В този втори ден на април, слънцето плетеше от всяко цвете от теб люлка от обич и благославяше усърдието, любовта, вярата и всичко в името на което бяха там – на ъгъла, на най топлото местенце в Атина, стоплено от светлината на душите им, момичета и момчета от Клуба на дейците на културата “Нов Живец”. Момичета и момчета, които направиха своя избор в името на благотворителното дело за което работиха неуморно, за което дадоха мило и драго като подкрепа, като участие, като чувство.
“Едно цвете от мен”, или едно цвете от теб, от нас, от душите ни.
Да! В същите часове в Атина имаше и друга прекрасна инициатива и не малко наши сънародници се стекоха да я подкрепят със своето участие – инициатива , която предлагаше разтоварване от ежедневието с ритъма на българското хоро. Поклон за тези които успяха да съчетаят и двата празника. Поклон и благодарности за тези, които се лишиха от хорото и неотлъчно бяха до края на благотворителната кампания “Едно цвете от мен”. Кампания обявена в подкрепа на Българския православен храм в Атина “Св. Преп. Иван Рилски Чудотворец” за предстоящата подготовка на най светлия християнски празник Великден. Един наш жест на благодарност към църковното настоятелство при храма и към отец Стефан, които винаги застават до всяка българска инициатива и всяко българско сдружение и им оказват неоценима подкрепа в делата им.
Благодаря на всички тях, които подкрепиха инициативата на КДК “Нов Живец” и по този начин разбрахме не само че сме силни, но и че нищо не може да застане на пътя по който сме избрали да вървим – сбъдване, обединение и всичко онова, което е необходимо за да пребъде Българския дух в Атина и не само.
Едно цвете от теб, от нас, от душите ни…
На 02.04.2017г. по инициатива на творците от КДК “Нов Живец” – Атина осъществихме благотворителната кампания под надслов – “Едно цвете от мен”. Целта на тази кампания беше: ние, заедно с всички за които мисията “ДАРЯВАМ” е не само необходимост, а разбиране и споделяне, да бъдем причина по Великденските празници нашият храм да бъде обсипан с цветя. И ще бъде!
Какво се случи в този незабравим неделен ден в Атина?
Вярвам, че много наши приятели нямат търпение да научат подробности от това събитие. Да! Наричам го събитие защото такова го направихте вие, които отделихте минутки от почивния си ден и се присъединихте към нас. Вие, които подкрепихте с добра дума и жест святото ни дело. Вие, които сторихте поредното чудо – чудото на доброто. На всички, които се стекоха за да дадат своята свята лепта за храма, бяха дарени прекрасни произведения на изкуството изработени от творците в Творческата работилничка към КДК “Нов Живец”, с материали закупени от членовете на клуба.
Как да не благодарим и за подкрепата, която получихме от Родината в лицето на известната художничка Нина Кирова? Как да не благодарим и на нашата сънародничка Екатерина Попкръстева – Кутелу, която в момента на обявяване на кампанията заяви не само присъствие, но и участие в нея с прекрасните ламбади, които дари за делото? Как? Как да премълча и присъствието на не едно гръцко семейство, които дойдоха с децата си и им предадоха не първи урок, а пореден урок по човеколюбие и съпричастност. Урока – бъдете хора!
Благодарим и на представителите на Гръцко-българско сдружение за култура “Паисий Хилендарски”, както и на всички сънародници, които дариха цвете за Светото Епитафио за Български Православен Храм “Св. Преп. Иван Рилски Чудотворец” – Атина. Благодарим от сърце и на архимандрит Атанасий и отец Стефан, които също застанаха до нас в този неделен ден – ден на самоопределяне: Кой съм? Защо съм? Какъв съм? Нужен ли съм?…
Нашата инициатива ще продължи и в неделя, на 9 април в храма. На 9 април, когато след Светата Литургия, която ще бъде отслужена от 9 часа, заедно ще отпразнуваме Цветница. Прекрасните ламбади, които сме приготвили с много обич и талант ще бъдат предоставени за благотворителност и ще имаме най-красивия храм, който ще грее от цветя – цветята на нашата любов и вяра.
А след службата ще пием по чашка кафе и ще имаме възможност за раздумка с отец Стефан!
Йорданка Андреева

Обичам да обменяме информация, да знаем за успехите на нашите приятели, да правим така, че животът да не е скучен и сив а цветен и бълбукащ от хубави новини!










