Загадка в синьо
Всичко което виждаме или се вижда,
е само сън в съня.*
Ако някога сте се запитвали, как ли изглежда един щастлив човек, то погледнете мен и ще получите веднага отговор на въпроса си. Да, аз съм щастлив човек, невероятно и неповторимо щастлив! Млад съм и красив. И много, много богат. Не знам какво значи да работиш за прехраната си. Правя каквото си поискам когато си поискам. Не държа сметка никому. Господар съм на съдбата си. Всяка майка в графството с неомъжена дъщеря сънува как венчава скъпоценната си щерка за мен. Нека сънуват. Брак – това е нещо което няма да допусна да се случи никога! Да ми откраднат щастието? Моето безценно щастие? Ни-ко-га!
Всяка неделя, излизайки от малката ни църква след сутрешната служба, благодарях на Господа наш за моето щастие. Всъщност, за да бъда искрен, трябваше да съм благодарен на моя прадядо по майчина линия. Предприемчив и упорит човек, преди повече от сто години съумял да натрупа огромно състояние от успешна търговия с чай и памук от колониите. Състояние, което през годините продължавало да се увеличава благодарение на успешни капиталовложения в текстилната промишленост. Но такава е била волята Божия, нали?
Нямах угризения за това, че бях толкова богат и щастлив. Плащах на хората които работеха за мен повече, отколкото биха получили където и да е другаде и те бяха доволни. Давах по пет лири зестра на всяка местна девойка когато се омъжеше. Така имах уважението на всички добри хора в околията.
Както споменах, не ме мъчеше съвестта и нощем спях спокойно. Не злоупотребявах с богатството си. Не бях като другите богати безделници, които убиваха времето си в гонитба на лисици през деня и на фусти вечерта. И в скучни чаени следобеди и танцови вечеринки. Не, това не беше за мен. Аз обичах да пътувам. Париж, Виена, Рим, Истанбул, Александрия – бях посетил всички тези градове не един път и помнех всеки ден прекаран в тях. Планувах посещение до Новия свят. Дори и още по-надалеч.
Но най-много обичах да се разхождам из имението си. То беше моят свят, моята малка вселена. Всеки ден след сутрешния чай Мари, готвачката, ми приготвяше сандвичи с пуешко и добавяше бутилка бургундско шардоне. Често намирах и втора чаша за вино в кожената чанта – милата, добра и грижовна Мари, искаше да ми напомни, че е време да си имам спътник в разходките. Хващах пътеката която започваше зад мелницата, виеше се между градините и с лек наклон стигаше до хълма. Там спирах да си поема дъх, но повече за да огледам с гордост моя свят. Огромната къща с десетките комини, оборите, конюшнята, мелницата край потока, по-назад селцето с лесно различимите църква и фабрика и почти на хоризонта, зад леко хълмистите поля, тъмната вековна гора.
Но целта ми беше друга – най-високия хълм в имението. От него при хубаво време можеше да се види, като тънка ивица сива мъгла, мръсното опушено небе на Лондон. Отвратителен, вонящ и болен град, където, за моя радост, не се налагаше да ходя често.
Достигах хълма след около час бързо ходене. Всъщност това беше първото от редица възвишения, бележещи началото на обширен планински масив, покрит с вековна дъбова гора. Изкачвах се нагоре по пътеката между дърветата и малко преди върха стигах скалата от която бликаше потокът минаващ през имението. В подножието на скалата се криеше малък вир, заобиколен от няколко мъхести камъка откъм склона и малка полянка откъм пътечката. Необяснимо как, между тревите досам водата напролет цъфтяха нарциси. Бяха толкова красиви на фона на тъмнозеленото на тревата и в контраст със синьото на небето, че бях сигурен че не са посадени от ръка на простосмъртен. Винаги се навеждах да помириша финия им аромат с вярата, че така ухае в рая. Понякога в гладката повърхност на водата виждах отражението си – лицето на млад, красив и щастлив мъж. Да, светът беше прекрасен!
Не знам защо, но точно тук, на мястото където се чувствах най-щастлив, понякога ме спохождаше неясна тъга. Когато всяка пролет цъфнеха нарцисите си давах сметка, че още една щастлива година е изминала. Колко ли още години ще изпращаме заедно слънцето? Дали ще продължават да цъфтят и когато вече няма да ме има?
Ето това беше любимото ми място за разходка и почивка. По-красиво от всичките бляскави столици на света. Тук бяхме само аз със себе си – любимата ми компания.
Днес вървях по-бавно, давайки време на тревата да поизсъхне от сутрешния дъждец. Когато най-после пристигнах, приседнах да отдъхна. Сетивата ми попиваха красотата около мен. Беше минал обед и бях пригладнял. Изядох един сандвич преглъщайки с чаша-две ароматно вино. После се излегнах на поляната под дъбовата корона и загледах флотилията от бели облаци плуващи над равнината. Боже мой, какъв мир! Помислих си дали да не заръчам на Виторио, градинаря ми, да посади няколко кипариса тук и когато дойде времето, да ме зарови под тях. Навеки на моята поляна при моите нарциси. И облаци…
Сепнах се и отворих очи. Над мен високо към небето се издигаха, прави като свещи, три сини кипариса. Скочих уплашен. По-точно опитах се да скоча, но не успях от първия път. Като че ли въздухът беше станал гъст и лепкав и не искаше да ме пусне да премина през него. Както и да е, изправих се на крака и се огледах. На мястото на вековния дъб растяха кипариси. Огледах се. Всичко останало си беше на място – гората, езерцето, нарцисите, скалите и равнината. И облаците. С тази разлика, че все едно гледах света през къс синьо втечнено стъкло. Сякаш в атмосферата беше прибавен още един слой син въздух. И всички форми бяха станали малко ъгловати. И леко прозрачни.
Забелязах и нещо друго. Вятърът огъваше близките клони на дъбовете, но от бавно трептящите листа не долиташе и звук. А клоните на дърветата по-навътре в гората не помръдваха. Тропнах с крак по земята, но не се чу нищо. Взех един камък, хвърлих го във водата и безгласни сини пръски заблестяха на слънцето.
Над главата ми безшумно, без да доловя полъха на крилете му, прелетя лилав гарван и кацна на парче мрамор, подаващо се измежду тревите в сянката на кипарисите. Различих полуизтрит надпис и рекох да се приближа. В същия миг иззад правите стволове излезе с плавна походка жена облечена в полупрозрачна светлосиня рокля развявана тежко от немия вятър.
- Харесва ли ти тук?
Жената стоеше в сянката на кипарисите и от това разстояние не я различавах съвсем ясно, но бях готов да се закълна, че не чух изречените думи. И нещо друго – всеки път когато се опитвах да я погледна в лицето, погледът ми някак си се изместваше встрани. Потръпнах.
- Къде се намирам? – попитах с надеждата да получа отговор различен от този който очаквах.
- Нима не позна? Намираш се в страната за която толкова често си мечтаеше тук, на тази поляна – страната на вечното щастие. Нали това искаше – да останеш завинаги тук, сам с твоето щастие и в компанията на нарцисите и кипарисите. Сега вече времето е спряло за теб. Щастието ти не ще те напусне никога вече.
Стори ми се, че гарванът повтори като дрезгаво ехо “никога вече…”.
Краката ми се подкосиха. Понечих да приседна на тревата, но си спомних колко трудно се изправих първия път и останах прав. Погледнах към нарцисите, търсейки упование в нещо познато и любимо, но те бяха клюмнали зеленикавите си главици, сякаш уплашени от перспективата да прекарат с мен вечността.
Реших да задам още един въпрос.
- Това сън ли е?
- И какво ако е сън? Сънят не е ли нещо което все пак някъде се случва? Можеш да дойдеш и да пипнеш роклята ми, ще ти позволя даже и да ме прегърнеш за да разбереш дали съм истинска.
Престраших се и направих крачка към нея. Както и преди, не можех да видя лицето й, но все пак успях да доловя тъмни сенки там където трябваше да са очите и устата. Направих още една крачка. Вече беше на една ръка от мен. Тогава гарванът политна с беззвучен грач към мен. Стори ми се, че целеше очите ми. Отстъпих назад, спънах се и паднах по гръб. Небето над мен се разпадна на хиляди сини искри.
Сепнах се и отворих очи. Над мен шумяха листата на вековния дъб. Надигнах се със стон и се огледах предпазливо. Нарцисите бяха жълти. Тревата зелена и облаците бели.
Слънцето бе още високо, но тялото ми трепереше от смразяващия страх в сърцето ми. Исках веднага да се махна оттук. Затичах се надолу по пътеката, борейки се с желанието да погледна назад. В бързината забравих да взема чантата. Нищо, ще пратя Виторио да я донесе. Не исках повече да се качвам на този хълм. Никога вече.
Минаха години. Ожених се за дъщерята на пастора – срамежлива, но сръчна и всеотдайна девойка. Родиха ни се деца, и на тях също се родиха деца. Живяхме спокойно и остаряхме с достойнство.
Облегнах се назад и оставих перото на писалището. Тук свършваше историята ми. Описах събитията на хълма през онзи следобед точно както се случиха, без да добавям и без да скривам нищо. Освен само едно.
В момента когато гарванът литна към мен, в секундата преди да падна, успях да прочета какво пишеше на парчето мрамор подаващо се от земята:
“Тук лежи сър Джон Скот,
намерил верния път
към вечното щастие”.
Още се питам, какъв ли смисъл криеха тези думи?
Дж. С., Летерхед, 1888
*Едгар Алан По, Сън в съня, 1849
⇐ назад към тайните на писателите
⇐ назад към конкурса
Най-интересното от културния живот в Атина!