Цвете от теб Нов Живец

Цвете от теб

В този вто­ри ден на април, слън­це­то пле­те­ше от вся­ко цве­те от теб люл­ка от обич и бла­гос­ла­вя­ше усър­ди­е­то, любов­та, вяра­та и всич­ко в име­то на кое­то бяха там – на ъгъ­ла, на най топ­ло­то мес­тен­це в Ати­на, стоп­ле­но от свет­ли­на­та на души­те им, моми­че­та и мом­че­та от Клу­ба на дей­ци­те на кул­ту­ра­та “Нов Живец”. Моми­че­та и мом­че­та, кои­то напра­ви­ха своя избор в име­то на бла­гот­во­ри­тел­но­то дело за кое­то рабо­ти­ха неу­мор­но, за кое­то дадо­ха мило и дра­го като под­кре­па, като учас­тие, като чувство.

Едно цвете от мен”, или едно цвете от теб, от нас, от душите ни.

 

Да! В същи­те часо­ве в Ати­на има­ше и дру­га прекрас­на ини­ци­а­ти­ва и не мал­ко наши съна­род­ни­ци се сте­ко­ха да я под­кре­пят със сво­е­то учас­тие – ини­ци­а­ти­ва , коя­то пред­ла­га­ше раз­то­вар­ва­не от ежед­не­ви­е­то с ритъ­ма на бъл­гар­с­ко­то хоро. Поклон за тези кои­то успя­ха да съче­та­ят и два­та праз­ни­ка. Поклон и бла­го­дар­нос­ти за тези, кои­то се лиши­ха от хоро­то и неот­лъч­но бяха до края на бла­гот­во­ри­тел­на­та кам­па­ния “Едно цве­те от мен”. Кам­па­ния обя­ве­на в под­кре­па на Бъл­гар­с­кия пра­вос­ла­вен храм в Ати­на “Св. Преп. Иван Рил­с­ки Чудот­во­рец” за пред­сто­я­ща­та под­го­тов­ка на най свет­лия хрис­ти­ян­с­ки праз­ник Велик­ден. Един наш жест на бла­го­дар­ност към цър­ков­но­то насто­я­тел­с­т­во при хра­ма и към отец Сте­фан, кои­то вина­ги заста­ват до вся­ка бъл­гар­с­ка ини­ци­а­ти­ва и вся­ко бъл­гар­с­ко сдру­же­ние и им оказ­ват нео­це­ни­ма под­кре­па в дела­та им.

Бла­го­да­ря на всич­ки тях, кои­то под­кре­пи­ха ини­ци­а­ти­ва­та на КДК “Нов Живец” и по този начин раз­брах­ме не само че сме сил­ни, но и че нищо не може да заста­не на пътя по кой­то сме избра­ли да вър­вим – сбъд­ва­не, обе­ди­не­ние и всич­ко оно­ва, кое­то е необ­хо­ди­мо за да пре­бъ­де Бъл­гар­с­кия дух в Ати­на и не само.

 

Едно цве­те от теб, от нас, от души­те ни…

 

На 02.04.2017г. по ини­ци­а­ти­ва на твор­ци­те от КДК “Нов Живец” – Ати­на осъ­щес­т­вих­ме бла­гот­во­ри­тел­на­та кам­па­ния под над­слов – “Едно цве­те от мен”. Цел­та на тази кам­па­ния беше: ние, заед­но с всич­ки за кои­то миси­я­та “ДАРЯВАМ” е не само необ­хо­ди­мост, а раз­би­ра­не и спо­де­ля­не, да бъдем при­чи­на по Велик­ден­с­ки­те праз­ни­ци наши­ят храм да бъде обси­пан с цве­тя. И ще бъде!

 

Какво се случи в този незабравим неделен ден в Атина?

Вяр­вам, че мно­го наши при­яте­ли нямат тър­пе­ние да научат под­роб­нос­ти от това съби­тие. Да! Нари­чам го съби­тие защо­то тако­ва го напра­вих­те вие, кои­то отде­лих­те минут­ки от почив­ния си ден и се при­съ­е­ди­них­те към нас. Вие, кои­то под­кре­пих­те с доб­ра дума и жест свя­то­то ни дело. Вие, кои­то сто­рих­те поред­но­то чудо – чудо­то на добро­то. На всич­ки, кои­то се сте­ко­ха за да дадат сво­я­та свя­та леп­та за хра­ма, бяха даре­ни прекрас­ни про­из­ве­де­ния на изкус­т­во­то изра­бо­те­ни от твор­ци­те в Твор­чес­ка­та рабо­тил­нич­ка към КДК “Нов Живец”, с мате­ри­а­ли заку­пе­ни от чле­но­ве­те на клуба.

 

Как да не бла­го­да­рим и за под­кре­па­та, коя­то полу­чих­ме от Роди­на­та в лице­то на извес­т­на­та худож­нич­ка Нина Киро­ва? Как да не бла­го­да­рим и на наша­та съна­род­нич­ка Ека­те­ри­на Поп­к­ръс­те­ва – Куте­лу, коя­то в момен­та на обя­вя­ва­не на кам­па­ни­я­та заяви не само при­със­т­вие, но и учас­тие в нея с прекрас­ни­те лам­ба­ди, кои­то дари за дело­то? Как? Как да пре­мъл­ча и при­със­т­ви­е­то на не едно гръц­ко семейс­т­во, кои­то дой­до­ха с деца­та си и им пре­да­до­ха не пър­ви урок, а поре­ден урок по чове­ко­лю­бие и съп­ри­час­т­ност. Уро­ка – бъде­те хора!

 

 

Бла­го­да­рим и на пред­ста­ви­те­ли­те на Гръц­ко-бъл­гар­с­ко сдру­же­ние за кул­ту­ра “Паи­сий Хилен­дар­с­ки”, как­то и на всич­ки съна­род­ни­ци, кои­то дари­ха цве­те за Све­то­то Епи­та­фио за Бъл­гар­с­ки Пра­вос­ла­вен Храм “Св. Преп. Иван Рил­с­ки Чудот­во­рец” – Ати­на. Бла­го­да­рим от сър­це и на архи­ман­д­рит Ата­на­сий и отец Сте­фан, кои­то също заста­на­ха до нас в този неде­лен ден – ден на само­оп­ре­де­ля­не: Кой съм? Защо съм? Какъв съм? Нужен ли съм?…

Наша­та ини­ци­а­ти­ва ще про­дъл­жи и в неде­ля, на 9 април в хра­ма. На 9 април, кога­то след Све­та­та Литур­гия, коя­то ще бъде отслу­же­на от 9 часа, заед­но ще отпраз­ну­ва­ме Цвет­ни­ца. Прекрас­ни­те лам­ба­ди, кои­то сме при­гот­ви­ли с мно­го обич и талант ще бъдат пре­дос­та­ве­ни за бла­гот­во­ри­тел­ност и ще има­ме най-кра­си­вия храм, кой­то ще грее от цве­тя – цве­тя­та на наша­та любов и вяра.

А след служ­ба­та ще пием по чаш­ка кафе и ще има­ме въз­мож­ност за раз­дум­ка с отец Стефан!

 

Йор­дан­ка Андреева

Спо­де­ли:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.