В това е смисълът на писането – писателят да преживява световете си и да ги разказва по възможно най-искрения вълнуващ начин
Литературният конкурс на Клуба на дейците на културата “Нов Живец” – Атина приключи. Както става в тези случаи, ще бъдат похвалени победителите, ще се публикуват наградените произведения, ще бъдат обсъдени наградите.
Но нека не забравяме, че за да стигнем дотук, някой трябваше да прочете и оцени творбите които получихме. А това са няколко десетки тайни, малки и големи. Да бъдат избрани най-добрите от тях, а след това и най-добрите измежду добрите! Съвсем нелека задача. Която възложихме на известните на българския, а и не само, читател, Виолета Христова и Керана Ангелова. И двете подходиха професионално и се справиха успешно като жури на нашия конкурс. Също така нямаха и нищо против идеята да импровизираме едно кратко интервю.
Ето и моето малко интервю с Керана Ангелова
Всяко уважаващо себе си интервю би трябвало да започва с представяне на интервюирания, но предпочитам първо да кажа две думи за себе си. Точно колкото да оправдая евентуалния неуспех на този разговор. За пръв път взимам интервю. И си нямам представа who is who в литературния живот в България. И така първият въпрос към Вас не може да бъде друг от:
Въпрос: Налагало ли Ви се е да се заемете с нещо, от което си нямате понятие и никога не сте си и помисляли, че ще направите? Справихте ли се с предизвикателството?
Отговор: Мисля, че това са всичките първи неща в живота на всеки човек. Някои от тях действително ни се струват истинско предизвикателство, за други като да имаме неясен спомен, че вече са ни се случвали. Странно е това усещане за дежа вю, особено когато го имаме в детството.
Въпрос: Кой беше денят в който разбрахте: докато пиша, живея?
Отговор: Това не се случва в определен ден. Просто пишеш, както дишаш. Ще се повторя да кажа, че писането за мен е преди всичко акт на съпротива – опитва се да не ни позволи да забравяме колко всъщност сме свободни по рождение. А по пътя на писането наистина се случват странни, възхитителни неща: узнаваме нещата от живота в реалния живот, но ги осмисляме допълнително и разширяваме информацията за тях с безначалното си и безкрайно въображение, щедро дарено ни от Твореца.
И няколко думи за нашия конкурс “Моята малка тайна”.
Интересна тема сте намерили. Много ми хареса. И аз съм писала за тайната и за това, че тя е най-самотното място в човека. Такава тема дава свобода на пишещия да постигне повествование, което може да разкаже героите си с дълбок психологизъм и драматизъм.
Въпрос: Колко високо вдигнахте летвата (или я свалихте), при оценяването на творбите от конкурса?
Отговор: Всъщност, подходих по най-естествения за един оценител начин. Не поставих предварително никаква летва. Наложих си да нямам очаквания по отношение на литературното ниво. Това е най-правилният начин според мене – ако се окаже, че те очакват приятни изненади, така те ще бъдат още по-приятни. Ако откриеш, че пък няма достатъчно ниво, можеш да разбереш има ли потенциал все пак и да насърчиш онези участници, в които си го открил. Иначе, наистина има един общ смисъл на понятието „летва” и той е стихотворението или разказът да са не просто литературно грамотни и с култура на писане, а да притежават душа. Онова, което ги прави истинско произведение на литературата.
Въпрос: Какво Ви хареса в произведенията, които отличихте? Имахте ли съмнения относно избора си?
Отговор: Нямам колебания. Все пак, независимо от обективния поглед на оценителя, който касае литературната грамотност и култура на писане, останалото е субективно усещане и аз много се радвам, че по отношение на усещанията си при самостоятелния прочит, с поетесата Виолета Христова се оказахме и истински синхроничен тандем.
Въпрос: С какво да приключим? Може би с един съвет към начинаещи писатели и поети?
Отговор: Искрено и с голяма радост им пожелавам да продължават да пишат все така развълнувано, което значи и искрено. В това е смисълът на писането – писателят да преживява световете си и да ги разказва по възможно най-искрения вълнуващ начин, а читателят, вгледан в пулсациите на думите, да чувства енергията им и да ги съпреживява със същото вълнение.
Сърдечно Ви благодаря за този кратък разговор и се надявам да го продължим в Атина!
Въпросите зададе Христо Василев
Кратка биография на Керана Ангелова, както и някои нейни произведения можете да прочетете на страницата на Liternet
Моето малко интервю с Виолета Христова можете да прочетете тук
Face control!