както и изпълнението на най-малките възпитаници на г‑жа Доротея Младенович от у‑ще „Васил Левски“.
Изненада беше и стихотворението написано специално за празника от д‑р Пенчо Пенов — член КДК „Нов Живец“-Атина:
Ехото на Шипченския бой
Над този връх и днес кръжат орли,
тревите имат странни гласове.
От спомени разчупват се скали,
кръстосват саби гневни ветрове.
И този грохот ражда епопея.
Споена с братската славянска кръв
и в своето могъщество от нея
разтърсва грива българският лъв.
А във Клисура, в гордия Батак,
там де свистяха страшни ятагани,
във този варварски и тъжен мрак
България се къпеше във рани…
Но както става в приказките стари
все някой ще е смелият герой,
ний знаем – ще пребъде пак България
щом в нас отеква шипченският бой!
Българийо, ний винаги оставаме
тъй верни на безсмъртни имена -
дори и през сълзи ще продължаваме
да пеем: „Горда Стара планина…“!

Празничният ден продължи с невероятното изпълнение на ПГ „Здравец“ с р‑л Ана Чавдарова. Дълбокият като бездънен извор глас на Ана Чавдарова ни поведе на север… към планини и поляни, към ручеи и Родина.

И миг на тишина и поклон!
Без каквото и да е изпълнение, само българска песен и знамена… Българското и Самарското! Те гордо се развяваха в здравата десница на Иво Петков от ФФ „Родина“ с р‑л Валя Камазова и сякаш шепнеха: „Помнете! Помнете!“

В този момент на смирение и национално самочувствие, Пламен Симеонов – председател на КДК „Нов Живец“, обяви инициативата на КДК „Нов Живец“ за подпомагане на БПХ „Св. Преп. Йоан Рилски Чудотворец“, като предаде на отец Стефан сумата, която беше събрана от творците на клуба и колектива на Гръцко-българско сдружение за култура „Паисий Хилендарски“, като призова всички да откликнат за неотложните нужди на българския храм в Атина.

Разбира се, че не липсваха и българските ритми. ФТФ „Пиперлии“ към Гръцко-българско сдружение за култура „Паисий Хилендарски“ с р‑л Маргарита Тошкова,
и ФТФ „Върти оро“ с р‑л Елена Цветанова към Сдружение за култура „Нашенци“ се погрижиха за невероятното ни настроение. Букет от цвят и ритми огря спретнатия двор в нашия храм. Магията на носиите, стъпките, красотата на българките е неописуема.

Празникът завърши с общо българско хоро на което се хванаха всички участници и гости на празника, както и представителите на ФТФ „Детелини“ с р‑л Деси Златева.


Изказвам благодарност към водещите на това тържество – Пламен Симеонов и Цецка Василева от нашия творчески клуб „Нов Живец“-Атина. Достойнство, професионализъм и нито миг колебание. Това е което мога да кажа за тези наши приятели, които не само уверено водеха, обявяваха, помагаха когато имаше нужда, но и ни показваха какви трябва да бъдем – уверени в себе си и непоколебими в делата ни!


Изказвам благодарност и на Богомил Борисов — председател на Сдружение за култура „Нашенци“ — Атина, който професионално и отговорно се грижеше за музикалното оформление на празника.
Изказвам благодарност към всички учители и техните възпитаници, които наистина ни накараха да се гордеем с тях, към всички гости, към отец Стефан и всички, които бяха в този празничен ден там – там, където празнуват българите!

Честит празник!



Йорданка Андреева

Обичам да обменяме информация, да знаем за успехите на нашите приятели, да правим така, че животът да не е скучен и сив а цветен и бълбукащ от хубави новини!