Интервю с г‑жа Илиана Нанчева, създател на интернет платформата за българите по света „Радио Татковина“, която излъчва само българска музика и разказва за живота и добрите инициативи на българските общности по света. Инициатор е и на личен арт проект „Заедно по пътя на Кирил и Методий“, реализиран с участието на ученици от български неделни училища от чужбина – изложбени пана с графични изображения на глаголически и кирилски букви.
Илиана Нанчева, „Радио Татковина“ и проект „Заедно по пътя на Кирил и Методий“
- Г‑жо Нанчева, Вие сте един от създателите на проекта “Интернет радио Татковина”, едно българско културно пространство в глобалната технологична мрежа. Как се породи у вас идеята да свържете с една такава духовна линия всички точки на българското самосъзнание по света?
В далечната 2008 година, по време на неформален разговор си спомнихме с добро за свои прекрасни колеги, близки и приятели, които сме “изпратили” в различни точки на света. Всеки от тях споделяше голямата си носталгия по родното и България. Определихме ги като емисари на българския език, слово, традиции и култура. Така се зароди идеята да създадем интернет медия – платформа която да излъчва само българска музика и да разказва за живота и добрите инициативи на българските общности по света. Идеята обедини нас, четирима колеги – родолюбци избрали да останат в родината и с готовност сърцато и безвъзмездно да работим за сънародниците ни по света.
Интернет радио Татковина е първата частна медия, която се поинтересува от живота им в чужбина – как живеят и работят, как пазят езика, традициите и културата, какви трудности изпитват, как можем да им помогнем. Сънародниците ни споделяха своето силно желание да създадат на български асоциации за култура и образование. В някои държави такива вече имаше. Когато в България се закриваха училища, по света се нароиха образователни центрове – българските неделни училища, които да съхраняват и разпространяват българския език и култура. В началото не беше лесно, но в годините българите по света отвориха сърцата си за нас и изградихме помежду ни доверие и приятелство. Вече беше лесно да създадем голяма мрежа от кореспонденти в целия свят – сърцати българи, които прегърнаха нашата кауза.
Така Интернет радио Татковина се превърна в Най-краткия път до дома!
- Вие сте човек с утвърдени контакти сред български общности по света. Какви са вашите впечатления, променен ли е българинът, който живее в чужбина? Отдалечен ли е той в битието си от българските неща?
Да, има промяна и тя е обусловена от новите условия и обстоятелства на живота в другата държава. Не е логично да бъде по друг начин, защото системата те изхвърля. Разказвали са ми за сънародници, които не желаят да се назовават българи и забравят прекрасния ни език, но аз не съм ги срещала и слава богу. Хората, с които аз общувам, утвърдили себе си в новата държава, с гордост се назовават българи, създават училища и асоциации, издават български списания и вестници, организират фестивали и конкурси, пазят езика ни, традициите и културата и ги разпространяват.
Как трепна сърцето ми когато през 2010 година получих снимка на табелата на Ню Лексингтън, Охайо. Под името на селището на английски език беше изписано – Родното място на Джанюариъс Макгахан – Освободителят на България. Това беше първата година, от която Интернет радио Татковина е медиен партньор на ежегодния фестивал на името на журналиста и военен кореспондент Макгахан. Не, това не е единственият трепет в сърцето ми – то ежедневно трепти за доброто, което сънародниците ни в чужбина правят. За съжаление последните две години ни наложиха нови правила на живот, но имам надежда че доброто го има.
- Автор и инициатор сте на един много интересен арт проект – изложба от пана, представящи кирилските и глаголическите букви, знаци и символи, която бе изложена в няколко държави. Особеното е, че тези изображения са изработени от български деца, ученици в български неделни училища в Гърция, Турция, Унгария, Чехия и Италия.
Да, идеята за осъществяване на арт проект се появи още през 2014 година когато получихме официална покана Интернет радио Татковина и мрежата му от кореспонденти в Европа да подкрепят кандидатурата на Пловдив за Европейска столица на културата. Четири години по-късно кандидатствах на общо основание с проекта “Заедно по пътя на Кирил и Методий”, беше одобрен, включен в официалната програма на Пловдив – Европейска столица на културата – 2019 и съфинансиран от едноименната фондация.
Успях да предам моето вдъхновение на българските неделни училища и да запаля искрата, която да ни води по пътя на светите братя.
Азбучната колекция привлича с ярките интерпретации и индивидуалност на младите творци от Българските неделни училища „Васил Левски“ в Александруполис (Гърция), „Св. св. Кирил и Методий“ в Истанбул (Турция), „Асен и Илия Пейкови“ в Рим (Италия), Българско средно училище „Д‑р Петър Берон“ в Прага (Чехия), Българско училище за роден език в Будапеща (Унгария) и Основно училище с изучаване на български език в Шармелек (Унгария).
- Най-милият спомен, който отнесохте у дома от тези Ваши пътувания?
О, всичките ми спомени са много мили и незабравими. Проектът продължи почти година, но най-емоционален беше периодът на изложбите. Графикът беше сгъстен, а преживяването неповторимо. В рамките на няколко месеца Азбучната колекция “Заедно по пътя на Кирил и Методий” беше представена в 7 държави с 10 изложби: България – Балабанова къща, Старинен Пловдив и в Министерство на образованието и науката, София; Гърция – Солун – Генерално консулство на Република България и в Александруполис – Българско неделно училище „Васил Левски“; Турция – Истанбул – Българската Екзархия; Унгария – Шармелек – Основно училище с изучаване на български език и в Будапеща – Българско училище за роден език; Чехия – Прага – актова зала на Българско средно училище „Д‑р Петър Берон“; Италия – Рим – актова зала на Българско неделно училище „Асен и Илия Пейкови“; Казахстан – мултимедийно представяне на проекта пред българската общност, по време на официалното посещение на Вице президента г‑жа Илияна Йотова.
Пътуването на изложбата не свършва до тук. Тя беше подредена и в Галерия ПЛОВДИВ към Дружеството на пловдивските художници през ноември 2020, а през 2021 година бе представена в Българско неделно училище „Паисий Хилендарски“ в Атина. И днес изложбата продължава да пътува с изложби в читалище “Васил Левски 1861” в град Карлово и в Радиното училище в Сопот – родния град на Патриарха на българската литература Иван Вазов.
Моментът на най-силно преживяване беше по време на изложбата в Шармелек, в едно унгарско училище избрало учениците му да изучават български език, за да бъде спасено от закриване. Съвсем не очаквах да чуя и видя това, което ще споделя. Децата рецитираха на прекрасен български език и пееха с голямо въодушевление песните на Петър Ступел, Борис Тричков и Панайот Пипков. Същите тези деца нямат българско потекло, нямат родител българин, но са избрали да говорят нашия език. Повярвайте ми – в очите ми непрекъснато имаше сълзи от възхищение и умиление.
- Вие бяхте част от едно събитие в Истанбул, какво ви впечатли там?
За мен Истанбул е космополитен град и винаги ме е привличал. Той е градът, в който братята Кирил и Методий са получили своето образование в Магнаурската школа. Това предизвести и решението да засадим Дървото на проекта в двора на Желязната църква (Българският храм Св. Стефан) в Истанбул. В корените на дървото Лимонов кипарис положихме капсула на времето с послания към бъдните поколения, отправени от всички учениците – участници в проекта “Заедно по пътя на Кирил и Методий”. Както дървото расте – така да растат и знанията на българските ученици за нашата славна история, свещен език, традиции и култура. Има с какво да се гордеем. Само трябва да знаем!
- Кирилските писмена – Четвъртата канонизирана писменост на Европа. Достатъчно горди ли сме като народ основоположник на една културна традиция, предопределила съдбата на редица европейски народи? Културно комплексиран човек ли е българинът днес?
С присъединяването си към Европейския съюз през 2007 година България прави важна историческа стъпка – присъединява и кирилицата към семейството на Съюза. Така тя стана третата официална азбука на Европейския съюз.
През вековете България е поставила високо в славянския свят кирилицата и културата, свързана с нея, а старобългарският език става основа за създаването на универсален литературен славянски език, който използват много народи. Трябва да бъдем осъзнато горди. Имаме повод за това, но трябва да знаем, да помним и да разказваме. Повечето от нас разбират фундаменталния принос на братята Кирил и Методий и техните ученици в разпръсването на духовния мрак сред славянските народи и в утвърждаването на християнството. Ако се позовем на завета на Паисий Хилендарски – “Българино, знай своя род и език!” – всички културно комплексирани са незнаещи или не искат да знаят.
- Не е тайна, че ние българите не сме пример за единение, дори са налице нагласи за противопоставяне на българите вътре и извън родината. Как си обяснявате този феномен? Как виждате ролята на радио Татковина в тези процеси на културно приобщаване към родното?
Българите сме силно изразени индивидуалисти. Имаме много примери за това, но в историята ни има и немалко доказателства за национално обединение. Нека се фокусираме върху тях. По отношение на нагласата за противопоставяне между българите вътре и извън родината, бих казала че в годините е еволюирала в положителна посока. На нас като нация ни липсват лидери с ясни и последователни послания, липсва ни национална доктрина. Но това не е феномен единствено при нас. Лидери липсват навсякъде и това благоприятства избуяването на авторитарни и диктаторски режими.
През всичките години от съществуването си екипът на Интернет радио Татковина работи в посока на приобщаване към родното, но съгласете се че трябва да има база която да надграждаме, а базата неизменно е семейството. Асимилацията (доброволна или принудителна) е възможна само ако семейството я позволи. В ранна възраст решенията вземат родителите. Нужни са общи и едновременни усилия за постигането на резултати в тази посока.
- Вие, като човек обвързан с културни изяви и събития и като дългогодишен наблюдател на тези духовни процеси, как бихте оценили сегашното културно пространство? Какви поражения понесе то след този дълъг период на многостранна криза поради пандемията?
Кризата за някои е възможност. Не малко хора се възползваха от новото нормално, за да надградят себе си, но други изпаднаха в тежка меланхолия. Този контраст наблюдаваме и в изкуството, след дългия период на пандемията. Пораженията са излечими в известна степен, но по мое мнение трябва да се върнем към корените си и да се смирим.
- Имате силна професионална и емоционална връзка с едно специално събитие, което е част от живота на българските общности извън родината, а именно Фестивалът на българите по света “Аз съм българче” – форум за изява и среща на български деца от неделните училища от различни държави, които носят и съхраняват българския език и дух. Мисия ли е за Вас патриотичното възпитание на новото поколение?
Интернет радио Татковина е дългогодишен медиен партньор на фестивала “Аз съм българче”. С инициатора и организатор на Фестивала Асоциация Т.А.Н.Г.Р.А. от Мадрид имаме общи интереси и цели по отношение на българските общности по света, в частност към децата и тяхното патриотично възпитание. Форумът има конкурсен характер и учениците от българските неделни училища се състезават в няколко категории.
В годините Фестивалът се утвърди като платформа за разработване и реализация на различни творчески теми свързани с България, посредством изразните средства на изкуствата, но съобразени с поставените от организатора критерии. Незабравимо и емоционално зареждащо е да видиш на едно място събрани деца и родители, баби и дядовци, пристигнали от различни точки на света, обединени от любовта към България и българското. Да, родното е кауза, а трябва да бъде мисия за всеки, който се назовава българин.
- Кои са онези институции и хора, които са ви подкрепяли през годините? И изобщо, оценени ли са патриотичните усилия на съвременните будители в тази обстановка на глобализация, включително културна? Как се съхранява и полива корена, националното усещане, културната принадлежност на човека и важна ли е тя?
Интернет радио Татковина е базирано в България, в Пловдив, и като българска медия не е получавала финансова подкрепа от държавата за родолюбивата си инициатива. Получавали сме единствено и само институционална подкрепа от местната власт.
Запазването на националната идентичност според мен е от изключителна важност. Това е и мисията на Радиото на българите по света “Татковина”, но за съжаление това не е приоритет на държавата. Нека си пожелаем да имаме такава национална политика, защото дърво без корен не расте.
В тази връзка голяма заслуга трябва да отдадем на учителите в българските училища зад граница. Те са носителите и разпространителите на българския език, традиции и култура, защото училището е притегателен център за всички български общности по света.
- За какво мечтае Илиана?
Имам си голяма мечта, която още не съм осъществила. Мечтая да погледна от покрива на света – връх Еверест. Все по малко вероятно изглежда и с времето се примирих с изкачването до първи базов лагер, където от 2012 година се вее флага на Интернет радио Татковина. Това бе осъществено от едно очарователно българско момиче студентка в Обединеното кралство.
- В навечерието на наближаващия празник на българската просвета и култура, какво бихте пожелали на всички Ваши съмишленици – просветители и родолюбци, пръснати по света?
На 24 май празнуваме най-светлия български празник. На всички български учители, просветители и родолюбци, на всички българи бих искала да пожелая здраве, сили и вдъхновение по пътя на знанието!
- А на хората на перото и четката?
Уважаеми творци, честит празник! На вас се пада честта да пишете, разказвате и рисувате за славните българи и красотите на родината. Открийте ги, увековечете ги и ги оставете за поколенията след нас!
Илиана Нанчева е възпитаник на Музикалното училище в Пловдив (НУМТИ “Добрин Петков”) и на Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство “Проф. Асен Диамандиев” (АМТИИ) в същия град.
Преди повече от четвърт век приема предизвикателството и започва работа в медия – първоначално в радио, а по-късно в телевизия и надгражда капацитета си в медийната реклама, комуникациите и продуцирането на съдържание. Последващо създава и собствена агенция за реклама и връзки с обществеността.
Тя е един от създателите на Радиото на българите по света “Татковина” и към момента едноличен управляващ собственик.
Не пести енергия за подкрепа на родолюбиви инициативи с фокус българските общности по света, но винаги е живяла в Пловдив, в България.
- Интервюто взе: Юлия Костова
- Страницата изготви: Христо Василев
Face control!