ЛЮБКА СЛАВОВА – НОСИТЕЛ НА СТАТУЕТКАТА НА КДК „НОВ ЖИВЕЦ“ – АТИНА
„Лятна история“ и първо място в литературния конкурс „Любов – магическа реалност…“ обявен от КДК „Нов Живец“ – Атина и в. „България днес“ – Гърция.

Въпрос: Споделете с всички Ваши приятели в Гърция (защото вече имате много), коя е Любка Славова?
Отговор: Любка Славова е обикновен човек. Родена съм през 1972 година в Пловдив. Не мисля, че се различавам много от всяка жена със семейство и работа. По-голямата част от дните ми протичат както при всички.
Запознах се със съпруга ми в Пловдивския университет. Имаме двама сина. Големият е вече студент, малкият е в пети клас. Учителка съм по математика, информатика и информационни технологии в Професионална гимназия по хранителни технологии и техника, Пловдив. Това е моят втори дом вече 21 години.
От друга страна, книгите винаги са били съществена част от моя живот и аз съм живяла в техните невероятни светове откакто се научих да чета. Започнах и да пиша. В гимназията – проза, а като студентка – вече и поезия. Разбира се, затова бе виновна любовта…
Въпрос: Какво си говорите с „белия лист“, преди да се „слеете“ с написаното върху него? Трудно ли „идва“ първата изписана дума?
Отговор: Обикновено панически търся бял лист, когато ме е „ударило“ парченце вдъхновение. Химикал винаги имам, все пак съм учителка ☺ Научих се да си нося малка тетрадка за тези специални моменти, защото не зная кога ще се случат… Ако не ги запиша, те отминават във времето, заличени от дребните ежедневни задачи. Рядко сядам с лист и химикал и започвам да пиша нещо. Трябва да имам вече някаква идея, проблясък, фраза, които да превърна в стих. Трябва да има какво да кажа, какво да покажа от света зад белия лист. Защото за мен белият лист е просто врата към един друг свят, различен за всеки автор. И всеки автор позволява на читателя да надникне в неговия свят чрез произведенията, които създава. Дълго време показвах моя свят само на най-близките си, но от няколко години го споделям с всеки, пожелал да прочете моите стихове. Щастлива съм, че част от тях се приютиха в книга – „Сънят на облачните птици“.
Въпрос: Творците не спират само с овладяването на едно изкуство. Много често „посягат“ и към друго. Вие?
Отговор: За съжаление нямам никакъв музикален усет. Опитах се да рисувам, но и това не е моят талант. Затова пък се справям успешно с фотографията, макар и само като любител. Обичам да запечатвам специални моменти, които да връщат, след време, усмивките по лицата на хората.
Въпрос: Какви според Вас са жените, които потърсиха препитание за семейството далече от Родината?
Отговор: Те са изключително смели. Впуснали са се в един непознат свят в името на семейството си, някои от тях дълго време отсъстват от живота на децата си… И въпреки това успяват да съхранят това семейство, да осигурят един добър живот. Имам ученици с родители в чужбина. Виждам, че не е лесно нито за децата, нито за майките им. Но те се справят. Възхищавам се на силата и твърдостта на тези майки, на любовта им, която успяват да предадат на своите деца дори от разстояние.
Въпрос: Идвали ли сте в Гърция и ако да, какви са Ви впечатленията от народа, от културата, от природата?
Отговор: Само веднъж съм пристъпвала прага на Гърция, за броени часове. Посетих Ксанти. Този град не се различаваше много от българските, може би защото е много близко до границата. По пътя до там видях същата прекрасна планина, малките селца приличаха на нашите… Но на пазара в Ксанти продаваха чудни мандарини, с листа още, и безброй видове маслини. Хората бяха усмихнати и подканяха купувачите да опитат маслините… А мандарините бяха жълто-зелени. Помислих, че са недозрели и се въздържах от покупка. Но видях една симпатична жена да върви и да бели мандарина. Тя беше ярко оранжева отвътре. Реших все пак да си купя и да ги опитам. И до ден днешен свързвам Ксанти с невероятно сладкия вкус на тези жълто-зелени мандарини… Не съм опитвала повече такива.
Иначе за мен Гърция е земя на митове и легенди, безкрайно интересни археологически находки, люлка на една красива древна цивилизация.
Въпрос: Мечтаете ли?
Отговор: Да, много. Какво е човек без мечти? Независимо дали си признава или не, всеки има някакви мечти, стремежи, цели. Мечтите придават цвят на живота.
Въпрос: Разбрана ли е Любка от приятели, от роднини, от съседи или е странна за много от тях?
Отговор: Някои ме разбират, други – не толкова. Всеки си има странности. Аз също. Например – не мога да оставя недовършена работа в училище. Не се отпускам, докато не приключа, въпреки че често има време до крайния срок. И обратно – отлагам личната работа до последния възможен момент… И не обичам да ме прекъсват докато пиша…
Въпрос: Любовта или разумът? Кое трябва да надделява в краткия човешки живот?
Отговор: Според мен трябва да има баланс. Любовта е велика сила, може да те вдъхнови да извършиш чудеса… Да обичаш и да те обичат е неповторимо. Има толкова много различни видове любов и всеки би трябвало да ги изживее. А разумът помага в изграждането на един хубав живот за теб и твоите близки. Показва ти възможностите, дава ти право на избор. Любовта и разумът не бива да се противопоставят, а да се допълват. Имаме нужда и от двете.
Въпрос: Няма да крия, че се питам, как се чувствате като притежател на нашата статуетка, след толкова богата творческа биография?
Отговор: Изключително горда съм! Признавам, че държах няколко дни статуетката на бюрото си и често я взимах в ръка, за да й се порадвам. Сега я преместих на библиотеката и тя сияе от там, пред книгите. Благодаря Ви!
Въпрос: Какво мислите за нашия утвърден вече клуб „Нов Живец“?
Отговор: Вие давате среда на българските творци в Атина, предоставяте едно малко кътче от Родината на всеки. Поздравявам Ви!
Въпрос: Бихте ли ни гостували?
Отговор: С удоволствие.
Въпрос: Пожелайте нещо на всички българи в Гърция.
Отговор: Макар и далече, пазете България в душите си. Пейте българските песни на децата и помнете своите корени. Може би така и носталгията няма да е толкова тежка…
Въпрос: Пожелайте нещо и на нас – Вашите приятели от КДК „Нов Живец“ – Атина.
Отговор: Благодаря, че Ви има! Желая Ви преди всичко здраве, бъдете все така дейни и вдъхвайте живот на всичко българско, което носите в сърцата си!
Йорданка Андреева

Лятна история
Беше лято горещо. И гореше трева.
Във очите морето изсъхваше бавно.
На очукана маса в ресторант до брега
чаша вино искреше. И лодките плавно
се полюшваха в ритъм. Те не знаеха страх,
те не знаеха мъка и даже посока.
А във чашата вино ален залез замря.
Сива чайка със устрем се гмурна дълбоко.
Още миг, още дъх… На надеждата роб
той се взираше в залеза с неми зеници.
После всичко разбра. Бръкна в стария джоб.
Чаша вино плати. И със тежка десница
стола вехт поприбра. Тръгна сам в полумрака.
А надеждата сви се и безмълвно умря.
Тя и днес не дойде. Никой там не го чака.
Празен дом в празен свят. Даже времето спря.
Сервитьорката масата бутна небрежно.
Плисна виното – кръв от сърце доверчиво.
Струйка стече се в жълтия пясък безбрежен.
Смела мравка опита го. Беше горчиво.
Любка Славова

Обичам да обменяме информация, да знаем за успехите на нашите приятели, да правим така, че животът да не е скучен и сив а цветен и бълбукащ от хубави новини!

