Клуб на дейците на културата „Нов Живец“ – Атина
Литературен конкурс на тема
Светулки в шепите на времето
Класиране в раздел проза – възраст до 18 г
Наградени творби раздел ПРОЗА – МЛАДИ ТВОРЦИ:
1 място: разказ ЛУННА ОДИСЕЯ на Божана Тонева Славкова, 16 г., от Бургас
2 място: разказ СВЕТЛИНА на Виктория Пламенова Недялкова, 14 г., от гр. Дряново
3 място: разказ СЪБРАНИЕТО НА ПЛАНЕТИТЕ на Касандра Пламенова Недялкова, 14 г., от гр. Дряново
Номинации:
Копнеж Виктория Пламенова Недялкова, 14 г. гр. Дряново
Майчице свята Петя Добромирова Димитрова, 10 г. Русе
У дома Момчил Ивайлов Драганов, 17г., София
На дъното на Океана Касандра Пламенова Недялкова, 14 г. Дряново
Едно море – една мечта Касандра Пламенова Недялкова, 14 г. Дряново
Тук можете да прочетете номинираните творби
Лунна одисея
На път за Луната. Пак. Каква досада. Сигурно дедите му са приемали работата с огромно вълнение, като екзотична, необичайна, уважавана и перспективна кариера. Но на него му беше останала само тъпа безчувственост, сменяна понякога от омраза и отчаяние.
Той беше един от малкото останали. Всички лека-полека се местеха първо на Марс, после по-нататък. Хвалеха се, че след незначителни 100 години ще стигнат друга Галактика. Само бедните бяха останали на Земята. Е, той не беше най-зле, поне имаше работа, нищо, че я мразеше. Да, той не осъзнаваше, че хората, които се въргалят сред боклуците по земните улици, са по-зле от него. Първо ги смяташе за по-свободни и второ – дори не ги забелязваше, от навик.
Земята бе претърпяла страшни разрухи. Само 1/5 от площта беше останала обитавана поради Великото наводнение, ужасните пожари, замърсяването, болестите. Природата и човекът поравно си бяха виновни за това. Бабите и дядовците му са били предупредени, но човешката сила на пренебрегване и инстинктът за оставане и продължаване – разрастване, се оказали по-силни от благоразумието. Така потърсили първо убежище на Луната. Но тя се оказала прекалено дива и невъзможна за заселване. Затова я продълбали. Сега Луната е основната мина на Земята, на родната планета останалите ресурси били нищожно малко. Не че лунният камък е особено качествен, пак е нещо.
Сега той е един от миньорите. Продължавайки семейната традиция.
Ето – стигнаха. Последен трясък на космобуса и всички работници затътрят крака навън. Не се блъскат. Той излиза последен.
Каква пустота. Само тук-там дупки и кратери. Неразличимо кое е лунно, кое човешко.
Той взима кирката си и хваща ансансьора към дупка №267. Стои на откритата платформа , спускаща се към тъмното, и гледа, невиждайки, белите скали.
– Здрасти, Пит!
– Здрасти!
– Как са жената и децата?
– Нямам, знаеш.
– А, да… Ами как е хавата?
– Как да е? Като при теб. Копая и толкоз.
– Пит, възхищавам ти се, да знаеш. Само за това съществуваш, нямаш и не искаш повече, не вярваш в бъдещето, в нищо не вярваш. Възхищавам ти се. Как успяваш?
– Не се будалкай с мен, Джо.
– Не бе, съвсем сериозно.
– Хаха. Добре, айде на работа.
Бял камък. Бял камък. Бял камък. Бал камък. Какъв ли е? Бял камък. Бял камък. Бял камък, бял камък, бял камък, бял камък, бял камък, бял камък, бял камък, бял камък…
Нощ. Ето го – спи на седалката. Изглежда най-самият човек на света.
– 2 и 50.
– ?
– Билетчето. Трябва да платите. 2 и 50.
Рови из джобовете си. Само прах. Още. Още.
– Съжалявам, имам само 1 и 25.
– Утре ще пътувате пак, нали? Донесете ми ги тогава. Аз утре пак ще съм тук.
Тя взима парите от прашната му шепа и ги заменя с хартийка.
На слизане нещо лъскаво привлича вниманието му. Добре че ходи с наведена глава – иначе нямаше да го види. Едно дете – мърляво и сиво-изтъркано, като всичко останало. Но в малките мръсни ръчички, прилепен до лицето – сребърен бинокъл. Насочен към Луната. Усмивка на малкото личице. Малки бели зъбки, но има и малка черна дупка между зъбите – паднало е зъбче.
Пит стои като закован. Не иска да помръдне. Не иска да диша, да не избяга детето, да не се изплъзне денят. Просто гледа момченцето. Иска да бъде него.
Черна мъгла обвива всичко, поглъщайки мъжът и оставяйки само детето. От мъглата изплува спомен – за скута на дядо му и неговия бинокъл.
Среброто блести направо магически. Ако беше врана, щеше да го вземе.
– Ей, чичко. Какво ме гледаш? Много як гащеризон, между другото. Миньор ли си? Там? – сочи луната с късата си ръчичка. – Как изглеждат звездите оттам?
– Ъ… Същите?
– Лъжеш.
– Е, ти не знаеш.
– А ти какво знаеш?
– …
– Знаех си, нищо. Не, чичко, не се обиждай. Много нещастен ми изглеждаш… Искаш да погледнеш с бинокъла, нали? Ето – размахва го пред лицето на Пит. Среброто хваща жълтата светлина на уличната лампа, играе си с нея, както пеперуда с въздуха, огрява прашното лице с отблясъци. Треперещата прашна ръка взима бинокъла от малката ръчичка.
Ето я Луната.
Ето я Луната.
Усмихва се.
Ето я дупка №267 – просто малко по-черна дупка в усмивката на луната – счупен зъб.
Ето го и него в нея. Той още е там. Ето го. Намира се.
Той е човекът от тъмната страна на луната.
Светлина
Учебната година бе започнала, намираме се в час по математика. Влезе учителката ни с новата ученичка. Момичето беше облечено с тъмни дрехи, средно на ръст, с къса черна коса. Госпожата я представи на класа с името Светлина, но повече и подхождаше името Мрак. Седна на чина зад мен. Нищо особено нямаше да се случи между нас до следващия час – по химия, госпожата ни даде да правим проект. Аз трябваше да работя съвместно с новото момиче. Тя предложи да се видим в събота сутринта, преди слънцето да изгрее, да се срещнем в парка. Не разбрах, защо преди изгрева и защо толкова рано, но се съгласих.
Сутринта тя ме чакаше там, в парка, облегната на едно дърво, взираща се в изгрева. Приближих се към нея и и подадох ръка, за да се запознаем официално. Казах и името си – „Конърд“. Тя се взираше внимателно в изгряващото слънце, но сякаш ме чу и промълви своето име мимоходом. Реших, че можем да пропуснем частта с опознаването и да преминем към по-важната част в случая-нашия проект. Единственото нещо, което ни свързваше за сега. Споделих идеите за проекта ни „Опазването на околната среда“, но тя сякаш не чу нито дума от това, което казах, просто гледаше изгрева. Тихо му се възхищаваше, мълвеше колко е красив и страдаше, че сякаш е забравила как изглежда. След като приключи с недоумяваното от мен възхищение, аз помислих, че ще обмени идеите си за проекта, но не стана така. Тя започна да ми разказва за недалечното бъдеще, изпълнено с мрак и алчност, вражда между хората и природата. За избиването на животните, замърсяване на въздуха, водата, унищожаване на реколти. Всичко било по вина на хората. Тяхната алчност ги заслепила. Искали да бъдат богати, да имат най-модерната кола, най-голямата-къща. За сметка на природата и на нейните ресурси. Отсичали дървета, измирали пчели. Накрая хората останали без вода, храна, без чист въздух. И така хората изкопали собствените си гробове, унищожили всичко, което ги държало живо. Тогава парите вече нямали стойност. Земята загинала, заедно със своето население. След като моята партньорка по проект разказа историята си, ми се усмихна, а след това стана и си тръгна. Разказът и така ме обърка и помрачи, че не можах да и кажа нищо друго освен, че утре пак ще я чакам тук.
На следващия ден отидох рано в парка. Светлина стоеше на същото място до дървото, гледаща изгрева. Седнах до нея готов да изпълним задачата си проекта. Носех дори тетрадка и химикал, за да записвам. Но тя явно не беше готова още да започнем с работата си, защото отново започна да разказва за нещата, които живо я вълнуваха и ги смяташе за много по-важни от проект по химия, дори жизненоважни. Отново ставаше въпрос за враждата между хората и природата. Как хората злоупотребявали със земята и нейните богатства. Копаели в мините за природни изкопаеми – злато, медни и железни руди, въглища и др. Според разказа на Светлина земята решила да си отмъсти на хората. Заливала градове с вълните на моретата и океаните си, земетресенията и унищожавали цели държави, гръмотевици и светкавици, покосявали улиците, проливни дъждове се изливали в градовете – блоковете и къщите били залети, и ….хората умирали под руините на домовете си, удавяли се. За всички краят бил фатален. Моята разказвачка отново ми се усмихна все едно не ми разказваше смразяваща история. Тя стана и си тръгна. Бях спокоен единствено, че проекта ни има на разположение две седмици.
В Понеделник всички отново се върнахме на училище. Със Светлина не бяхме станали кой знае какви приятели. Кимахме си само, за поздрав, но и тя явно не искаше да създава приятелства. Говореше си най-вече с по-малките. Всяко междучасие я засичах да им обяснява колко е важно да опазваме околната среда, да си изхвърляме боклука в кошчето, да пазим чистота. Разказваше им да не чупят дърветата и да не късат цветята, защото те усещали всичко, дори и болката. Чудех се, защо не влагаше такъв ентусиазъм и в проекта ни по химия, какъвто влагаше в борбата си за опазване на околната среда.
Дойде денят, в който отново щяхме да се чакаме в парка със Светлина. Когато стигнах тя вече беше седнала и гледаше изгрева на новия ден. Седнах при нея и замълчах, не знаех дали и днес ще има история. На лицето и се описа усмивка, но после тя изчезна и Светлина започна да говори. За недалечно бъдеще, където навсякъде било тъмно и изпълнено с мрак. Светлина от слънце никъде нямало, само от някое фенерче проблясвали малки искрици в мрака. Слънцето изгубило своята сила и изчезнало, светлината също напуснала Земята и всичко потънало в мрак. Когато учените разбрали, че няма да могат да възстановят естествената светлина, произтичаща от Слънцето, което така и не изгряло повече, те създали машина, с която мислели, че ще спасят света. В момента, в който светлината окончателно напуснала Земното кълбо, те вече били готови. През машината преминавали само деца, които са тръгнали на пътешествие с ясна цел, а именно да променят Вселената и хората към по-добро, за да могат да върнат Слънцето на Земята.
Светлина замълча и спря до там. После отново се загледа в изгрева. Попитах я къде са отишли децата, тя ми отвърна, че са тук. Слели са се с останалите и сега живеят в днешно време, тук на Земята. Останах дълбоко озадачен как се е случило това, но преди да довърша тя ме прекъсна, видимо отбягвайки въпросите възникнали в съзнанието ми и каза, че утре ще се срещнем отново тук, вечерта, преди залеза, усмихна се и си отиде.
Сутринта станах рано, по навик, но и от вълнение. Не бях спирал да мисля за разказа и. Той не приличаше на предишните два, които ми разказа Светлина. Когато настъпи време за срещата ни аз отидох до дървото, тя стоеше там, този път взираща се в залеза. Седнах до нея и замълчах. Готов бях за поредния разказ, но единственото, което чух бяха думите и: „За да променим бъдещето трябва да променим настоящето.“ Очите и бяха насълзени, в тях се четеше страх от неизвестното, но събра сили, за да ми се усмихне. След това стана и започна да се отдалечава, докато почти не се изгуби от погледа ми. Не знаех какво да правя, извиках името и два пъти. Малко преди да изчезне от хоризонта, тя се обърна, погледна първо към мен, а след това и към залеза и изчезна, изгуби се в далечината, като дъжд от падаща звезда се разпръсна наоколо и всичко засия, сякаш стана по-светло от преди, но нея вече я нямаше, отиде си дори без да се сбогува.
Аз останах до дървото в мрака със светлините от уличните лампи. На следващия ден Светлина не дойде на училище, нито на последващия.
Е, от тогава минаха години, а Светлина изчезна така както и се появи, без следи. Не съм я виждал от тогава. Само да знаех, че онази усмивка ще ми е последната. Аз не я забравих, няма и да го направя. Мисля често за историите и, дали са били истина, дали бъдещето ще е пълен мрак. Чудех се защо искаше да научи малките деца как да пазят чистота, а на големите не им обръщаше внимание, защо разказа всички тези истории точно на мен. Ако се окажеше истина, мисията и е била да промени миналото, за да промени бъдещето. И затова е трябвало чрез появата на Светлина да променят нас и нашето мислене. А дали са успели? Може би да, след като днес живеем тук и сега и все още се радваме на слънчевата светлина…, но до кога ли?! Но най-много ми се искаше да разбера къде е Светлина, моята партньорка по проект. Дали сега не предава уроците си някъде другаде и не продължава да изпълнява мисията си да спасява света?! Не зная, но ми липсва. С изгревите тя посрещаше новия ден, с нов разказ и ново здравей, а при залеза я видях само веднъж, след това си тръгна. Светлина промени и моето мислене, от толкова мислене аз реших, да и повярвам, да повярвам, че тя идва от бъдещето. И със всеки изминал ден се опитвам да прогоня мрака, дарявайки светлина. Опитах се да продължа мисията на Светлина, обяснявах на връстниците ми тогава, колко е важно да пазим околната среда чиста, разказах им историите на Светлина. Някои ми се смееха, други вярваха само в първите два разказа.
А проектът по химия…си остана проектиран в съзнанието ми. Тогава така и не го написах, развълнуван от далеч по-важни неща, липсата на партньорката ми ме демотивира, осъзнах, че е трудно на работиш сам и то по предварително зададена и не толкова належаща тема, при положение, че Земята ни вика за помощ и се нуждае от нас. Учителката не ми написа оценка, въпреки че и преразказах разказите на Светлина, но за нея те не бяха основани на факти и доказателства и приличаха на фентъзи истории. Но не ми и на писа двойка, защото вътрешно в себе си осъзнаваше, че в тях има и голяма доза истинност.
Сега аз стоя до нашето дърво в парка, не гледам залеза, а изгрева-новото начало на новия ден.
Където и да е моята Светлина сега се надявам, че е щастлива и заедно с мен гледа изгряващото слънце на хоризонта.
Събирането на планетите
Разказ
На всеки десет години веднъж планетите се събират на кръгла маса и решават проблемите си. Тази година планетите от Слънчевата система се събрали отново.
Всяка от тях заразказвала за това какво се е случило през изминалите десет години.
Както обикновено-нито Марс, нито Юпитер се оплаквали, само Земята имала проблеми.
Всички планети живеели спокойно и щастливо, освен една – Земята.
Последните десет години за Земята не били от най-добрите. Планетата изгубила своите синьо-зелени нюанси. Тя изглеждала тъжна и унила. Разказала на своите братя и сестри за отношението на хората към нея. За това как човечеството замърсявало водите и горите, как страдала Природата. Реките, океаните, почвата били замърсени, въздухът също-растенията и животните не можели да дишат и загивали. Замърсените реки и океани, почви предвещавали смърт за всичко живо. Хората не се грижели за Земята, изхвърляли прекалено много отпадъци, избивали животните, унищожавали растенията.
Планетите изслушали историята на своята сестра и се възмутили от отношението на хората към нея. Земята била изтощена и тъжна. Повечето планети показали съчувствие, но тайно в себе си били спокойни и щастливи от факта, че на техните планети нямало заселници – човеци, които да създават проблеми.
Всяка от планетите получила шанс да помогне на Земята като и даде съвет как да постъпи. Първата планета, която решила да даде съвет на Земята как да постъпи била планетата Марс. Съветът на Марс бил да изгорят и унищожат населението на Земята.
Земята отказала предложението, защото ако изгорели и унищожели всичко-това означавало, че нямало да има никакъв живот на планетата. Само хората можели да засяват и облагородяват безкрайните поля и ниви.
Втора дала предложение – Венера. Тя предложила населението на Земята да се разпръсне по всички планети. Планетите да помогнат на Земята като разделят отговорностите си по равно.
Всички останали планети се възпротивили. Те не искали човеците да се населят на техните планети и това, което се случило със Земята – да се случи и със тях. И това предложение било отказано.
Другите планети също предложили своите идеи, някои предложили да преместят хората на Слънцето, но в общи линии – всички засягали унищожението на хората и Земята, защото планетата нямало да може да оцелее без хората.
Трябвало да се вземе решение за оцеляване на хората и Земята без някой да бъде обречен на гибел.
Най-накрая се обадил Нептун. Той бил изслушал всички предложения и кавги на останалите планети мълчаливо. Само той мълчал и не бил предложил нищо. Сега надеждата на Земята била в него.
Нептун предложил на планетите – Земята да обърка хората като развали времето и обърка сезоните. Например, през юли да вали сняг, а през ноември да пече слънце.
Промените да накарат хората да се вразумят и да си задават въпроси – защо се случва всичко това, защо се променя времето и как да спрат тези промени в климата?
Макар и далече от Земята, Нептун знаел, че хората са интелигентни същества и ще намерят разрешение на проблема, ще се вразумят.
Земята послушала Нептун. Планетите станали от кръглата маса и се разделили до следващата си среща. Земята направила това, което я посъветвал Нептун.
Десет години по-късно около кръглата маса отново се събрали планетите от Слънчевата система и се настанили на своите места. Дошла и Земята. Тя си била върнала предишните нюанси-била щастлива и по-хубава от всякога. Чувствала се късметлийка, че човеците живеят на нея. Този път около кръглата маса не се решавали проблеми.
Планетите се интересували как Земята се е възстановила и как се е справила с хората. Тя разказала, че когато променила времето и сезоните-хората се объркали и се чудели как да решат проблема с времето. Започнали да търсят решение. Човеците разбрали, че са навредили много на Земята и трябва да поправят грешките си и всичко, с което несъзнателно вредели на планетата. Променили отношението си към Земята, започнали да се грижат за нея. Отнасяли се към планетата си с внимание и любов. Възстановили чистотата на водите, реките, езерата, моретата, прочистили въздуха, залесили нови гори.Така Земята възвърнала красотата си, а хората я обгръщали с любов и грижа.Планетите чули разказа на Земята и разбрали, че съветът на Нептун е помогнал.
Земята се изправила, благодарила от сърце на своя спасител Нептун и си тръгнала, горда и със себе си, че решението и се е оказало правилно и проблемът се е решил, без някой да пострада.
Човеците също осъзнали, че доброто ражда добро и че вършейки злини няма да постигнат нищо друго, освен да доведат до собствената си гибел. Вразумили се и станали с една идея по-добри, един спрямо друг и към Природата.
Майчице свята
В нашия динамичен свят все за някъде бързаме. В материалния ни стремеж към външен блясък, вещи, слава, невидимо, но истинско щастие е да си обичан и нужен. Отвъд делничната залисия има и важни неща – невидими за очите, видими за сърцето. Такива са любовта, приятелството, възможността да мечтаеш, да общуваш, да виждаш красотата на природата. Има едно вълшебно място, където смелите мечти получават подкрепа и това е семейството. Най-често феята вълшебница е майката. На пръв поглед може да е съвсем обикновена, с нищо не отличаваща се сред останалите, но точно тя има силата да прави чудеса, да те научи, кои са истински важните неща и да ти покаже невидимото отвъд хоризонта.
Мама е свята дума. Майка е жената, която ни е дала живот, радвала се е на първите ни думички и на първите ни крачки, бдяла е над нас и е имала безброй безсънни нощи, когато сме били болни или сме имали проблеми. Щастието на децата е било по-важно от нейното собствено щастие.
Моята майка е добричка, винаги готова да помогне и да ни закриля. Тя ни утешава, напътства и ни вдъхва надежда. Учи ни на различни неща. Готова е да жертва дори живота си заради нас. Труди се неуморно, за да имаме всичко необходимо. Възпитава ни и е много търпелива. Насърчава ни и окуражава. Учи ни да сме добри и ни дава пример за обич. Старае се да направи всичко най-добро за нас.
С мама се чувствам сигурна, спокойна и обичана. Дори когато е строга след поредната ни лудория и да ни се скара или накаже, то е с обич и за наше добро. Толкова е хубаво да се сгушиш в обятията й, да те целуне и погали. Времето, прекарано заедно с нея в игри, четене на приказка или печене на вкусни сладки, е безценно.
Мама се отнася към нас с нежност и доброта. Тя е нашият ангел. Може да й споделя тайна и имам доверие като на най-добър приятел. Готова е да ни изслуша и можем да разчитаме на нея за съвет и помощ. Мама е забавна, смее се и е толкова радостно с нея. Тя знае много неща и винаги ни изненадва приятно. Помага ни за домашните и ни води на интересни места. Любопитна е и продължава да се учи заедно с нас. Понякога и тя греши, но се извинява и продължаваме като задружно семейство. Грижи се най-вече да израснем добри и разумни, да обичаме другите и да умеем много неща, които ще ни помогнат в живота. Учи ни на отговорност, ред и труд и че не всичко ни е позволено.
Мама поддържа дома ни чист и умее да създава уют. С нея е вълшебно и много хубаво. За другите може да е съвсем обикновена, но за мен тя е най-красивата, удивителната и прекрасната. Любовта й е най-доброто и приятното, което съм усещала. С нея всеки ден е необикновен, всичко е изненада след изненада, чудо след чудо и се чувствам с нея фантастично!
Винаги ще обичам мама. Ще я уважавам и ще се грижа за нея като остарее. Искам да имам слънчева и добра душа като нейната. Благодаря ти за всичко, майчице! Ти си сред най-важните хора в живота ми – единствена и специална. Очите виждат външното, лукса, украшенията, а душата се вижда само от душа. На теб дължа да виждам истинските неща – невидими за очите, видими за сърцето.
На дъното на океана
Философско есе
Дори на дъното на океана, в най-тъмните и мрачни морски дълбини, ще се намери светлина, която ще изгрее над Земята и ще я изпълни с добро. Дори там, на дъното на океана, ще се намери лъч спасение, който ще ни изведе от бедата. И в най-мрачното кътче на океана ще се намери добро-защото то съществува. Спасението, всъщност не е там, а в нас самите.
„Не мисли, че някой друг ще те избави. Или се учиш да плуваш-или се давиш!“
Силата е вътре в нас, ние само трябва да се научим да я владеем и да я използваме в правилния момент, по най-добрия начин и ще изплуваме, ще излезем на повърхността и ще поемем въздух с пълни гърди, като новородени-ще бъдем пречистени от дългото пътуване от пропастта до повърхността. Най-важното е да умеем да притаим дъх, да задържим въздуха си, както броим до десет както, когато сме ядосани, преди да кажем нещо, преди да предприемем действие. Да се научим да сме търпеливи и да вярваме, да се надяваме. Дъното не е далеч, всъщност то е в душата ни и само от нас зависи да извлечем най-доброто от душата си, това на което е способни и да и дадем силата да изплува- да се спаси, за да спаси и нас-самите.
2
„ Пчелите и на най – мръсното сметище ще намерят красиво цвете“- така е и с душите ни. Ако ние ги настроим на честота да търсят добро, то те със сигурност ще го намерят.
Всичко зависи от нашите мисли, колкото по-положителни са те, толкова по-хубави неща ще ни се случват в живота. Обратното важи също.
И днес, ще се намери спасение. Въпреки ситуацията, в която изпадна човечеството, стига да вярваме, да се надяваме, да бъдем единни и обединени, да си помагаме и да отворим сърцата си за другите, да бъдем готови да подадем ръка в нужда на всеки, не само на приятели, а на всички. Днес сме на дъното на океана, но ако можем да плуваме, ще изплуваме на повърхността и ще се спасим от тази беда. Само трябва да вярваме и да бъдем силни. Ще преодолеем и това и след като всичко отмине, ще бъдем с една идея по-силни, а дай Боже и по-добри.
Точно в моменти като днешния, хората разбират колко е ценен живота, колко важна за съществуването ни е природата. Днес виждаме живота с други очи. Природата ни изглежда безценна, как не сме я забелязвали преди?! Уви. Днес я видяхме – невероятно красива и малко тъжна от хорската безотговорност и неблагодарност спрямо нея.
Днес ние не искаме да си стоим в къщи, искаме да излизаме навън, но как да излезем-не може, не е разрешено. Ако излезем, ще бъдем глобени, дори за това, че стоим на някоя пейка в парка. Вместо това трябва да си бъдем вкъщи и да гледаме новините – Генерала и неговите Заповеди, напътствия, ограничения и статистиката – кой е успял да изплува на повърхността и кой се е удавил в океана.
Една част от населението се паникьосва заради вируса – убиец. А останалата част отхората полудяват в домовете си. Иска им се да излязат на свеж въздух, да се разходят из природата, дори за кратко. Да, вирусът е опасен, но това не означава да ни спрат въздуха и така да ни убият.
Хората попадат на дъното на океана и не могат да се справят с този проблем. Трудно им е да изплуват. Затова в такива дни трябва да сме заедно, защото само така ще преодолеем проблема.
Спасение – за това се молим всички ние – да бъдем спасени.
В такива времена хората се сплотяват и разбират колко е трудно да са разделени. Дори и на нас, учениците, училището започна да ни липсва. От вкъщи не е същото. Не е като да бъдеш с приятелите около себе си. Да си говориш с тях и да слушаш уроците, които учителите преподават. Да бъдеш там. Компютрите и телефоните не са нашите приятели.
Стига хората да се научат как да изплуват от проблемите. Ще успеем да се справим и с тази ситуация. Нужно ни е в такива дни да бъдем по-позитивни, по-усмихнати и да се надяваме на спасение, да изплуваме от дъното на океана до повърхността и след тази пандемия да станем по-мъдри и по-добри.
У дома
В една гореща юлска нощ, дядо Васил вечеряше самотно на верандата, омлет, приготвен от него. Добри яйца са снесли кокошките днес, направи опит да се разсее, предвид моментнот състояние, в което го намираме, още по-хубаво е, че сега снасят повече от миналата година. Този факт накара по лицето му да изгрее топла усмивка.
През последната седмица беше свикнал да се буди сам в леглото и да върши ежедневните задължения, изцяло в собствената си компания, като следобед награждаваше миналите си усилия и се приготвяше за бъдещите с няколко игри на карти в кръчмата, където се намираха единствените му приятели. Независимо че голяма част от тях бяха пияници, те си оставаха добри хора за дядо Васил. Още по-близки му станаха, откакто съпругата му, баба Съба, бе приета в болница, макар мъжът да разбираше, че те, както заради влошения му слух, така заради разпадащото се негово семейство, изпитват по-скоро съжаление, а не мили чувства.
Първите няколко дни от отсъствието на жената, той изпитваше сериозни проблеми в справянето с елементарните домакински дейности като готвене, чистене, пране. Никога не бе имал талант за приготвяне на вкусни гозби, затова се задоволяваше със салати, направени със зеленчуците от градината или ястия, които дори децата биха могли да направят. Няколко паяжини се бяха появили в ъглите на някои от стаите, ала старецът винаги беше прекалено изморен, за да ги махне и отлагаше все за следващия ден, макар да знаеше как и тогава нямаше да има нито силата, нито желанието за справянето с този досаден проблем. В последно време бе отслабнал толкова много, че халката му се изхлъзваше от края на безимения му пръст чак почти до средата и дядо Васил трябваше да я бута назад, напомняйки си за тягостното чувство относно колко ужасно е да няма някого около себе си, към когото да изпитва силна любов.
Що се отнася до дъщерята на дядо Васил, Галя, тя отдавна бе заминала за големия град, където се омъжи за симпатичен адвокат, лесно допаднал на дядо Васил след първата им среща. Те имаха и син, който посещаваше селото рядко, но винаги оставаше с весели спомени от преживяванията си. Галя, спокойно можем да кажем, че издържаше финансово родителите си, защото пенсиите все още не стигаха за нормален начин на двамата остарели хора, въпреки че те пък даваха част от парите си за ненужни удоволствия като цигари, алкохол и хазарт.
Днешният ден не мина по различен начин за мъжа. Стана рано, благодарение на петела-аларма, но преди да изяде последното парче топла млечна баница, приготвена от една мила съседка, в комбинация с изпушването на три-четири евтини цигари, дядо Васил прекара още около десет минути на излежаване в скърцащото легло. След вкусната закуска, той се обръсна, нахрани кокошките и петлите, а после отиде до центъра на града. Там, предаде трите си кози на пастира и размени няколко думи с част от останалите селяни, получавайки дори безсмислено предложение за игра на покер, защото бе излишно да се споменава, че в ежедневието на дядо Васил тя задължително влизаше, независимо дали има устна покана или не. Тукашният покер се играеше с дребни стотинки, вместо с нормалните, големи чипове, така че загубилите се прибираха без три-четири лева, докато победителят не взимаше повече от двайсет. Също заслужава да се споменава, че винаги разходите за бира бяха далеч повече от залаганите суми, а постоянните приказки за политика и други теми, които увеличаваха продължителността на играта с два-три часа.
Тръгвайки си от центъра, дядо Васил взе една дебела пръчка, която отстрани погледнато изглеждаше, че размята напред-назад, но всъщност я използваше за бастун. Когато се прибра у дома, мъжът веднага отиде при, може би, най-скъпия си другар – магарето Петко. Дядо Васил никога не бе притежавал каруца или пък се е нуждаел от животното, но само любовта към дружелюбността, която Петко му показваше, бе достатъчна, че да отглежда магарето вече малко повече от двайсет и осем години. Даде му порцията трева; погалваше го на няколко пъти, а пък Петко отвръщаше с радостно хлипане.
Скоро, старецът изостави за няколко минути животното, за да набере в една кофа, малкото, недоизядени от скорците и косовете, алени череши. Върна се обратно в обора, ала не преди да огледа малката градина. Остана доволен, защото няколко домати и краставички се бяха показали в готовност да се превърнат в неговата студена обедна салата.
Времето летеше неусетно, а слънцето продължаваше изкачването си нагоре, парейки жителите в селото толкова силно, че всички плуваха в пот.
Дойде часът за играта на покер. Тя пък продължи още по-дълго от очакваното и предизвика разнообразни емоции у мъжете.
– Постоянно блъфираш ! – възропта Стоил срещу рибаря Камен.
– Като не можеш да губиш, недей да играеш ! – смееше се в отговор той.
– Днес няма да ми излезе късмета явно. – скромно добавяше понякога дядо Васил, макар всички останали да знаеха, че всъщност старецът никога не печелеше.
– Наслаждавай се на играта, защото като гледам какво става със слуха ти, ще ни се налага вече да играем с жестове, за да знаеш какво се случва ! – излишно го подиграваше, независимо че беше прав, чичо Кирил – собственикът на кръчмата.
И така със силна глъчка, искрени усмивки, неизбежите мълви кои са новите починали или тръгнали си от селото, както и коментирането на други завидни околни личности, мъжете пиеха и се веселяха. Освен това, те споделяха новите свои премеждия от изминалите няколко дни, някои случи ли се наистина, други – безумни измислици, докато накрая, небето не придоби виолетов оттенък, което значеше време за взимане на козите обратно от пастира и завръщане вкъщи.
Първото нещо, което дядо Васил направи, когато мина през вратата на дома си, бе да полее цветята. Това задължение се извършваше от баба Съба, ала след като нея я нямаше – мъжът поемаше отговорността, щом тя се върне да остане впечатлена от пъстротата, къпеща двора.
Настъпи часът за вечеря и дядо Васил съвсем безочливо, но също толкова тихо и внимателно, открадна няколко яйца от кокошките си, за да стигнем до настоящия момент. Мъчителна тишина бе обладала целия район; дори кучешкия лай бе заглъхнал. Въздухът продължаваше да е все така топъл, труден за дишане, докато няколко светулки блещукаха, създавайки романтична обстановка, способна да събуди и у най-големия мъченик, сълзи на щастие от припомнянето на някой искрящ с усмивка спомен от иначе безкрайно мудния човешки живот.
Изведнъж, телефонът на масичката до мъжа звънна. Дядо Васил го погледна само за да забележи, че вече два пъти дъщеря му се бе обаждала. Сигурно и третия път нямаше да забележи,ако екрана на телефона не светеше. Явно ще трябва да отида на ушен лекар, предаде се старецът, защото знаеше, че всъщност звукът на устройството бе включен и само слуховият му проблем бе попречил да проведе разговора още първия път.
– Ало ? – плахо каза дядо Васил.
– Татко ?
– А !? Говори по-силно, не те чувам . – помоли дядо Васил, тя повтори, а той отвърна с да, като безсмислено кимна с глава.
– Татко, имам лоша новина. Съжалявам, че трябва да го чуеш,но… – хлипане прекъсна мисълта за няколко секунди – Мама… – отново мъчителна пауза – Мама… Почина преди няколко часа.
– Моля ? Не те чух добре !
– Не ме карай да го изричам отново! Лекарите са направили всичко възможно по силите си, но знаеш как хората трябва да ни напуснат, за да отидат на по-добро място. Сигурна съм, че ще бъдеш силен,а ако се налага, ще дойда още утре, за да има с кого да поговориш за това. И на мен ми е трудно да приема истината.
– Какво казваш ?! – продължаваше да вика дядо Васил безпомощно.
– Недей, моля те ! Знам, че ме чуваш ! Всичко ще бъде наред.
– Но аз не ти разбрах и думичка.
Край на разговора. Дядо Васил изплю няколко неразбираеми и за самия него ругатни, а после продължи с вечерята си. Остана много разочарован, че всъщност не схвана почти нищо от изреченията на Галя, като изключим някои откъси, които си останаха само като разпилени дребни парчета от голям пъзел.
Вечерта си остана същата, каквато бе преди телефонното обаждане. Единствената промяна дойде, щом дядо Васил, преди да си легне, погледна през прозореца, откъдето видя нова, силно искряща звезда на небето, сякаш гледаща го, пожелавайки му лека нощ.
Копнеж
Литературно есе
Едно изображение, едно дете, една рисунка на жена, две обувки и още нещо… Нещо, което изпълва сърцето с тъга, очите със сълзи – това е самота или липса на нещо, на някого, несигурност, копнеж по майчина обич и прегръдка, болка, страх…
На изображението виждам едно малко детенце, свито на топчица. Сякаш се прегръща само с ръцете си и се опитва…всъщност какво ли се опитва…? Може би да почувства топлината на майчината ласка, посредством собствената си прегръдка. Да притъпи болката от липсата и, да утеши собствената си несигурност, свивайки се на кълбо, в очертанията на фигурата на майка си, като в самото начало, докато е било все още в нейната утроба. Виждам дете, самотно дете, легнало на земята, свито на топка, за да не излиза от очертанията на рисунката, която самото то е нарисувало. Детето изпитва болка. Болка от липса, липсата на някого, липса на майка. Майка, за която не се знае нищо. Дали си е тръгнала по свое собствено желание, оставяйки детето си, за да продължи своя път, своя живот без него, или някой друг така е решил…А може да си е отишла от този свят – не зная. Бих казала, че причината е без значение, но всъщност не е. Има огромно значение. Защото детето страда, усеща липсата, самотата. Коя майка би оставила детето си така сиротно в нощта?! Коя майка не би страдала, не би я заболяло? Коя?!
И каква би могла да бъде тази така основателна причина, която да я подтикне да го направи – да изостави невръстното си дете само да се бори със студения свят – Каква би била?!
Ами ако майката присъства в живота на детето и се грижи за него?! Да кажем, че не го е изоставила, не си е тръгнала. Тогава защо детето изглежда така?! Не…, не би могло да е така.
Децата са най-чистите същества на света. Въпреки крехката си възраст те разбират и съзнават живота повече от много възрастни. Разбират кога са обичани истински и кога не. Най – вероятно детето страда за мама, за една любяща майка. Майка, която не фигурира в живота му, а то копнее за нея, чувства се несигурно в нейно отсъствие, копнее за топлината и обичта и‑а тях ги няма-детето страда-чувства се изоставено и само.
Каквато и да е историята за майката, едно е ясно – това дете не бива да остава само. Не бива да изпитва несигурност и тъга, а любов.
Ще ви споделя какво виждам аз в рисунката на детето:
Виждам една жена с широка усмивка, топли очи, красива рокля и едни ръце. Ръце, които са широко отворени за прегръдка.
Виждам и дете, което се е свило в майчината прегръдка – една топла, пълна с любов прегръдка-мечтата на едно дете и притежание на много други – щастливи са те.
Дано оценяват това, което имат и да се радват, че не са на мястото на това сиротно детенце, което бленува само за едно – за обичта на своята свята майчица.
Едно море – една мечта
Разказ
Морето, моето море, моят най-добър приятел, любимо мое море….
С горещия пясък, студените вълни и чайките сутрин, които ме будят…
Такова те обичам, мое море, моя мечта….
Морето е една мечта, мечта като тази на Иза – момиче с руса, къдрава коса, облечено в дрешки, изпокъсани от живота и. Живот, който едва бе започнал. Тя бе само на десет години, но за крехката си възраст, бе преживяла толкова много и вече имаше богат житейски опит. Душата и беше отъпкана от живота, той я бе научил на толкова много неща. И най-вече – научи я как да оцелява – сама.
Иза беше сираче, от самото си раждане живееше в сиропиталище, до навършване на десетата си година.
Един ден сиропиталището затвори врати и всички негови обитатели останаха на произвола на съдбата. Повечето деца имаха късмет и ги осиновиха, сдобиха се със свои семейства, които да се грижат за тях. Само Иза не бе осиновена от никой. Тя остана съвсем сама на улицата: без дом и без семейство, подобно на малката кибритопродавачка, се скиташе сама по улиците и се заглеждаше в светещите прозорци на къщите, в чийто стаи кипеше живот, чуваше се детски смях. Тя виждаше семейства, мама, татко и децата им, събрани на трапезата, как вечерят заедно и се радват един на друг. А Иза – тя беше сама, навън, в студа и вървеше по неясния път на съдбата си.
Иза имаше една единствена мечта в живота си, която се бе превърнала в нейна цел и стимул да живее, да продължи по пътя си и да се бори за своето оцеляване.
Мечтата на Иза бе поне веднъж да зърне морето, да вдиша от аромата му, да се полюбува на сините вълни, които виждаше в сънищата си и мечтаеше да отиде там, на морето, да стъпи на горещия пясък и да се потопи в морската шир, чиито вълни ще я прегърнат и ще сбъднат най-съкровените и мечти, слънцето ще я целуне, а вятърът ще си поиграе с косите и…
А тя, тя ще бъде щастлива, защото то – морето, беше единствената и мечта.
Иза знаеше, че без да порасне и да започне работа, с помощта, на която да разполага със свои лични средства, това няма как да се случи. А сега шансът и намаляваше, защото нямаше нито къде да живее, нито кой да се грижи за нея.
Една от жените, която полагаше грижи за Иза в дома за изоставени деца, обеща да и помогне. Показа й къща, където временно ще намери подслон. Детето веднага тръгна към посоченото от жената място. Намери къщата и се загледа в табелата й.
Надписът и я вдъхнови, къщата си имаше име и то бе: „Къща, която сбъдва всички мечти!” Момичето се усмихна широко и мигом почука на вратата. Отвори му жена, на чието лице грееше същата усмивка като тази на Иза, все едно цял живот са я очаквали, и ето, че дойде денят, в който детето прекрачи прага на къщата им. Жената бе придружена от съпруга си. Поканиха Иза в дома си и тя плахо влезе вътре. Показаха и нейната стая и й казаха, че може да остане, колкото поиска. Момичето разглеждаше с удивление. Иза не бе очаквала всичко това. В стаята имаше всичко, за които бе мечтала, нещата, които харесваше най-много. Когато отвори гардероба, детето онемя – там бяха подредени най-различни дрехи, подбрани по неин вкус. Но това, което най- много я впечатли бе един рапан, поставен на нощното шкафче до леглото й. Тя се доближи до него и в този момент си спомни как учителките в дома й разказваха за морските рапаните и, че когато доближиш рапан до ухото си – чуваш шума на морето, как то те вика и ти шепти, че те очаква, да отидеш при него и да покориш вълните му.
Иза се развълнува от спомена, който изникна в съзнанието й, взе рапана и го доближи до ухото си. Усмихна се. Тя наистина чу шума на морето, то не й говореше, но сякаш вълните му и шептяха, че много скоро ще се видят и ще бъдат заедно, че нейната мечта ще се реализира и, че един ден тя ще бъде истински щастлива.
Тогава Иза отдръпна рапана и го върна на мястото му. Той си остана най-скъпата за нея вещ през годините.
Всяка вечер тя го доближаваше до ухото си и слушаше шепота на вълните, а те я зовяха „Иза ела, ние те очакваме.”
А тя често си мислеше, дали в тази къща не се случват чудеса, дали наистина мечтите й един ден ще се сбъднат…Детето бе впечатлено от случващото се там.
Така годините се нижеха, една след друга. Времето минаваше неусетно, ден след ден.
Оказа се, че семейството, в което попадна Иза нямаше свои деца и сякаш в нейно лице те осъществиха мечтата си – да се сдобият с дъщеря, за която да се грижат и да и помогнат да сбъдне мечтата си.
Защото тайната на магията се крие в искрената и свята любов, към тези, които обичаме. Любовта е тази, която прави чудеса, а ние само трябва да помогнем на мечтите ни да се сбъднат, като ги следваме и никога не се отказваме от тях.
Иза дълго време живя в къщата, която сбъдва мечти, израсна там, продължавайки да мечтае за морето. Така изминаха години. Тя порасна и пое живота си в свои ръце.
Днес Иза вече е голяма. Тя получи своето щастие, своята награда за това, че се пребори с живота и никога не се отказа. Вече си има собствено семейство и е щастлива.
….А знаете ли къде живее Иза сега? – В малка, красива къща, разположена на един хълм, над морето и всеки ден вдишва от аромата му, и се наслаждава на красивите вълни, а морският бриз гали лицата на децата й….
Чудесата съществуват!
Те са вътре в нас – наричат се любов и жажда за живот!
Мечтите се сбъдват, стига да вярваме в тях и никога да не се отказваме да ги следваме,
защото не се знае утре какво ще ни донесе приливът…
…А може би това ще е нашето обично, мечтано и бленувано от нас море…