Винаги ми е било приятно да разговарям с нея. Изключително интелигентна, тиха, с невероятно дълбок философски поглед върху всичко което ни заобикаля. Всяка среща, макар и кратка, е оставяла в мен една неуловима пътека в съзнанието ми по която продължавам да вървя и да откривам нейните истини. Д‑р Искренова е професионалист, който предразполага събеседника си не само да сподели, но и да се довери. Оказва помощ на всички които имат нужда от такава, но го прави не по задължение, а с много, много обич.
Да бъдем по-добри
Разговор с д‑р Ралица Искренова
Д‑р Искренова, представете се с няколко думи.
Родена съм в град София. Израснала в село Дрен, в полите на Верила планина, разкошно райско кътче от красивата ни Родина. Там завърших средното си образование в училище „Христо Ботев“ с профил дърворезба. След това завърших медицинския колеж в София „Йорданка Филаретова“. Работих две години и половина като медицинска сестра в коремната реанимация в болница Лозенец. Следвах медицинския факултет към университета в гр Патра в Гърция. Една година и половина практика като общ лекар в село Трипотама със здравен център Клитория. Направих една година като специализант в гр Егио и от 2,5г. съм специализант в Атина в болница „Шишманоглио“.
Защо Гърция? Случайност или умишлен избор?
Защо Гърция? Не бих казала случайност. Един умишлен избор погледнат от много посоки. Имах психологическата подкрепа на моята майка. За което не съжалявам.
Защо избрахте лекарската професия?
От десетгодишна съм изказвала желание да стана лекар и с времето разбрах, че е заложено у мен. Като се започне от детска възраст когато намирахме със сестрите ми захвърлени котетата на по 2 – 3 седмици и се грижехме за тях и се стигне до момента, в който бях вече медицинска сестра със стаж, но имах нужда да продължа.
Колко време и отдаденост е нужна за да станеш добър специалист?
За да станеш добър специалист е необходимо малко воля, постоянство и добра основа. Добрата основа не е само основата от университета… ако нямаш основата от дома нищо не представляват последните новости в медицината пред пациента.
На какво ниво е здравната култура на нашите съвременници?
Смятам, че все още нямаме здравна култура. Нека не бъркаме здравната култура с нуждата от медицинска помощ в даден момент. За съжаление рядко срещам пациенти, които са разбрали, че профилактиката е в основата на здравето.
Кое е най-голямото предизвикателство, с което сте се сблъсквали в работата си?
Едно голямо предизвикателство за мен беше да завърша медицина. Бях уверена, че ще се справя, имах подкрепата на моето семейство, но до получаване на документа за мен беше едно голямо предизвикателство.
В момента целият свят е в агония пред неизвестните, които изправи пред нас КОВИД19. Някои вярват, че е сериозен проблем, други не отдават значение на заплахата, трети говорят за фалшиви сценарии и т.н. Какво е Вашето професионално виждане и какво ще посъветвате сънародниците ни.
Корона вирусите не са непознати за учените. Това са вируси които обикновено предизвикват симптоми от горните дихателни пътища, малко по-рядко и от долните дихателни пътища, още по-рядко от стомашно-чревната система. Вирусът с който се борим днес е така познатия SARS от 2002година, MERS 2012. Днес го наричаме SARS- CoV‑2. Ще ме попитате кое е различното? Защо говорим за един и същи вирус с различни наименования и години? Отговорът е, че колкото по-малък е един организъм – вирус или микроб – толкова е „по-умен“. Тези микроскопични микроорганизми имат възможността да се изменят в зависимост от средата в която попаднат и терапията която се прилага срещу тях.
Да живееш достойно, възпитание ли е?
Достойнството е един пример който се унаследява, разбира се, и тук е с помощ основите на възпитанието.
В момента имате възможност да поздравите специални за вас хора. Кои са те и какво ще им пожелаете?
Специални хора за мен са моето семейство, на което дължа това което съм в момента. Това са хората които са до мен и в най-трудните и в най-хубавите моменти, които ме следват и ми вярват.
Любима книга или цитат?
Любима книга: „100 години самота“ на Габриел Гарсия Маркес
„Винаги ще има хора, които ще те нараняват,
но за всеки случай трябва да продължиш да вярваш в хората.“
Какво е вашето послание към хората?
Да бъдем по-добри! Една добра дума и една усмивка не костват много, но могат да бъдат безценни.
Да бъдем по-добри…
Д‑р Ралица Искренова е член е на Творческия ни клуб „Нов Живец“ в Атина и активно участва както в благотворителни кампании, така и в културния календар на българската ни общност.
Можем да я видим в залите на концерт, представяне на книга, театрална постановка, празник на учениците от българските училища, в българския храм…
Можем да я видим навсякъде, където достойно се развява българското знаме!
Йорданка Андреева
Обичам да обменяме информация, да знаем за успехите на нашите приятели, да правим така, че животът да не е скучен и сив а цветен и бълбукащ от хубави новини!