ЗА РАНИТЕ, ДОВЕРИЕТО И ОНОВА, ЗА КОЕТО ДУМИТЕ СА ИЗЛИШНИ…
Истината е нещо летящо между стрелата и кръвта – (Р. Бърнс)
Скъпи сънародници,
може би постоянно трябва да обявяваме конкурси за да се срещнем с приятели, които имаме, но не ги познаваме. Ето че сега, след приключването на конкурса “Любов – магическа реалност…”, не само се срещнахме (все още задочно), но сякаш семейството на творците от нашия клуб се увеличи с всички, които заявиха участие в него. Безкрайно сме щастливи, че до нас застанаха автори, с които заедно ще сбъдваме мечтите си. Един от тези автори и вече приятел на нашия клуб “Нов Живец” – Атина е Веселина Миовска от град Варна. За мен е удоволствие да ви я представя, да споделим мисли за доверието, за раните и за всички онези неща, за които не се говори… които се чувстват.
Въпрос: Здравей, Веселина. Няма да скрия, че когато се съгласи да застанеш пред всички наши приятели и да споделиш с нас нещо за себе си, бях не само развълнувана, но и безкрайно щастлива. Коя е Веселина Миовска?
Отговор: Благодаря за вниманието ви. Това ме изненада, признавам. Не мисля, че съм нещо различно от всички останали българки.
Въпрос: Каква е връзката между Веселина и белия лист… до момента на написване на първата дума? Дали е като истината, като точно това описание на истината – “Истината е нещо летящо между стрелата и кръвта” – (Р. Бърнс)?
Отговор: А за писането, какво да ви кажа. Ирония на съдбата е, че в гимназията имах едва 4 по писмен български и по устен 5. Въпреки моята 4 по български проявих нахалство и пишех непрекъснато дневници. Имам толкова изписани тетрадки запечатали цели периоди от живота ми. Въпреки всичко, стила ми (ако имах такъв изобщо), беше меко казано отчайващ. Пълен с възклицания, паразитни думички или фрази, но в пубертета е така. Истината, за която ме питате и за която става дума в откъс от стихотворение на Бърнс, има по мое мнение много лица. За това и Бърнс казва, че е нещо летящо между стрелата и кръвта. Една е истината когато полита стрелата и всичко е в ред, а друга, когато се забие и заболи… но тези които ги боли знаят това най-добре. Ето за това става дума, истината е различна за всеки. Зависи дали си срещу стрелата или си зад нея…
Въпрос: Разказът ти “ЗА РАНИТЕ, ДОВЕРИЕТО И ОНОВА, ЗА КОЕТО ДУМИТЕ СА ИЗЛИШНИ…”, който спечели първо място в нашия конкурс, е не само разтърсващ оттова, че по един особен начин виждаме, че всички сме частици от вселената, със свои закони, със свои светове, но въпреки всичко, еднакво имаме нужда от обич, от помощ, от доверие…, в същото време, кара читателя да се замисли и за много други неща. Как си избираш темите – спонтанно или след преживени моменти в живота, като наблюдател или като потърпевш?
Отговор: В разказа, за който бях наградена, описах характера на един мъж. Бях много впечатлена от гордия му нрав, ненатрапчивата му, но твърда склонност към справедливост, един позабравен вид морал, за който пише Иван Хаджийски в съчиненията си за българина… Как да не се вдъхнови човек от всичко това!? Темите за разказите ми идват сами. Аз нямам кой знае каква традиция в писането, за да говоря дидактично, недай Боже. Но ако нещо ми направи впечатление, ако то ме развълнува, става в един момент някаква история.
Въпрос: С какво друго се занимава Веселина?
Отговор: В общи линии в момента се занимавам само с това, да пиша, защото съм безработна, като много хора в България. Но не пиша защото нямам работа, и да имах пак бих писала.
Въпрос: Вярваш ли в чудеса и случвали ли са се в твоя живот или на твои познати? Ако да какво ти е мнението за това – случайност ли е чудото?
Отговор: В чудеса би ми се искало да вярвам, защото нагласата ми е такава – държа момичето в себе си и съм си обещала да си заминем заедно, когато дойде оня миг на отлитане. Вероятно има чудеса, стига да имаме очи да ги видим, защото те са около нас. Не е ли чудо как работници с кирки, канго и не знам какви си силни машини, къртят асфалта, когато се наложи ремонт, а две крачки встрани от тях, се вижда как тихичко и скромно през същия този асфалт е поникнало малко полско цветенце без много шум и озорване. Това не е ли чудо?
Въпрос: Пътят ти водил ли те е в Гърция? Сега, като знаеш че в Атина имаш приятели, би ли дошла?
Отговор: Гърция е родината на моя баща. В дома ни се е говoрило на този език и тази стрaна не ми е чужда. Усещам какво е точно това, което хората казват с поговорката за кръвта дето не ставала вода. Ако имаше по-добре уреден транспорт, вероятно бих посещавала Гърция по-често. Спомням си, че имаше преди години проект да правят нова въздушна линия Варна-Солун. Тогава живеех дълги години там, но така и нищо не се получи. Сега не зная как стои този въпрос.
Въпрос: Какво е това, което би искала не само да споделиш, но и да го извикаш?
Отговор: Едва ли бих викала, но бих си го пожелала тихо от сърце да се върнем към човешките си отношения, ако може. Да се върнат ония времена, когато на почти всички къщи ключовете бяха под изтривалките и въпреки това никой не се възползваше. За такива обикновени, дребнички, но важни неща мечтая.
Въпрос: Кои са скритите мисли на Веселина – за младите хора, за възрастните, за заминалите в чужбина…
Отговор: Питате ме кои са скритите ми мисли? Ами ако ги кажа, нали няма да може да ги наричаме така? Шегувам се, нямам скрити, по-скоро имам малко тъжни мисли, както всеки човек в България – усещащ геноцида на какво ли не. На здравната реформа, на поредните политически безумия, на един лошо организиран живот от некадърни и зле подготвени хора.
Въпрос: Мнението ти за нашия клуб “Нов Живец”?
Отговор: Завиждам ви и ви се възхищавам на ентусиазма, с който организирате дейността на клуба. Всеки може да направи това, в удобни и спокойни времена. Величието ви, така да го кажем и то с пълното съзнание, че заслужавате тази дума е, че действате в трудни времена. Често хората са ангажирани само с мисълта да оживеят. Трудно е за всички, предполагам и за вас, но както обичам да казвам, НА ЛЕСНОТО ВСЕКИ МОЖЕ, КОГАТО Е ТРУДНО, ТАМ Е ПРОВЕРКАТА. В този смисъл, приемете адмирациите ми към всички, които движите дейността на клуба.
Въпрос: Как прие присъденото отличие за разказа “ЗА РАНИТЕ, ДОВЕРИЕТО И ОНОВА, ЗА КОЕТО ДУМИТЕ СА ИЗЛИШНИ…”
Отговор: Тривиално ще е навярно ако кажа, че се изненадах на признанието, а за 1‑ва награда въобще не мислех. Вижте, лишена съм от всяко тщеславие, ако разрешите този коментар. Никога до сега не бях участвала в конкурс. Сега пак нямаше да го направя, ако приятелка не настоя за това. А за самото писане бих искала да кажа две думи. Колкото и да носиш в себе си желанието за писане, хубаво е по пътя към добрата белетристика да срещнеш учители. Както казва уважаваната от мен писателка и смея да нарека приятелка, Неда Антонова, трябва да има традиция в предаването на писателската щафета. Тя се е учила от Вера Мутафчиева, която я окуражила на времето да пише и Неда на свой ред помага на младите писатели. В този смисъл, бих искала да кажа, че имах шанса на пътя ми да е писателя Мартин Маринов. По свой начин, без дори да дава вид, че ме учи, той ми помогна да видя много свои недостатъци и пропуски вписането. Запомних много от него и ако сега съм оценена толкова високо, го дължа до голяма степен на него. Благодаря му с ясното съзнание, че никога не мога да достигна неговата органичност в описанията, искрения, делничен тон на произведенията му. Четейки ги те карат да мислиш, че си в любима малка кръчма със стар приятел и слушаш разказа за живота му по времето, когато не сте били заедно. От него научих, че истинските неща не крещят, те са тихи, а който се стреми към тях, ще ги чуе и намери.
Въпрос: Какво ще пожелаеш на всички българи и твои приятели в Гърция?
Отговор: Разрешете ми да благодаря за милото внимание към мен, което ме трогна и не мисля, че го заслужавам в такава степен. Моля и за още нещо, нека всички пишещи и такива, които сега започват, като мен, да се отнасяме с уважение и полезен респект към белетристиката. Разпространена е мания, всеки който напише 100 реда, да издаде книжка. И когато отидеш да си купиш и да избереш нещо за четене, затъваш до шия в посредственост. Така “задушаваме” истинските писатели и те не могат да стигнат до децата ни. Нека да понамалим егото и пак да пишем, но да издаваме поголовно само заради съмнителното щастие да си четем името на корицата, е най-малкото нелепо. Признавам, че ми доставя удоволствие да пиша, това е вид радост, но съм сигурна и в това, че никога не бих дръзнала да издам книга и тя да се нареди на рафтовете до истински добри писатели, както споменатия от мен Мартин Маринов, когото горещо препоръчвам на тези, които не са го чели. Това важи специално за българите в чужбина, защото този човек пише така, че неволно ти става мило и хубаво на душата, че си българин.
Въпрос: А на приятелите и на почитателите ти от нашия клуб?
Отговор: Разрешете ми да пожелая на клуба ви светлината му да свети винаги, защото е много нужна, особено в чужбина, където всичко родно се усеща още по-мило и свидно. На българите, които са при вас да са горди, че са българи и да имат пред тях още много живот и много здраве, защото това е най-ценното.
Разговора проведе Йорданка Андреева
ЗА РАНИТЕ, ДОВЕРИЕТО И ОНОВА, ЗА КОЕТО ДУМИТЕ СА ИЗЛИШНИ…
Истината е нещо летящо между стрелата и кръвта – (Р.Бърнс)
Картините от пътя минаваха бързо пред очите й. Наблюдаваше ги през стъклото на движещата се кола натоварена с последните кашони покъщнина. Пренасяше се. Най после можеше да го стори . Отиваше далеко от градската суета и шум. Отдавна го мислеше и искаше. Сега вече го беше осъществила, почти..
Казват, че след стреса от смъртта на близък човек, най силен е стреса от смяна на дома. Не беше съгласна. Дали защото много го искаше ‚или защото беше адаптивна, или защото не взимаше решения без да ги обмисли преди това добре, но стрес нямаше, може би само мъничко… Първата нощ само, когато замръкна сред още неразтворените кашони. Свря се като птиче паднало от гнездо в единия край на незастланото легло и заспа уморена.
Изгрялото слънце на другия ден изтри цялата мътилка и несигурност. Излезе на двора, вдъхна дълбоко мириса на треви, на билки и земя. Това беше най големия лукс. Как е могла до сега да живее в оня прахоляк и претоварено от хора и напрежение ежедневие. Радваше се на всеки стрък трева, на всяко полско цветенце. Обичаше полските цветя, предпочиташе ги пред претенциозните изкуствени парникови красавици…
…Неусетно измина цяла седмица в разопаковане и подреждане. Добре, че бяха приятелите. Дойдоха като спасителен отряд с две коли и сред смях, закачки и приказки, къщата придоби оня вид, който искаше. Един уютен дом без претенции за лъскав лукс по скоро в стил рустик с присъствие на много естествени материали – камък, дърво, слама и …царевична шума. Това последното беше повод за нова смешка. Изуми новите си съседи от селото когато се запозна с тях и им поиска малко изсъхнала шума от царевица. Горките хорица, недоумението се изписа на лицата им. Освен това тя прочете и “градски глупости, за какво ли й трябва на тая гражданка точно царевичак” май така наричаха царевичната шума. Накисна я във вода за да омекне и сплете от тях няколко плитки. Трябваха й за да окачи чановете си на стената. Бяха прекрасни и автентични. Мъкнеше ги от “Етъра”. Беше ходила там с внучката на създателя на този етнографски музей. Падаше си по приложните изкуства и често правеше “от нищо, нещо”, както казваха познатите й. Нахвърля небрежно ръчно изработените си възглавнички тук таме, не забрави да подреди в едно ъгълче и колекцията от овчици. Подбираше ги специално с глуповат вид. Къщата с всеки изминат ден ставаше все по нейна…
…Този ден се събуди рано, по рано от друг път. Когато се изтръгна от ръцете на Морфей, осъзна че нещо я е събудило. Не беше от сънливите, напротив винаги е била ранобудна. В този момент го чу пак… беше нещо средно между тихо просвирване, въздишка и ръмжене. Предпазливо излезе навън и ГО видя… Свит под един от шезлонгите на терасата пред къщата, той ближеше раните си като не я изпускаше от поглед. Явно не можеше да мръдне и явно беше много зле пострадал, но не се предаваше. Видът му беше заплашителен сякаш казваше, че раните не го правят по малко вълк.
В нея се надигна една естествена уплаха, но и жал към горкото животно. Обичаше вълците. Те бяха невероятно умни твари. Беше респектирана от реда и дисциплината в техния живот, от осъзнаването за това, че са силни когато са заедно, от уважението към йерархията в глутницата. Моногамни , те живееха по двойки до края на живота си и когато единия от двойката умреше, другия останал жив, го оплакваше почти по човешки… Погледна пак към животното. Не знаеше как да помогне. Реши, че най добре ще е да му остави храна и вода и да се прибере . Остави съдовете достатъчно далеко от него, защото още като я видя, той предупредително набръчка муцуна и оголи зъбите си.
Прибра се в къщата притеснена за животното. Явно беше пострадало при борба с друго животно или от човек. Лошо беше разкъсана козината му, дано се възстановеше. Това, което можеше да направи за него е да не се мярка наблизо, защото той не можеше да мръдне и нейното присъствие би увеличило стреса му. Явно с последни сили се е добрал до верандата й. Къщата й беше най отдалечената от селото. Искал е спокойствие и самота където да ближе раните си и да се възстанови или… да умре, както реши вълчия бог. Надвечер плахо надникна и видя храната и водата недокоснати. Това не беше добре, тревогата й за животното се засили. С тихи стъпки смени водата с прясна . Този път ТОЙ дори не отвори очи. Май агонизираше. Доплака й се. И тъй като беше сама, една сълза невидяна от никого капна на блузката й. Ах, така й се искаше да отиде, да го погали, да го превърже и да го нахрани… Би го направила, не се страхуваше толкова за себе си, страхуваше се за НЕГО. За вълка тя беше чужда и беше заплаха.
На следващата сутрин първата й работа беше да излезе за да ГО види. Не беше мръднал. Позата, в която го остави вечерта не беше променена. Това не й хареса, никак не й хареса. Влезе обратно в къщата, грабна от аптечката всичко което успя да вземе и излезе пак навън. Приближи предпазливо и с уважение към дивия му нрав. Той продължаваше да лежи със затворени очи. Раните му бяха покрити със засъхнала кръв. Клекна, с боязън протегна ръка и докосна с върха на пръстите си козината му, по дълга и гъста от тази на кучетата. ТОЙ трепна но не отвори очи. Нямаше сили, беше ги употребил в борба за живота си. Вече по смело започна бавно и много предпазливо да почиства раните и да ги поръсва с антибиотична пудра. При едно по силно натискане от нейна страна за да отстрани струпей, вълкът полуотвори едното си око, но пак го затвори. В този момент, тя усети някак с кожата си, че се беше предал. Излъчваше безразличие дали ще живее. Дори може би би бил по доволен, ако го застигнеше смъртта. Гордия му нрав не можеше вероятно да преживее унижението, че е допуснал да бъде ранен и да изпадне в безпомощност. Беше наистина горд звяр… Инстинкта му на диво животно потънал някъде дълбоко във вълчия му мозък, не се бореше със състоянието му. Когато привърши с раните, тя леко едва ли не във въздуха пак го погали по козината между ушите и тихо влезе в къщата с надежда, че може би ТОЙ ще се възстанови. Така измина целия ден. Вършеше си задълженията, но мисълта й беше навън, при животното. Поглеждаше понякога през прозореца и като видеше, че хълбоците му се надигат от дишането, се успокояваше до някъде.
На сутринта се събуди с усещането, че е сънувала но за жалост не можеше да си спомни какво. Надигна се, метна нещо отгоре и побърза да отиде при НЕГО. Той беше протегнал мощната си вълча глава и пиеше вода! Забелязвайки я, набръчка заплашително муцуна и острите му зъби лъснаха. Прибра се за да може животното да утоли жаждата си радвайки се на надеждата, че може би ще се възстанови. Гледаше да не го безпокои. Тайно хвърляше поглед през прозореца и в късния следобед видя, че и храната беше изчезнала. Зарадва се така, както се радваше за сина си прескочил поредното детско разболяване. Преди да се свечери съвсем, излезе тихо и предпазливо за да сложи нова вода и храна в съдините. Вълкът беше все още на същото място и ближеше усърдно раните си. Направи се, че не я забелязва. В противен случай трябваше да й покаже зъбите си заплашително, но някак не му се щеше. Личеше по това колко усърдно се занимаваше с близането на наранената си кожа, сякаш нищо друго не вижда. Тя се усмихна тайно в себе си и му достави удоволствието да се престори, че му е повярвала. После напълни съдините и вече без страх ги остави близо до звяра. ТОЙ дори не отвори очи. Дали спеше или преодоляваше убеждението си, че бедите идват единствено от хората, кой знае, вълчи му работи…
Така изминаха нови три дена. Слагаше редовно вода и храна на вълка. Той я изяждаше за нейна радост , но не преставаше да й напомня, че е диво животно. Когато тя се покажеше, набръчкваше муцуна, но всеки път някак все по формално и вяло, като по навик. Не бързаше. Знаеше, че ТОЙ се нуждае от време. Вярваше, че накрая ще осъзнае че не му е враг. Когато на края на третия ден вълкът се почувства по силен, направи опит да се надигне и успя. Тогава се видя, че куца с единия крак. Едва сега си обясни защо ТОЙ е още там. Не можеше да се движи, беше пострадал по зле отколкото си беше помислила.
Същия ден се престраши и ГО приближи. Разгледа крака му. Беше подуто сухожилието. По всяка вероятност имаше и счупване. Направи шина от подръчни материали, взе бинт за да го превърже. ТОЙ посегна да си покаже зъбите, но някак формално и за секунда не повече и извърна глава в друга посока. Целия му вид показваше, че ще й окаже това благоволение да я изтърпи. Беше горд, много горд звяр. Дали не реагираше защото имаше нужда от нея или беше започнал да й вярва, но не искаше дори и пред себе си да признае това… Тя го превърза, стегна добре шината около болния крайник и когато свърши, посегна да го погали, но дръпна бързо ръката си. ТОЙ рязко беше извил муцуната си към нея и заплашително изтрака със зъби. Гордостта и вроденото му недоверие проговаряха. Нямаше основание да вярва на хората. Не разрешаваше друга близост освен полезната. Показваше й, че не би допуснал повече от това, което й е разрешил до тук. Това не я отчая, усещаше въпреки дивия му нрав, че зад враждебния вид се крие наранено същество. Знаеше, че това е външната изява на нещата, че неговата враждебност бе по скоро защита, а не желание за нападение.
В следващите няколко дни нещата се промениха едва видимо, но за нея това беше явен знак, че е пробила малка дупчица в защитната му броня изградена от недоверие. ТОЙ вече не я заплашваше с набръчкване на муцуна и глухо ръмжене, като наближаваща буря. Когато за пореден път му слагаше храна и вода, те се погледнаха в очите открито. Неговия жълт поглед срещна меката синева на очите й. Никой не отклони поглед, никой не се притесни от другия. Усещаше се как доверието прелита във въздуха между тях плахо, но леко и естествено.
Деня когато свали шината от лапата му беше емблематичен за отношенията им. Това стана неочаквано и много трогатаелно. Когато освободи крака му, ТОЙ пристъпи първо плахо, после се отпусна на болната лапа вече по уверено. Обърна се към нея, приближи и седна в краката й като опря гръб на тях. Всичко изглеждаше сякаш е случайно, но тя знаеше, че не е така. Щеше да се разплаче от умиление . Не можа да остане равнодушна пред този жест на … обич …? Не смееше да си го помисли. По скоро може би доверие. Чак потрепери от това да се удържи да не го погали по козината. Знаеше, че с НЕГО трябва бавно, както с децата – на час по лъжичка. Чувстваше, че ако покаже колко е трогната от близостта му, ще го изгуби. Някак с кожата си го усещаше. За това се правеше на безразлична и приемаше всеки мъничък и неочакван жест на доверие с привидно безразличие и сдържаност. Сама си знаеше как й потреперваше сърцето от желание да го прегърне. Какъв парадокс, за да спечелиш приятелството на някого, трябва да криеш от него истинските си усещания.
Следващата седмица беше периода, в който вълкът проходи отново благодарение на нея и грижите й. Запазваше си своя периметър на неприкосновеност, но той някак бе понамалял. Идваше вечер, когато тя излизаше да седне в градината и се свиваше в краката й, сякаш случайно опрял гръб в тях. Усещаше приятната топлина и острата му козина и не смееше да мръдне за да не свърши този миг на приятелство, в който и двамата се преструваха на безразлични, защото ТОЙ беше наложил такива правила. И тя уважаваше желанията му и спазваше тези правила. Нямаше нищо против да му се подчинява, ако с това си спечелваше ония минути на сурова нежност между тях, в които всеки се преструваше на безразличен.
Към края на седмицата забеляза, че той пристъпва все по уверено и вече не куцаше. Много добре знаеше какво означава това. ТОЙ гледаше към гората все по дълго и съсредоточено. Вероятно чуваше шумове, които несъвършените човешки уши не можеха да уловят. Това беше и шума на свободата. Знаеше колко е важно за едно диво животно да е свободно. Беше чела, че вълк попаднал в капан, прегризва лапата си за да се освободи, толкова свободолюбиви са тези животни. После разбира се умира от раните си, но умира СВОБОДЕН.
Усети още от сутринта, че това ще се случи днес. Не знаеше как го усети , но беше сигурна. Вълкът беше там, притихнал и незабележим както винаги. Напълни съдинките му с храна и вода и се натъжи. “За последно”, си помисли. Времето премина до следобед неусетно в различни задължения. Едва когато привърши работата си, отиде на верандата да отдъхне. Видя ГО, стоеше като красива бронзова статуя. Чакаше я, знаеше, усети го, чакаше я. Момента бе дошъл. Тя седна, въздъхна дълбоко и тогава ТОЙ обърна глава и я погледна в очите, за втори път, както тогава когато все още береше душа и тя бдеше до него. Неговия жълт поглед се срещна за втори път със синевата на очите й. Гледаха се за минута. ТОЙ леко заклати опашка, съвсем леко, не отривисто както кучетата. Беше горд и сдържан дори когато се сбогуваше.
Отклони погледа си и загледан в гората и тръгна…
“Какво глуповато същество е човекът…” помисли през сълзи и се ядоса на себе си. ТОЙ щеше да е щастлив там, в гората и тя не искаше да го задържи при себе си, но се беше привързала. Дали и ТОЙ не беше почувствал същото. В този момент, сякаш уловил във въздуха въпроса й, вълкът почти навлязъл в началото на гората, спря и се обърна. Гледаха се за секунди и тогава тя чу… онова същото – нещо средно между тихо просвирване, въздишка и ръмжене – звукът на болката.
Този път не беше от раните му…
Веселина Миловска