Идеята за този ни разговор със Сребра се зароди в началото на август.
Бяхме седнали, роднини и познати, на кафе и разговор на бистрото на площад Олимпийски в Чепеларе. Въздухът и небето бяха толкова сияйни, както могат да бъдат само в Родопите. Седях в прохладната сянка на върбата, гледах малките облачета които надзъртаха над отсрещния склон, сияещ и той, но в борово зелено и ми се искаше да не тръгвам никога от този град…
От дума на дума стигнахме и до хобито на Сребра. Пиех бяло фрапе, и чувствайки се доста смел, че съм поръчал нещо невкусено досега, се осмелих да я попитам:
- Ако ти дам мой модел, ще можеш ли да го направиш? – като ѝ показах снимка на Слънцелуние в телефона си.
- Да, мога.
- А на син фон ще бъде ли проблем? ‑попитах.
- Не, никакъв, даже ще стане по-добре на него.
- Добре, ще ти пратя снимката по имейл, а кецовете по рейса.
Да, кецовете, защото хобито на Сребра е да ни принуди
Да стъпваме красиво
Оставяме стандартните въпроси за по-късно и веднага задаваме най-важния – Защо кецове? За теб това е удоволствие или е свързано и с нуждата ти да твориш, стремежа ти да правиш света около себе си по-красив?
- Избрах кецове защото е по-нестандартно! Върху дрехи, например, е по-често срещано да се рисува, а и мисля по-лесно, особено ако се използват шаблони. Самата аз обичам да нося този тип спортни обувки и най-вече със шевици. Бих казала, че е повече удоволствие и да, стремеж да твориш и изразяваш себе си върху нещо по-нестандартно.
Елбетица, канатица, дървото на живота – позната ли е символиката на великолепните български шевици, които избират повечето хора за да красят обувките им, или битовите елементи в облеклото са мода, която следват?
- Различно е: Има хора, които познават символиката на нашите шевици, а има и други, на които просто им допада самия рисунък и съчетание. Трети пък искат символ, срещан в района, в които живеят. Имам и чести случаи, да изискат от мен да им изрисувам точно конкретна шевица, част от втъкани бродерии от рокля или риза.
В началото, преди да започна със шевиците, се порових в тематичната литература, за произхода им, какви са символиките, защо се използват конкретни цветове, какво разкриват. Също така, спрямо картата на България, всеки район си има конкретна шевица, характерна за точното място. Свързвам ги и с плодородието и развитието на района. Идеята да рисувам шевици върху кецове е моя, както и разположението им върху самата обувка, цветовото оформление също. Просто самата aз много се интересувам от българския фолклор, облекло, носии, шевици, танци. Танцувам в местния клуб по фолклорни танци вече 10 години. Цялата тази любов я въплъщавам в творчеството си.
Обикалям също кътчета в България, които са съхранили българските традиции, бит и култура: Широка Лъка, Копривщица, Ковачевица, Златоград и други.
Събирам впечатления за изрисуваните или втъканите шевици, върху съдове, постелки, килими, черги, облекло, битови предмети и други.
Вярвам, че рисувайки шевици върху кецовете, давам по модерен, съвременен поглед и възприемане на нашата автентичност, бит и култура, която е добре да знаем и предаваме през годините.
А ще споделиш ли, ако не е тайна, метода ти на рисуване? Имаш ли шаблони или рисуваш на ръка, какви бои и четки използваш?
- Най-дългата част, понякога трае и дни, е самото измисляне, конструиране, разположение на рисунъка върху кецовете. Наблюдавам самите обувки и си ги представям, как биха изглеждали изрисувани. Материята, основата на кецовете също е важна, в повечето случаи е различна при различните модели. Мисля, какво мога да използвам, на някои кецове основата просто поглъща контура и в тези случаи се въоръжавам с търпение. Рисувам само на ръка, правя си скици на хартия понякога. Например скици правя, когато свързвам символи в шевица, за да видя предварително, какво би могло да се получи и после наблюдавайки ги, рисувам върху обувките. Използвам материали за рисуване върху текстил, на различни фирми, избирам по-скъпите. Понякога за самите ефекти използвам топлийки, като инструмент за рисуване, обичам и с пръсти да работя, така най-добре усещам материята на обувката.
А дали някъде се преподава това изкуство, или успехът е въпрос най-вече на умение и вдъхновение? Лесно ли е да научиш някого да рисува върху кецове?
- Според мен, е въпрос на умение, защото все пак трябва малко или много да си художник, за да успееш да рисуваш върху такъв вид повърхност. Опитвала съм да науча група момичета около 12 – 13 годишни. Някои от тях направиха интересни попадения, весели форми и надписи, със шевиците обаче им бе трудно, защото освен рисуването се изисква и съсредоточаване: форми и линии, цветове, правилно редуване, спазване и конструиране.
Ето, имаме си вече кецове, нарисувани с толкова труд и любов от ръката ти. Гледам на тях както никога не бих предположил, че ще погледна на обувките си. Изглеждат ми толкова изящни, едва ли не крехки, че ме е страх да ги обуя. И си мисля: ще ги понося час-два да им се нарадвам, ще се изфукам на приятели, ще ги снимам за да мога да ги показвам и ще си ги прибера в шкафа! Затова моля те, кажи ни какво се изисква от нас, за да запазим красивия им вид? Как да ги почистваме, можем ли да ги перем в пералнята? А колко са трайни във времето рисунките?
- Аз имам три чифта и предпочитам да си ги почиствам ръчно, с препарат за цветно пране, на нормална температура, примерно 40 градуса на водата. Също мисля, че е добър вариант да се сушат на не пряка слънчева светлина, защото както всичко изложено на пряка слънчева светлина избледнява, изсветлява във времето, така е и с обувките, с дрехите ни. Имам познати, които ги перат в перална машина и не срещат никакви проблеми. Мисля, че си зависи от самия човек каква хигиена спазва по принцип към обувките си. Нямам все още негативни мнения и оплаквания във връзка с трайността на рисунките, по-скоро на някои модели кецове подметките потъмняват или пожълтяват с времето, но това е друго.
Твърдо сме решили да прибавим красотата в стъпките си! По какъв начин можем да се сдобием с рисувани кецове? Как да се свържем с теб, как става доставката?
- Това е моето хоби, рисувам за удоволствие и същевременно ми харесва да зарадвам някого. Имам Фейсбук страница и там си кореспондирам с хората. Всеки има свой личен избор: едни харесват шевици, други искат да зарадват детенце с някой анимационен герой и т.н. Използвам стандартните начини на доставка, чрез куриерски фирми, поща и т.н.
Сигурно имаш много поръчки с уникални рисунки, рисунки които клиентите ти искат да запазят за себе си, да притежават само те. Случвало ли ти се е, някой да „вземе назаем“ някоя от тях?
- Да, имам такива поръчки и уважавам правото на човека да иска да запази рисунъка за себе си. Също по принцип, не публикувам всичко, допитвам се, когато става въпрос за индивидуален, уникален проект. Засега не ми се е случвало, някой да „вземе назаем“ или поне не съм срещала все още, но мисля, че всеки си има уникален собствен стил на рисуване!
Предполагаме, че има и други хора с хоби като твоето – рисуване на кецове? Какво мислиш, че те отличава от тях?
- Знам за няколко творци, които рисуват и върху кецове, но забелязвам, че всеки си има собствен стил и съм на мнение, че за всеки има място под слънцето. Важното в случая е, хората, които разглеждат рисуваните кецове, да преценят на кого да се доверят. Кой ще ги грабне, ще ги изуми! Различното ли – че всеки път се опитвам да се усъвършенствам, пробвах вече да рисувам върху кожа, велур. Детските бели, кожени обувки със шевици, се оказаха по-хубави, дори от тези от текстил. Пътувам по базари, почти не пропускам такива, защото искам да съм в крак с времето и хората. Следя какво е модерно и кое вече не. Обичам много разнообразието и го търся навсякъде около мен. Добрите и обичливи думи на хората, които ми пишат след като са получили своите кецове, ме карат да се чувствам прекрасно и да действам изпълнена с вдъхновение и положителна енергия.
Ето, че дойде моментът да ни разкажеш за себе си. Учила си, доколкото си спомням, анимация, помагало ли ти наученото в работата ти? Какво работиш в момента? Какво ти харесва да правиш, освен да рисуваш? Предизвикателство ли е животът в малкия град пред изкушението на столицата, а защо не и чужбина?
- Родена съм и съм израснала (до 8‑ми клас) в град Чепеларе. Още от малка много рисувах. Правих дрехи за куклите ми. По-късно моята Госпожа в училище, май е видяла някакъв художествен талант в мен и след разговор с родителите ми заедно преценихме, че ще е по-добре да уча нещо в тази насока. След 8‑ми клас отидох да уча в град Смолян, където завърших „Конструиране и моделиране на облеклото“. После отидох в София с намерение да ме приемат и да продължа в Техническия университет „Текстилна техника и технология“, но докато бях там и търсех да се запиша на кандидатстудентски курсове, научих случайно от моя съученичка за специалността „Анимационна режисура“, и ми звучеше сякаш това е моето място. Винаги съм търсила и продължавам да търся нещо ново, различно, нестандартно. Дори не съм си задавала въпроса, имам ли бъдеще с такава специалност, има ли студиа в България, изобщо дали се създават български анимационни филми. Родителите ми също ме подкрепиха изцяло в желанието ми, всъщност те винаги са ме подкрепяли. И така приеха ме Анимационна режисура и за огромен късмет, мой художествен ръководител бе професор Доньо Донев. Беше си доста рисуване, нон-стоп. Ще дам пример: за 3 минутен филм ми трябваха около 5 хиляди рисунки. Аз учех класическа рисувана анимация. Имам доста сполучливи опити и два завършени късометражни филма. След това ми се наложи да избирам между работа в университета в София и любовта. И разбира се, избрах любовта.
Завърнах се в Чепеларе и се омъжих. Имам двама прекрасни сина на 11 и на 5 години. Наистина, животът в малкия град си е предизвикателство, като се върнах доста хора вече не познавах, дълго време се лутах къде да си намеря работа. Получи се така, че един вид жертвам развитието и кариерата си в името на семейството. След известно време реших, че имам нужда от нови знания, развитие и записах втора магистратура по Педагогика, с цел да мога да разбирам по-добре децата си и се надявах да мога да предам художествения потенциал, който съм натрупала и да уча децата в града. Завърших успешно и сега в крайна сметка намерих място където имам възможност да приложа наученото. Учител съм по Приложни и изобразителни изкуства в Центъра за подкрепа и личностно развитие „Общински детски комплекс“ в град Чепеларе. Имам 5 групи с деца. В една от групите водя анимация и театър. Единствено ме притеснява демографската обстановка и обезлюдяването в града ни, опасявам се, че един ден няма да имаме деца, които да обучаваме. Това е тъжната част. Веселата е, че покрай постоянните ми посещения по базари за ръчно изработени неща и контактите ми с колегите, от които всъщност всеки е творец някъде и в нещо, се роди идеята ми да творя и показвам нещата си онлайн. Така си направих Фейсбук страница, където да контактувам с различни хора и да излагам моите творения.
За семейството ми е добре да живеят тук. Децата ми се чувстват спокойни, самостоятелни, играят на воля. За себе си мисля, че бих се приспособила навсякъде да живея, където тече по-активен начин на живот и разбира се, повече възможности за развитие на моите деца! За Чужбина имала съм моменти, в които ми се е искало да заминем всички. На мнение съм, че където и да си, трябва да се стремиш да се развиваш, да си намираш цел и посока и да не се оставяш на рутината.
Зададох наведнъж последните няколко въпроса, за да й дам възможност да отговори спокойно, без досадни прекъсвания и така да ни разкрие коя е Сребра, когато не свещенодейства с четките и боите! Откровеността и прямотата в отговорите й те запленяват. Иска ти се разговорът да не свършва…
Сещам се за тези които твърдят, че в България не са останали способни и интелигентни млади хора – как се лъжат, как жестоко се лъжат. Не им вярвайте!
И разбира се, че имаме нарисувани от Сребра кецове! Едни от най-красивите неща, които сме имали някога.
https://www.facebook.com/srebrahandmade/
Face control!