Пламена Пенева, 17 годишно българско момиче от Русе, което живее в Атина, но компасът на сърцето и сочи неотклонно към родината! Твори с молив, обектив и слово. Чете българските класици, рецитира любимия Вазов. Облича народната носия и се превръща в посланик на българската идентичност по света. Пламена – българското момиче, което заръча на България да се грижи за бъдещето на децата си!
Да нарисуваш ритъма – интервю с Пламена Пенева
Коя е Пламена? Какво харесва, какво не понася около себе си?
Пламена на първо място е българка. Бих се определила и като родолюбка.
Много обичам родината си, българските песни, народните танци, историята. Обожавам природата – в България тя е различна, най-хубавата. В свободното си време ми харесва да творя разни неща, да рисувам, да преобразявам. Точно поради тази ми особеност не понасям фалшивите хора. Високо ценя искреността, приятелството и доверието.
Като малка, каква си мечтаеше да станеш? Тази мечта промени ли се или се запази?
От както се помня винаги съм искала да имам връзка с изкуството. Както много други, като дете и аз си мечтаех да стана певица, но изглежда не притежавам този талант. По-добра съм в това да творя с ръцете си. Тази мечта едва ли някога ще напусне съзнанието ми.
Ти си едно българско дете, израсло между две култури, макар и не толкова различни. Как се чувстваш, кое надделява у теб като вътрешно усещане, кое ти е по-близко?
Мога да отговоря и така – „Всичко българско и родно, любя, тача и милея “. България е в сърцето ми откакто съм се родила и много често си мисля за завръщането ми там…
България е в сърцето ми откакто съм се родила и много често си мисля за завръщането ми там…
Атина или Русе? С какво ги свързваш най – напред, каква емоция ти носят?
Моето място е Русе, там бих искала да живея. Но ако въпросът е свързан с развитието ми като опит и образование, то тогава бих избрала Атина. Всеки път когато се сетя за Русе изпитвам приятна носталгия, а когато се върна там винаги съм в еуфория. Докато Атина ме кара да чувствам ентусиазъм и мотивация за реализация.
Елада – началото на европейската цивилизация, моделът на всичко познато… Как ти се чувстваш тук – като гост или у дома?
Тук, в Гърция, преди се чувствах като гост, имах подозрения, че не съм еднакво приемана от другите заради различната ми националност, но с времето хората те опознават, това се преодолява, и аз започнах да се чувствам добре и като у дома.
Плами, за няколко години, откакто се познаваме, ти натрупа сериозен успех в различни изяви – няколко първи награди в конкурсите за рецитация и рисуване, народните танци, сега и арт фотографията… Защо винаги Вазов?! С какво те привлече неговото слово толкова съдбовно?
Истината е, че да бъдеш далеч от родината означава да бъдеш далеч и от близките си. Въпреки летните гостувания у дома, срещите с баба и дядо не ми бяха достатъчни, оставаше нещо празно. Осъзнах нуждата от нещо, което да ме държи близо до тях, когато съм в Гърция. Така забелязах, как дядо ми четеше „Под игото“ всяко лято, това му беше настолната книга. Така и аз, за да се почувствам по-близо до него, започнах да се интересувам от този велик наш писател и поет и припознах много от емоциите, които той е съумял да опише толкова истински и красиво и с такава сила в малко редове.
А четенето на книги?! Как направи този избор, кога? Защото не е тайна, че книгата не е предпочитано занимание за младежите днес.
За да разбереш кое предпочиташ трябва да си опитал и двете. Харесва ми да прекарвам време в интернет, но със сигурност желанието в мен да усетя мириса на книга, когато прелистя страниците, надделява. Според мен, младежите не клонят към четенето на книги, защото е по-лесно да намерят няколко изречения върху темата, която ги интересува, в интернет, отколкото да седнат и да се потрудят и да разтворят книга.
Любими заглавия, автори?
„Сърце”, „В изгнание“, „Под игото “ на Иван Вазов.
Любимата ми книга като малка – „Матилда” от Роалд Дал. Любимият ми разказ, който всеки път ме просълзява, е „Майчина сълза“ на Ангел Каралийчев – приказка за майчината любов. В момента чета книги на Дийн Кунц, мистерии, а любимото ми негово произведение е „Очакване на живот“.
Как реши да рецитираш, да представяш словото на нашите големи творци? Последното ти участие беше с текст на Стефан Цанев…
Изкуството винаги ме е привличало, исках да се докосна до всяка негова форма. А това, да изразявам болките и радостите на нашите велики творци, свързани с трагични и горди моменти в историята ни, ме накара да му се отдам още повече.
Когато рецитираш, свое чувство ли предаваш, или чувството на автора, по начина по който ти си го представяш? И изобщо – има ли граница между двете?! Това е актьорска работа…
Според мен да изразяваш своята емоция е много важно, защото я предаваш на хората по твоя, най-искрения начин, в който ти си постигнал емоционалното разбиране на творбата, на посланието на автора. Успехът на моите изпълнения се дължи на помощта на един много важен за мен човек – господин Пламен Симеонов, който ме насочва в ролята на рецитатор, учи ме да разчитам чувството, заложено в текста и да го предавам с рецитиране.
Сега ще те попитам нещо лично – как се чувстваш когато облечеш народната носия, променя ли те тя?
Това не е обикновено обличане, народната носия ме преобразява вътрешно, тя е нещото, което ме потапя в гордост и ми поставя най-хубавата за мен задача – да предам на моите сънародници в публиката чувството с което е наситен танца и да нарисувам с тялото си ритъма на фолклора.
С носията и логото на ФТФ „Пиперлии“, ти посети интересни места – Испания, Рим, Париж. Къде остана сърцето ти? Различен ли е светът, хората? Сподели впечатления…
Тази кратка, но пълна с незабравими моменти обиколка из Европа ме обогати не само с интересни преживявания, но ми създаде любов към пътуванията. Париж е най-красивия град за мен! Това приключение ме предизвика дори да започна да изучавам френски и наистина мечтая да се върна отново там. А що се отнася до хората, мога да кажа, че всеки народ си има свои, уникални черти и таланти, и те са общо богатство за хората.
Какво би искала да промениш в света, който познаваш?
Бих искала хората да станат по-истински, по-искрени. Искам духовното да надвива материализма, това би променило света много. Искам всеки човек да е благодарен за това, което има и да намери щастието. Искам хората да са обединени в добро и лошо и всеки да бъде себе си.
Казано е, “не само с хляб ще живее човекът…” Какво още?! Кое е онова нещо, без което не би могла да си представиш ежедневието си?
Най-важното нещо за мен е семейството ми, то е до мен откакто се помня. Семейството ще те повдигане, когато паднеш, винаги ще бъде искрено с теб и ще ти прости. А това са важните неща, без които човек не може да напредва в живота си.
Какво е изкуството за теб? Излишък ли е, или е необходимост?
Необходимост е, безспорно. Изкуството е част от мен, начинът по които аз се изразявам, начинът по които предавам емоциите си и показвам вътрешната си същност.
Какво би пожелала на всички приятели и на всички непознати?
Пожелавам на всички най вече здраве и щастие. Нека допуснат изкуството в живота си и чрез него да открият себе си! Изкуството е голям приятел!
А на себе си?
И на себе си пожелавам да съм здрава и щастлива, винаги обградена от любимите ми хора, и разбира се – да сбъдна мечтите си!
Пожелай нещо на България, по начинът, по който ти си мислиш за нея!
Пожелавам на България да поддържа огъня в сърцата на децата си – с думи и с дела, да ги обединява и да създава благоприятни условия за развитието на изкуството, което е винаги нужно на човека!
Благодаря ти за този приятен разговор! Аз ти пожелавам още много сценични успехи, винаги да твориш и да сбъдваш мечтите си!
С Пламена разговаря Юлия Костова