Пътят на мощите на Рилския Чудотворец до остров Тинос и почитта към светеца
Проект „Свети Йоан Рилски в Гърция. Пътят на мощите на Рилския Чудотворец до остров Тинос и почитта към светеца“
Национална програма „Неразказаните истории на българите“ 2023
Гръцко-българско сдружение за култура „Паисий Хилендарски“, Атина
Свети Йоан Рилски Чудотворец
Според житиеписците свети Йоан Рилски е роден в село Скрино през 876 г. Живее по времето на княз Борис I, цар Симеон Велики и цар Петър I.
Житията на св. Йоан Рилски посочват, че в неговото сърце винаги гори любовта към Бога и желанието да му се посвети изцяло. Когато е на 25 години, родителите му умират, а той раздава на бедни и болни хора своята част от наследеното и става отшелник в планината. Прогонен от първоначалното си убежище, той отива в Рила, където се установява в хралупата на вековно дърво.
В Рила отшелникът е посещаван от пастири, записано е първото му чудо – излекуване на душевно болен – и започва да става известен в областта.. Той привлича все повече хора, търсещи лечение на различни болести, както и последователи, които започват да се установяват около убежището му, създавайки цял манастир, просъществувал до началото на XII век. Славата на св. Йоан Рилски се разнася далеч от Рила планина из пределите не само на България, но и на Европа.
Умира на 18 август 946 г. На тази дата църквата чества неговото успение.
„И, преди всичко, завещавам ви да пазите светата вяра непорочна и незасегната от всякакво зломислие, както я приехме от светите отци, без да се отдавате на чужди и различни учения.“
Тропар на Св. Йоан Рилски
Тропар, гл. 1
Основа на покаянието,
пример на умилението,
образец на утешението
и духовното съвършенство
бе твоят равноангелски живот,
Преподобне,
който пребиваваше в молитва,
постничество и сълзи.
Прочее, отче Йоанне,
моли Христа Бога за нашите души!
Рилската Света Обител
Рилската света обител се издига сред вековните гори на Рила планина. Създаването й датира около 930 г. Със своята хилядолетна история и почти непрекъснатото си съществуване, тя е запазила през вековете православната вяра, културата и самобитността на българите. Опожарявана и разорявана през вековете, продължава съществуването си, благодарение на благочестивите български владетели през средните векове и на православните християни по времето на българското Възраждане.
И до днес Рилският манастир е духовна светиня, в която човешкият дух се извисява към Бога и спасителен пристан за всеки, който прекрачва прага и с благоговение.
Мощите на светеца от Рила
който пренебрегна тленното и временното и поревнува за небесната наслада, и я заслужи чрез постнически живот и покаяние, са положени в манастирския съборен храм “Рождество Богородично” в Рилската света обител.
Посещение в Рилската света обител
Манастирът „Успение Богородично“ на остров Тинос в Гърция
Манастирът „Успение Богородично“ или „Владичица на ангелите“ е едно от най-значимите духовни средища на Егейския архипелаг и Гърция. Девически манастир, съхранил православната традиция и свързан духовно със Света Гора. Тук през 19-ти век е донесена от Сирос десницата на свети Йоан Рилски след дълъг път.
Александрос Мораитидис (1850 – 1929), известен гръцки писател, родом от Скиатос. Сънародник и сродна душа на Александрос Пападиамантис. Поддържа духовни връзки със Света Гора и килията на Данаилидите. През последните близо двадесет години от живота си пише църковни химни и служби. През 1917 г. по молба на Манастира в Тинос съставя службата на св. Йоан Рилски.
Посещение на остров Тинос
Българска православна черква „Св. Йоан Рилски”, Екзархийски дом, Истанбул
Важни топоси на почит към Свети Йоан Рилски
Проект на Гръцко-българско сдружение за култура „Паисий Хилендарски“, Атина, Гърция по Национална програма „Неразказаните истории на българите“
Ментор на проекта и превод: Генчо Банев
Графичен и web дизайн: Христо Василев