Фестивалът на българите по света „АЗ СЪМ БЪЛГАРЧЕ“® е форум за творческа изява на деца от българските общности в чужбина, който има за цел да съхранява националното самосъзнание, бит и култура и насърчава изучаването на родния език от българите, живеещи в чужбина, както и духовното единение на всички българи-жители на света.
Творчески форум на българчетата от света в Атина
Неговото начало се поставя през 2009 г. в Мадрид по инициатива на асоциация Т.А.Н.Г.Р.А., с активното участие на неправителствени организации на българи, живеещи на територията на Кралство Испания, а негови домакини към момента са били организации от Валенсия, Вроцлав, Прага, Будапеща, Рим, Амстердам, Тимишоара, София, Франкфурт на Майн, Одеса.
Тазгодишното XIII-тото издание на форума „Аз съм българче”® . 2021- Атина, Гърция, което има за домакин Гръцко-българско сдружение за култура „Паисий Хилендарски”, Атина, се проведе в дните 5 – 7 ноември и бе посветено на Деня на народните будители, под надслов „Българче, знай своя род и език“
В него взеха участие деца и младежи от организации на българи от Испания, Румъния, Франция , Гърция, Унгария, Сърбия, Украйна, Кипър, Италия , Чехия, Нидерландия. В разделите на конкурсите кандидатите предоставиха 300 рисунки, 150 литературни творби, а в конкурса за музикално ‑словесно народно творчество участниците бяха над 280.
Дейностите, предвидени в рамките на фестивала, се проведоха в няколко модула: Изложба на детски русунки, Детско утро „Заедно сме, играем, творим!“, Дискусионна кръгла маса с тема “Асоциации в действие. Практики, дейности, взаимодействия.“
Гост на Фестивала на българите по света „АЗ СЪМ БЪЛГАРЧЕ“ бе г‑жа Илиана Нанчева, създател на интернет платформата за българите по света „Радио Татковина“, която представи изложба на личен арт проект „Заедно по пътя на Кирил и Методий“, реализиран с участието на ученици от български неделни училища от чужбина. Изложбените пана с графични изображения на глаголически и кирилски букви бяха разположени в класните стаи на БНУ „Паисий Хилендарски“, като се превърнаха в своеобразна украса, допринесла за атмосферата на празника.
Незаменими помощници в провеждането на Детското утро, което включи арт занимания, танци и захарни изненади, бяха чаровните дами Дани и Мими, представители на Фондация „Рицари на доброто“. Те изминаха много километри за да нарисуват с децата ЩАСТИЕ и да усмихнат всички присъстващи.
Заключителната част на мероприятието се проведе в атинския театър АРГО. Музикално – артистичният спектакъл включи изпълнения на деца-лауреати на Фестивала и на възпитаници на неделните училища в Атина. Гости на форума бяха сънародници, пристигнали от Испания, Румъния, Германия, България.
Събитието бе уважено от дипломатически лица от Посолството на България в Република Гърция, а участниците получиха поздравления от г‑жа Татяна Мухлова, отговорник по културните въпроси, както и поздравителни адреси от МОН, ДАБЧ, ЦИОФФ.
Специални гости на събитието бяха г‑н Адриан Косилков, представител на Българското дружество в Банат, Румъния и г‑н Ханс Мюлер, представител на Българо-германска културна асоциация.
Наградите на участниците връчи лично г‑жа Деана Иванова, председател на Асоциация Т.А.Н.Г.Р.А. и организатор на фестивала.
Програмата представи рецитаторски, певчески и танцови изпълнения на участници и гости, които потопиха публиката в празничното усещане за докосване до родното.
Театралната изява на децата от БНУ „Паисий Хилендарски“, подготвени от актьора Пламен Симеонов, се състоя в представяне на драматизацията „Кой вижда по-надалеч“ от Ст. Цанев, а българският трибагреник затрептя в ръцете на малките танцьори, в хореография по музиката на песента „Пътнико свиден“.
Ученици от горен курс на БНУ “Св. Св. Кирил и Методий“ представиха фрагменти от одата „Паисий“ от Иван Вазов.
Вълнуващо беше изпълнението на 12-годишната Александра Ружинска, долетяла от далечна Навара, Испания, която изпя народната песен „Притури се планината“ и притури сърцата на всички в залата.
Българският фолклорен ритъм се разля и в танца „Варненска китка“ на фолклорна танцова формация „ПИПЕРЛИИ“ към Гръцко-българско сдружение за култура „Паисий Хилендарски“.
Събитието завърши с разходка в подножието на Акропола и с планове за нови срещи и бъдещи съвместни проекти. Защото будителството е извън времето, посоките и разстоянията, а една от съвременните му задачи е да събужда и пази огънчето на родолюбието навсякъде по света.
Юлия Костова, ръководител на БНУ “Паисий Хилендарски” – Атина
Материала изготви: Христо Василев
Face control!