Не знаех как да започна разговора с нея. Затруднението ми идваше от там, че я познавам цял живот, а сякаш има нещо, което все ми се изплъзва когато говоря за нея. Затова реших, самата тя да разкаже за другата Севдалина – за необяснимата й любов и почит към българската бродерия.
Помолих я да се представи с няколко думи.
Какво би казала за себе си? Коя е Севдалина?
Какво да кажа? – усмихва се. Имах щастието да отрасна в прекрасно и задружно семейство. В детските ми години всяка неделя беше излет в планината с брат ми, сестра ми и родителите ни. Ходехме за люляк, за синчец, да се пързаляме с шейни… А всяка ваканция – на село. Тогава се събирахме много деца и всеки ден, насядали под сенките на тополите бродирахме карета и покривки. Може би от тогава в мен покълна това увлечение към цветове, бродерии, бодове. Със сестра ми отваряхме раклите на баба и търсехме модели на бродерии от нейните ризи. И до сега съм запазила всичко, което ни е останало като „чеиза на баба“. И сякаш бродерията ме следваше и в годините, когато ме приеха в Математическата гимназия в Габрово. Задължителната ни униформа беше пола и бродирана риза. Заедно с мама я бродирахме… Часове, изпълнени с нетърпение да видя ризата готова, да я облека, да ме видят всички – целият свят! Последваха студентски години във ВХТИ в Бургас. Изпити, учене, семейство, бебе… Трудни, но незабравими години.
Едва сега – замисля се, преди няколко години, като спрях да работя се отдадох на тази моя любов към приказките, легендите и закодираните послания на българската шевица.
Етнолозите ни започнаха да се занимават и изучават много подробно нашата „извезана“ история. И аз съм изчела много литература – за всеки цвят, за всеки бод, за това къде е поставена шевицата. Няма да крия, че от няколко години не само бродирам мотиви от български фолклорни шевици, но и се опитвам да науча историята на всяка една от тях. Търся оригинални схеми и оригинални техники за изпълнение или така наречения „бод“.
Всяка една шевица е по своему поезия, приказка, история. Историята на култура, бит и послания. Например на ризите винаги се поставя където има отвор (деколте, ръкави, поли) за да предпазват този който я носи от „лошото“. Орнаментите на шевицата са стилизирани птици, цветя, клонки, геометрични фигури (кръг, триъгълник, ромб, квадрат). Според народните вярвания тези фигури имат силата да спират злите сили. Пространството, оградено с тях, е неуязвимо за злото. Освен това са показвали, че момичето вече е готово за женитба. За съжаление тези кодирани послания вече почти са загубени и не могат да бъдат разчетени.
Традиционната българска шевица е част от нашето културно фолклорно наследство и затова е от значение да се пресъздават и опазват оригиналните мотиви. Предавала се е от майка на дъщеря, от поколение на поколение,така като са се предавали легендите и песните. Във всяко село и регион са се използвали определени фигури и цветове. Моделите са били зашивани на парче плат и се съхранявали от най-старата и уважавана жена. Когато момата започне да приготвя чеиз е вземала моделите и после пак ги е връщала.
Шевицата най-често се бродира с три-четири основни цвята – червено, синьо, зелено и жълто. Червеното е цветът на кръвта, която дава живот. Синьото символизира небето, безбрежния простор. Зеленото е цветът на пролетната природа и на възраждането, а жълтото е цветът на богатството – на узрялото жито и златото. Изпълнена в тези цветове, шевицата трябвало да пази живота и да носи здраве и берекет.
И нека да помним винаги, че всеки бод е и история!
Например тази шевица – показва я – е от ръкав на женска риза от с. Еникьой, Узункьоприйско. Благодарение на проекта на „Работилница Седянка“ и за мое щастие трябваше да изработя един оригинален мотив. И това беше точно този. Преди да започна да работя, както винаги исках да разбера историята – откъде е, какви са били нравите, обичаите и начинът на живот на нашите предци, каква е била тяхната съдба, дали и до днес поддържат вековната традиция – да предават тази съкровищница на деца и внуци. Търсейки необходимата ми информация за тази шевица (няма да крия, че когато знам историята на всеки един мотив, по-друг начин – като приказна магия – минава везбата му през душата и сърцето ми, по друг начин ми говорят и цветовете и формите), попаднах на материали, които ме карат да сведа глава в преклонение към тях – Тракийските бежанци. В началото на XX столетие се извършва най-масовото заселване на бежанци от Одринска Тракия в свободните предели на България. Огромният поток от тракийски българи, който за кратко време се стича в южните предели на България, е следствие на провежданата от турското правителство особено твърда и последователна политика на насилствено обезбългаряване на тракийския регион. Пристигайки в България те донасят част от своята покъщнина, носии и обичаи. Търсейки материал, попаднах на още две села със същото име, които са в границите на Гърция и Румъния, но съдбите им са преплетени назад във времето. Желанието ми да съхраним и да не забравяме никога съдбовните моменти от нашата история ме мотивира да създам албум в които ще представям не само изработения мотив от български шевици, но и тяхната вековна съдба. Преоткриването на шевиците и адаптирането им към днешния ден е моят начин да помним и да не забравяме кои сме, откъде сме и накъде отиваме. Нека не се примиряваме с безразличието и правим всичко възможно да остане не следа, а да разпалим пламък – пламъкът на любовта към България. България, която е била и ще пребъде.
Поздравявам всички с това прекрасно стихотворение на поетесата Лили Качова, за което й благодаря!
Тракийци
“Цъфна ли в бяло на двора ми вишната, щъркеле?”
Ивайло Радев
Помня очите им – вик във пресъхнали кладенци.
Мъжки очи – избелели от горест. До смърт.
Две-три пендари – в повоя на бебето втъкнати.
Брадва през лакътя… Корен ли, път ли секат?
Майките помня. Гърдите им – глухи безмлечници.
Никнат им гърбици. Раждат на чужда земя.
Вишната цъфна навярно, но кървав е месецът.
Няма я къщата – цяла неделя горя.
Времето с хора се храни – прашинки объркани.
Мели съдбите – от хляба им чер се рои.
Съмва се. Сбират гнездата от съчки и вършини –
хора ли, птици ли – все са небесни души.
Струпаха сушина, дълго заглеждат се в залеза.
Песен откъртват на някакъв техен език -
вишната сякаш дочуват, а тя подивяла е.
Дращи небето с разчорлени, остри коси.
“Бряг за безпътници”, 2016 Лили Качова
С какво се занимаваш сега?
Сега се старая да бродирам оригинални елементи, които допълват съвременното ни облекло. По този начин искам това, което са ни завещали нашите баби, да заживее отново в днешния забързан свят. Нежни колиета, ефирни шалове, обеци, брошки, мартеници, ризи, сукмани, колани… Щастлива съм че се приемат с обич от хората – млади и не толкова млади, но мъдри – усмихва се. Бродирам за сватби, за абитуриентски балове, за подаръци. Бродирам и изпращам и за благотворителни кампании. Хубаво е да даряваш надежда и обич. Голям е интересът и от сънародници, които живеят в чужбина – Полша, Америка, Гърция, Англия, Германия, Белгия и др. Имам страничка във Фейсбук в която има албуми с всичко което съм бродирала.
Въпреки, че не си в Атина, ти винаги се включваш в благотворителните кампании, които ние – творците от Клуб „Нов Живец” организираме – било за сънародник в нужда, било за нашия Храм. Изпращаш ни различни извезани от теб картички, бижута, арт уникати изработени с техника декупаж за благотворителните базари. Защо го правиш?
Защо ли? – усмихва се. Убедена съм, че да обичаме – означава да помагаме… Ще бъда безкрайно щастлива, когато хората осъзнаят, че наистина сме създадени не само да създаваме, но и да си помагаме – това е тайната на щастието.
За вашия творчески клуб и за дейността му мога много да говоря, защото следя с интерес всички ваши изяви. Благодаря ви за духа който носите, за всичко което създавате и най-много за това, че не позволявате да бъдат забравени традициите и историята ни! Благодаря ви, че се обединихте и около единствения Български Православен Храм „Св. Преп. Йоан Рилски Чудотворец“ в Атина и оказвате неоценима подкрепа в тази духовна люлка. Благодаря ви и за това, че вие, заедно с българските училища, с храма, с всички фолклорни формации и състави сте наистина едно средище на нашата култура.
Какво би казала за нашия клуб и въобще за българската общност в Атина?
За вашия творчески клуб и за дейността му мога много да говоря, защото следя с интерес всички ваши изяви. Благодаря ви за духа който носите, за всичко което създавате и най-много за това, че не позволявате да бъдат забравени традициите и историята ни! Благодаря ви, че се обединихте и около единствения Български Православен Храм „Св. Преп. Йоан Рилски Чудотворец“ в Атина и оказвате неоценима подкрепа в тази духовна люлка. Благодаря ви и за това, че вие, заедно с българските училища, с храма, с всички фолклорни формации и състави сте наистина едно средище на нашата култура.
Какво ще пожелаеш на всички приятели?
Винаги и от сърце пожелавам здраве! Пожелавам да се обичаме и да разпространяваме заедно всички красоти на България – бродирани, рисувани, разказани!
Така завърши този разговор със Севдалина. Завърши, а сякаш исках да ми говори още и още… Пред мен наистина се разкри един друг свят, друга страница от историята ни… Убедена съм, че пак ще я „принудя“ да сподели и други интересни неща, защото знам, че има какво да ни разкаже. Например за крепостта на Асеневци в Царева Ливада или за болярките в Трявна, които са носили едни от най-красивите накити украсени със сокаени шевици, но това ще остане за друг път.
Това е страничката на Севдалина във фейсбук. Посетете я и прочетете сами нейните „бродирани“ приказки и легенди.
https://www.facebook.com/DaSevArt/?epa=SEARCH_BOX
Разговора проведе: Йорданка Андреева
снимки: Севдалина Перошанова
и от архива на КДК „Нов Живец”- Атина
Обичам да обменяме информация, да знаем за успехите на нашите приятели, да правим така, че животът да не е скучен и сив а цветен и бълбукащ от хубави новини!