Не романи от истории, а история в романи
Незабравими дни, незабравими срещи, разговори и разбира се изтръпнали от ръкопляскане длани…
И тази година Денят на будителите ще остане като незабравимо преживяване за българската общност в Атина. Два дни изпълнени с положителни емоции, срещи с творци, които ще помним и разказваме.
Отбелязването на този светъл празник започна на 4 ноември със срещата ни с академик Антон Дончев. Академик Дончев гостува на българите в Атина по специална покана на посолството на Р България и срещата се състоя в уютния културен център „Маркос Драгумис“. Това е едно приказно кътче в сърцето на Атина, където времето е спряло и в непринудена автентична обстановка творците от Клуб на дейците на културата „Нов Живец“-Атина провеждат своите тържества.
И дворчето, и залата се изпълниха със сънародници, които чакаха да се срещнат с едно от най-изтъкнатите имена в българската литература, автор на историческите романи, с които сме израснали и с които растат децата ни, с човека, който е живата история на нашето съвремие – Антон Дончев.
Посрещнахме го с хляб и сол! С хляб, замесен от сръчните ръце на българки и сол… сол от живота ни на чужда земя!
Официални гости на срещата бяха: посланикът на Р България в Р Гърция г‑н Веселин Иванов, г‑н Пантелей Спасов – отговорник в отдел „Култура и образование“ към посолство, г‑н Панос Статоянис – преводач на книгатата на Антон Дончев „Странният рицар на свещената книга“, г‑жа Лили Качова – поетеса, г‑н Владимир Беков – докторант по антична археология, нумизматика и архивистика. За срещата с академик Антон Дончев в Атина пристигнаха и наши сънародници от Патра. Най-голяма радост за очите и сърцата беше присъствието на множество деца, които придружаваха своите родители и учители. Деца, в чиято памет не само е посято семето на родолюбие и любов към знанието, но и е разпален пламъкът на национално достойнство.
Водещ на разговора с писателя бе г‑н Пламен Симеонов – председател на КДК „Нов Живец“ — Атина. С творческата биография на писателя ни запозна г‑н Спасов.
Какво попитахме? Какво научихме? Какво сподели с нас г‑н Дончев? За всичко това ще си припомняме и разказваме с такава жар, с каквато ни говори творецът.
„Време разделно“! Кое е истина? Кое е по доказани хроники? Кое е от архивите на Ватикана? Кое е автентични спомени на родопчани? Дали религията се превръща в етнос? Истински ли е „Чепински летописен запис“ на поп Методи Драгинов? Още за „девширме“?
Въпроси… Търсим истини… Търсим себе си! Имаме нужда от история. Но истинска!
Неусетно изминаха часове. Часове, в които бяхме заедно, бяхме ние, бяхме горди, че сме българи!
В края на тази изпълнена с емоции среща, г‑н Пламен Симеонов тържествено връчи на академик Антон Дончев плакет „За принос в творчеството на българите в чужбина“ и грамота „Почетен член“ на КДК „Нов Живец“-Атина. Гостът получи поздравления, цветя и дарове от името на българските организации в Атина, църковното настоятелство при българския православен храм „Св. Преп. Йоан Рилски Чудотворец“, от българи от град Патра, както и от гръцки граждани, присъствали на срещата.
Съпругата на г‑н Дончев, г‑жа Райна Василева, получи оригинален букет от клонки на маслина и дафинов лист.
На импровизирания коктейл, г‑н Дончев си тръгна последен — помилва децата, размени дума или шега с всеки, и доказа колко може да се сниши и най ‑големият, за да докосне сърцето на по-малкия…
Писателят Дончев — човек, прозрял времената и нищожността на човеците пред волята им, изказа своето виждане на историк и мъдрец, че всяка борба в световната история има начало в борбата на човека за собственото му достойнство. Той описа будителите като борци, преди всичко, за това достойнство — национално и лично, духовно.
Незабравима среща! Снимки за спомен! Автографи! И радостта, че се докоснахме до душевния свят на един наш съвременник, който пише не романи от истории, а история в романи!
Нов Живец