Интервю със Стефания Цанкова – писател, носител на Специалната награда за поезия от литературния конкурс „Любов магическа реалност” на КДК „Нов Живец” – Атина.
Стефания Цанкова е автор на 15 книги – поезия и приказна проза, като първата й книга „Идвам от Дунава” излиза от печат през 1989 г. от издателство „Народна младеж”.
Тя е носител на многобройни национални и международни награди в Италия, Австрия, Русия, Германия, Албания, Македония, Сърбия, Армения. Творбите й са превеждани на чужди езици, излъчвани са в програми на Българското радио и телевизия, както и по Сръбската телевизия. Има стотици публикации и творчески срещи в страната и чужбина.
Стефания получава титлата Доктор хонорис кауза на Институт по геология и екология „Игапе”, Скопие за екологичната тема в своята поезия.
Членува в Съюза на българските писатели, Съюза на българските учени и Академията за мир((PWPA) със седалище Ню Йорк.
През 2014 г. получава отличие от Американския биографичен институт(ABI), със седалище Северна Каролина, за приказното си творчество, посветено на чистотата на природата.
Работи като учител по български език, литература и история. Същевременно ръководи младежки школи по творческо писане „Следовници на Алеко” и „Златен Търновград”.
Бог да ви закриля, мили братя и сестри! Обичам ви!
Здравей Стефания! Представи се на всички твои приятели от КДК „Нов Живец” в Гърция.
Родена съм в Свищов, но голяма част от живота ми преминава и във Велико Търново, затова винаги съм считала, че имам два родни града. От дете до днес деля поравно времето си между тях и ако изразя живота си досега в едно изречение, ще прозвучи така: „От Свищов до В.Търново и обратно”. Причината за тази моя „двойственост” е фактът, че Свищов е свързан с рода на моята майка, а В. Търново – с рода на баща ми.
Завършила съм българска филология и история, след това библиотекознание и библиография във ВТУ „Св.Св.Кирил и Методий”. Защитила съм всички възможни професионални квалификации по БЕЛ, с цел да следя модерните традиции в българското образование и да ги прилагам в часовете си. Работя от съвсем млада, най-голямата ми служебна заетост е била в учителстването, където и в момента продължавам да се трудя със сърце.
В тази връзка ще разкажа една интересна случка отпреди много години. Била съм около 10-годишна, когато моята майка реши да ме срещне с великата Елисавета Багряна, за мнение дали да продължа да пиша, тъй като аз непрестанно пишех стихчета в тетрадките по математика, на листчета и парчета от вестници, а това обсебваше почти цялото ми учебно време.
Срещата ми с Багряна се случи във Варна. След дълго чакане в Станцията на писателите, най-накрая успяхме да се срещнем с нея и да разговаряме. Тя даде ласкава оценка на моите детски стихове и на въпроса каква искам да стана като порасна, аз отговорих: „Учителка по български език”. След доста време се видяхме отново с Багряна, на една от тогавашните конференции на младите литературни творци в НДК. Интересното беше, че тя първа ме позна и ме попита дали съм сбъднала мечтата си. Тогава все още бях студентка българска филология, а след година започнах работа като учителка. С усмивка голямата поетеса ми пожела попътен вятър в благородната професия. Така че, учителстването е едно от най-хубавите неща в живота ми и го свързвам с духовното присъствие на голямата поетеса Багряна и с нейния благослов.
Разкажи нещо интересно от детските си години.
Моето детство беше приказно и многоцветно, наситено с прекрасни аромати и пътешествия. Дължа го преди всичко на баща си Цанко, който беше офицер и командир на полк. От малка през ваканциите и всички почивни дни попадах в една фантастична атмосфера с бойни игри, разходки из гори и покоряване на хълмове, участие в „битки” за защитаване на Родината… Мои другарчета бяха служебните кучета-немски овчарки, за които се грижех, птичките и горските животинки-таралежи, костенурки, зайчета, водни патици… Татко ме прикрепяше към батковци-войници, на които трябваше да помагам в кухнята и на лавката. От тогава се научих да готвя добре и да връщам точно ресто.:)
![]() |
![]() |
Във военното си детство яздех кон, можех да разглобявам автомат, катерех се по стръмни пътеки с децата на други офицери, предимно момчета, носех войнишка униформа с мой размер, стрелях точно с пистолет, с малка длан, стисната от татковата ръка. В Девня наблюдавах как бомбаджиите взривяват скали, гледах как слагат взрива и залягах макар и отдалеч, докато скалата избухнеше на парченца. Детството ми беше едно пъстро участие в безкрайни фантастични приключения.
Същевременно родителите ми ме възпитаваха спартански, без прегръдки и похвали, с доста ограничения, което днес ми помага да се справям в този суров свят. Докато моите съученички носеха фини момичешки обувки, на мен ми купуваха зимни мъжки боти с 2 – 3 номера по-големи, за да мога да ги нося по няколко години. Това се налагаше, защото татко строеше къщата ни на брега на Дунав по стопански начин и детството ми беше свързано с доста икономии, които не ми правеха впечатление. За мен важното беше да тичам с децата, да бъда командир или индиански вожд в игрите си.
По време на детските си забавления усетих първите радости от постоянния си досег с красотата на природата и тогава разбрах, че владея езика на листата, цветята, дъжда, вятъра, на птиците, щурците… Благодарение на това шарено и малко строго детство, днес не съм претенциозна, свикнала съм да се задоволявам със съвсем мъничко, но пък се радвам на дребните нещица, което ми носи голямо удовлетворение.
![]() |
![]() |
Свищов е град на 100-първи неща. Кажи ни за някои, които важат и днес.
Действително Свищов се слави с повече от 100 първенства. Като започнем от първото крупно дарение за просветни нужди от свищовеца Филип Сакелариевич, /1812 г./, създаването на първото светско училище от учителя Емануил Васкидович /1815г/, откриването на първото българско класно училище от учителя Христаки Павлович/1833 г./, преминем през най-великото събитие за България – на 27 юни 1877 г , когато Свищов става първият освободен град от турско робство и достигнем до Първия фестивал на античния Рим в наши дни, през 2008 г.
Много от старите първи неща на Свищов продължават да се случват и днес, преди всичко чрез учебните, спортните и творческите успехи на свищовските деца. Те участват в интересни международни проекти, носят награди и са достойни продължители на талантливите и ученолюбиви свищовци отпреди век и половина. Изключително много обичам децата на Свищов, те са моята надежда за развитие на родния ми град и красивата причина да остана да живея в него!
Има един паметник в Свищов, пред който винаги се прекланям – паметникът на дарителите. Има ли и днес дарители?
Да, този паметник е любим и за мен и семейството ми. Намира се в градинката срещу Стопанската академия, където през топлите месеци много обичам да сядам на някоя пейка сред брезите и да си пиша.
Помня как бе поставен през 2005 г., познавам се и с даровития скулптор Георги Чапкънов, който е негов създател. Градът ни имаше нужда от тези прекрасни разтворени даряващи шепи, по които са накацали металните гълъби – символ на милосърдието. Имаше нужда и от благодарния надпис, за да научат всички хора от града или негови гости: „На сърцатите дарители от признателни свищовци”.
Днес Свищов също си има своите дарители – хора, които се занимават със свой бизнес, но винаги подпомагат финансово и от душа културните събития на моя град. Непосредствено след всяко голямо събитие в Свищов, се изписват и благодарности към съвременните благодетели, които продължават животворните възрожденски традиции.
Но дарението не е само материален жест. В нашия град живеят и много талантливи хора на изкуството и спорта-художници, карикатуристи, танцьори, певци, писатели, музиканти, джудисти, каратисти, хандбалисти и много други достойни личности, които със своите огромни успехи са също дарители на духовни ценности.
Разкажи ни нещо любопитно за семейството си.
Аз съм плод на едно прекрасно семейство, в което така се е случило, че съм единствената дъщеря. Бог ме е благословил с една невероятна поетична майка, носеща хубавото име Лиляна и с един баща – Цанко, който четеше денонощно художествена и научна литература. Така че аз произхождам от едно четящо и будно семейство, с което много се гордея.
За да разкажа по-правдиво за своите родители, трябва да се върна към моето най-ранно детство, когато написах своето първо стихотворение. Това събитие остана паметно за мен, защото се случи по необичаен начин. Била съм около 5- годишна, когато през нощта в съня си чух приказна мелодия на звънящи камбанки, които ме събудиха. Усетих как тези звукове се превръщат в думи, които аз започнах да повтарям на глас.
Помня, че родителите ми също станаха и малко се разтревожиха, защото до този момент аз бях едно спокойно и кротко дете като всички останали. Сега аз им изглеждах по-различна – шепнех стихове с ритъм и рими, което ги стресна, но татко се окопити и записа първите ми стихове на парче амбалажна хартия, която му попадна набързо, защото аз все още не можех да пиша. Стиховете ми бяха за една ранена катеричка в двора, която вчерашния ден издъхна в ръцете ми. Явно тази случка бе разтърсила детската ми душа и провокирала написването на моите първи стихове по този чудноват начин.
По-късно се оказа, че нещо ме кара да „композирам” стиховете си на музикален инструмент с клавиши. Отначало мама обръщаше един акордеон с клавишите към мен и аз така „пишех”. Но за моята 9‑годишнина моите родители направиха всичко възможно да ми подарят истинско пиано и от тук започнаха същинските ми творчески „чудеса”. Така се случи, че те купиха пианото на Цветан Радославов – автор на музиката и текста на националния ни химн „Мила Родино” от негови наследници.
Винаги, когато ми хрумваше нов стих, аз вече имах своето другарче – пианото, на което започвах да свиря. Измислях своя благозвучна музика, която се оказваше аналог на текста, който после записвах на лист. Така на моето историческо пиано пиша и до днес. Често се е случвало вдъхновението ми да пристигне, когато съм далеч от своето пиано, тогава аз си пея наум, потропвам с пръсти в ритъм и после записвам стиховете. И разбира се, внимавам да не ме видят хората отстрани.
Как протича един твой делник?
Всяка сутрин ставам много, много рано – към 5 часа. (Това ми е навик от военното детство.) Първото нещо, което правя, е да си кажа утринната молитва към Бог и да изпрося един спокоен и плодотворен ден за мен и всички хора. После разхождам немската си овчарка Бък и тичам към автобуса, който ме отнася към любимите ми ученици и колеги-учители. Влагам много обич в работата си, но има нещо, което при мен се получи без да е самоцелно.
Аз си останах вътрешно дете, въпреки външния облик на голяма жена. Не успях да порасна, без да съм искала нарочно това да се случи и децата веднага го усещат. Може би и тази моя непорасналост ми помага за едни успешни и приятни работни дни. Преподавам учебния материал с по-интересни и иновативни елементи, защото днешните деца са много по-различни от тези, които съм обучавала преди 25 г. С тях всеки ден си имаме оптимистично мото за урока: „Денят е слънчев” или „Сърцето ми се радва”, рисуваме настроенията на героите от творбите, които изучаваме. Не мога да закова децата на чиновете и да ги дебна да не се мърдат. Това е отживелица. За топлите месеци подготвяме уроци под открито небе, които моите ученици очакват с нетърпение, литературни екскурзии и все такива по-интересни неща за часовете си…
Тук е мястото да отбележа, че съм благословена със своята прекрасна директорка – красива и физически и духовно, която е подарък в живота ми, както и с чудесните си колеги-учители.
Като се върна в своя крайдунавски дом, след работа спортувам активно и постоянно съм в движение. Моите стихове и приказки също тичат с мен и само чакат да ги запиша.
Кой е човекът, който е повлиял най-силно върху твоето творческо израстване?
Човекът, който ми помогна да стана сегашната творческа и борбена Стефания безспорно е моята майка Лиляна. Представете си една стройна, височка българка с книга в ръка. Когато вървеше по свищовските улици, хората се обръщаха да я гледат, защото беше много красива и представителна, а аз гордо стисках ръката й. Бях в 1 клас и по настояване на татко, мама напусна служебната си работа, за да се посвети на моите литературни заложби. Самата тя пишеше много хубави стихове и разкази и когато пораснах и започнах да публикувам, нейните приятелки на шега ни наричаха „Сестрите Бронте”. Искам да подчертая, че почти никога моята майка не ме е прегръщала и целувала, не е давала външен израз на чувствата си към мен. Но тя ме обичаше силно, жертвоготовно и топло, без да ми го казва.
Тъй като малка бях доста разпиляна, мама буквално следеше кога записвам стиховете си и ги подреждаше прилежно в папки. Благодарение на нея сега имам запазен свой литературен архив отпреди десетилетия. С нея си сътворявахме часове по творчество, обсъждахме подробно написаните от мен творби. С мама сякаш участвах във своеобразни литературни тренировки, в които тя беше взискателният треньор. Сега тя много, много ми липсва, особено след като напиша нещо ново, усещам като силна физическа болка нейното отсъствие и уникално мнение. Почти едновременната загуба на моите родители е най-тъжното нещо в живота ми.
Мечтаеш ли? За какво? Сбъдват ли се мечтите?
По характер съм голяма мечтателка, фантазията ми е безкрайна.Често докато пиша, сама се озовавам в центъра на своите приказни истории. Затова често за мен границите между действително и фантазно се сливат. Сякаш ей сега съм излязла от старинната къща на Молеца или пък съм кацнала преди малко на покрива на Говорещия часовник във Виена, заедно с дунавската чайка-все герои от моите приказки.
Много често сънувам освен стиховете си и мечтите си. Почти винаги те са цветни, с поляни и слънчогледи и странното е, че там живеят хора, с които после се срещам наистина в живота си.
Често сънищата ми не са свързани конкретно с моя живот. Най-голямата ми мечта е за една световна общност, която да обгръща децата ни със спокойствие и мир. Искам да живеем в свят, вярващ в Бог и неговите милосърдни истини, от което винаги следва добротворство и в ежедневието ни.
Специална моя мечта е да се въведат християнски дисциплини, които децата да изучават от най-ранна възраст. Така ще се избегнат агресиите и неспокойствието в съвременното училище. Деца, които от малки са възпитавани с ценностите на българското православие, никога не биха нагрубили и ударили. И тогава институции като Детска педагогическа стая и Комисия за борба с противообществените прояви ще отпаднат от само себе си.
Естествено е да имам и съвсем свои мечти. Те са свързани с творчеството ми. От доста години получавам писма, че моите творби действат лечебно на своите читатели. Бих искала да имам повече свободно време, за да откликвам на хората, които ме канят на творчески срещи, да пътувам повече, защото обичам да се любувам на различни пейзажи, което ми вдъхновява. И разбира се, за да подарявам лековитата си обич на своите читатели. Сега за такива събития „крада” време от почивните си дни и ваканциите.
Сигурна съм, че мечтите непременно се сбъдват, за да направят място на нови, още по-красиви мечти, които сътворяват човечното в нас.
Днес, както казват, не е време за поезия, но поетите продължават да пишат. Чете ли се поезия?
Мисля, че точно сега е времето за писане и четене на поезия. Виждам с очите си, че българският народ преоткрива поезията и нейните творци като нежно утро, като добро пожелание, като вяра в хубавото бъдеще.
Прави ми впечатление, че в интернет пространството започнаха да публикуват нови, талантливи поети, които заслужено получават ласкавите оценки на своите читатели. Аз също ги чета и харесвам.
При мен има съчетание и с друго хубаво нещо. Освен, че публикувам на своята фейс страница, комуникирам активно със своите читатели в момента на публикацията и публикувам във вестници и списания, аз членувам от дълги години в Съюза на българските писатели /създаден от Иван Вазов през 1913 г./.
Много се радвам, че на съюзните събрания пристигат творци от цяла България и това събитие се превръща в средище на интересни разговори, размяна на мнения за творби и книги. Уверена съм, че ако един поет се затвори в себе си, макар да пише, да публикува и да се среща със свои почитатели, ако му липсва контакт с негови духовни роднини по перо, той един ден със сигурност ще угасне като творец. Затова аз съм в постоянна връзка с много други поети – не само по интернет, но и лично. За мен участието в общността при творците е много важна, защото това означава другарство, топлина, обич.
Има ли нещо интригуващо в твоите родове по майчина и бащина линия?
По майчина линия баба ми и дядо ми са били много интересни хора. Баба ми Зорка е станала многодетна майка на десет деца, а дядо ми Георги е бил търговец и хотелиер. В началото на ХХ век са живели в София и дори са били съседи на къщата, в която тогава са живели Лора и Яворов. Месец след трагедията с Лора, през ноември 2013 г. на метри от тях се ражда първото дете на баба и дядо – леля ми Урания, която по-късно става един от основоположниците на детската музикална школа в Свищов, после е и неин дългогодишен директор и прославя Свищов със своя сопранов глас.
След раждането на третото си дете баба и дядо се преместват от София в Свищов, където построяват прочутия хотел „Америка”, с фурна и гостилница и стават част от свищовските дарители. Известно е, че те изпращат на свои разноски талантливи млади хора – певци, да се обучават в Америка и постоянно помагат материално затруднени семейства.
В Свищов баба и дядо купуват историческата къща на Христо Бръчков – основателят на БРЦК в Свищов и създател на прочутата гълъбова поща. Знае се, че преди Освобождението, именно гълъбчетата на Бръчков с писъмца, прикрепени на крачетата им, са летяли до отсрещния румънски град Зимнич. Това е прочутата „гълъбова поща”. Там са ги очаквали руските войски, които от тези писма са се ориентирали за удобното време, в което да освободят свищовския бряг. В този смисъл от моя двор тръгва свободата на България, защото в него Христо Бръчков е подготвял кошниците с гълъби и ги е носел в друга къща, откъдето да политнат към Румъния. Мисълта, че историческия ми двор, в който и днес живея, е част от българската история, ме кара да потръпвам от вълнение.
В сегашно време от десетте деца на баба ми Зорка и дядо ми Георги са останали живи само двама от вуйчовците ми, а от по-младите потомци на този възрожденски и книжовен род, аз съм единствената, която се занимава с изкуство.
По таткова линия родът ми е балкански и е също много интересен. Прадядо ми Деню е бил водач на руските войски по заснежените шипченски пътеки. По едно съвпадение той също е имал десет деца, хан и хотел, бил е уважаван севлиевски търговец. Бащата на татко – другият ми дядо Георги – Недев, беше военен фелдшер – много начетен българин. След пенсионирането си започна да се занимава със строителство и е участвал в издигането на по-важните сгради във В.Търново. През 70-те години той, самичък само с помощта на татко, издигнаха приказната ми къща с живописен изглед към река Дунав, със заръката да не спирам да творя. Баба ми Стефания, на която съм кръстена, почина съвсем млада, но помня, че и тя много четеше книги, предимно поезия.
Днес чувствам по-близки на сърцето си роднините по бащина линия, живеещи във В. Търново и в Севлиево, контактуваме си постоянно, защото имаме повече допирни духовни точки. Много от тях се занимават с изкуство и наука – след тях има художници, писатели, директори на езикови школи.
Посещавала ли си Гърция? Какво ти е мнението за гръцкия народ и култура?
Била съм в Гърция два пъти – през 2013 г. и 2014 г., заедно с моята малка дъщеря Лилиана и с група поети. Посетихме Александропулис и Солун, възхитихме се на чистото Бяло море, на красивите пристанища, към които имам слабост. Макар, че тези градове са в северна Гърция, аз бях доста развълнувана, защото по майчина линия имаме гръцко потекло. Моята прабаба Урания е родом от Атина. По време на посещението си в Гърция посетих музеи и различни старинни места и ми направи приятно впечатление, че гърците пазят своята история.
Освен това ежедневието на гръцкия народ подсказва, че тук се пази демокрацията, че се отстоява правото на самостоятелност. Смятам ‚че гърци и българи много си приличат и по отношение на култура, наука и стремеж към всестранно развитие.
Как гледате на твърдението на някои хора, че българите в чужбина били „предатели”, щом са напуснали родната страна и живеят извън нейните предели?
Бих искала лично да се срещна с авторите на тези твърдения и да им заявя, че се изисква огромна смелост и патриотизъм, за да загърбиш уюта на родния дом и да вплетеш по един силен и достоен начин българското присъствие в непознатия и чужд свят. Не всеки от нас притежава тази сърцатост – да се опълчи на нерадостната, мизерна действителност в България и да работи в непозната държава – с друг език, обичаи и разбирания, не само, за да прехранва близките си, но и да прославя името на родината ни.
По-скоро виждам една неправилна, грозна политика на върволица управници в България през последните 27 години, която си играе със съдбите на хората и ги принуждава много от тях да живеят извън Отечество ни, с късчета от неговото изстрадало сърце в сърцата си. А тези, които оставаме зад нейните граници живеем трудно, оскъдно, с пренебрежението към българските всестранни таланти, за чиито успехи се разбира, само, когато са оценени в други държави.
Възхитена съм от родолюбивото дело на българите в чужбина, които създават там национални общности под формата на клубове, асоциации и други , за да могат да се събират, да сътворяват уникални културни прояви, да канят свои съотечественици, живеещи тук. Със своите патриотични действия поддържат жив националния ни дух, като се превръщат в пример и за нас, живеещите в пределите на Родината ни.
Поклон пред българите в чужбина!
От къде разбра за конкурса, който обявихме в Атина и как приемаш отличието, което заслужено се присъди за стихотворението ти „Чудеса“?
За литературния конкурс, обявен от КДК „Нов Живец”, Атина, разбрах от страницата на клуба, която редовно започнах да посещавам, веднага след като го открих в интернет чрез общи приятели. Ще призная, че оттогава ми е по-интересно да чета статии за разнообразните и многобагрени събития, инициирани от Вашия клуб, отколкото нашите вестници, които бълват повече негативни новини. Щастлива съм, че страницата Ви изобилства с редица позитивни прояви, срещи с хора на изкуството, на спорта и въобще с неповторими личности, което привлича и радва читателите. Възхитена съм от дръзновението и огромната обич на българите в Гърция, които са постоянни творци на прекрасни дела, свързани с църковни и официални празници, с оригинални тържества и изяви.
Вашият културен клуб е като приказен оазис на културата, до който пътувам с радост и удовлетворение от интригуващите и красиви материали. Приятно впечатление ми прави отразяването на християнските ни празници и присъствието на български свещеници, което говори за истинската Вяра на нашите сънародници в южната ни съседка.
Изразявам и своите чудесни впечатления от вестник „България днес”, който поднася по един елегантен начин всестранна информация за живота на българите в Гърция и в нашата страна. В скъпо издание туптят родолюбивите сърца на моите сънародници, живеещи на гръцка земя, с техния устрем да вървят напред, да се борят, да творят, обединени от силната си любов към Родината ни. Гордея се, че получих възможността да се докосна до уникалните Ви културен клуб и вестник, защото те безценно запълват една културна и емоционална празнина в душите ни.
Когато изпратих стиховете си за литературния конкурс на КДК „Нов Живец” – „Любов магическа реалност”, не очаквах, че ще бъда сред отличените, защото бе видно, че нивото е много високо. Въпреки това подготвих цикъл непубликувани стихове, които изпратих с надеждата поне да бъдат прочетени от моите сънародници-творци. Освен това Павел Матев е един от любимите ми поети, с когото съм се срещала лично. Това ми даде импулс и кураж да се включа в това впечатляващо литературно състезание. Радостта в душата ми, която изпитах при информацията, че съм наградена, мога да опиша със сиянието на многоцветна, пролетна дъга.
Споделих хубавата новина със своите съграждани в Свищов и Велико Търново, със своите колеги-преподаватели, които съпреживяха моето щастие. Стана ми приятно, че журито се е спряло именно на стихотворението ми „Чудеса”, което написах вдъхновена от поезията на удивителния български поет Павел Матев. Приемам тази награда като висока чест, а грамотата ми е поставена в рамка, над пианото в творческия ми кабинет и е видна за моите гости-интелектуалци. Пожелавам от сърце на клуб „Нов Живец” и на в. „България днес” творческо дълголетие и много слънце по пътя към красотата и добротата.
Би ли гостувала на творците от КДК „Нов Живец”-Атина?
С голяма радост бих се срещнала с тези силни и достойни мои съотечественици, които носят парченца от родината ни в душите си. С интерес бих изслушала творбите им в тяхно изпълнение, с техния глас на живо, защото това са необикновени творения, родени от любовта и родолюбието, от носталгията и незабравата на родната земя.
Сигурна съм, че всички вие, в културния клуб в Атина, сътворявате уникални творби и аз с удоволствие бих ви гостувала. Срещата ми с вашите творци, не само с поети, но и с представители на други изкуства, ще се превърне и в мой духовен празник, наситен с най-красиви чувства. След като се върна в България ще разкажа за тази вълшебна приказка и на многобройните си приятели и почитатели. Гордея се с вашия дръзновен културен български клуб, който ми прилича на изящно островче на духовността, откъдето се усеща дъха на здравец, рози и доброта. Имам много приятни и интересни изненади за своите талантливи съотечественици в Атина. (Даже ще издам мъъъничко-почти съм готова с някои от изненадите!:))
Нека е живот и здраве! Бог ще промисли кога и как ще се осъществи подобна мила среща!
Какво ще пожелаеш на българите, които са далеч от Родината, но Родината е винаги в сърцата им?
Пожелавам на всички българи, които живеят и работят извън пределите на Родината да бъдат здрави и все така силни, устремени, родолюбиви, обичащи, талантливи, прекрасни!
Нека през новата 2017 година получат най-скъпите подаръци: любов, взаимопомощ, сполуки, радостни и плодотворни дни!
Бог да ви закриля, мили братя и сестри! Обичам ви!
Разговора проведе: Йорданка Андреева
БЪЛГАРСКО СТИХОТВОРЕНИЕ
Във пустите, безкрилите простори,
където дъжд небългарски ръми,
а долу чужд, небългарски е говорът
в намръщени, небългарски земи
се случва мощно българското чудо-
ята от птици ваят свят крилат:
от късче мъка на души прокудени
от куп трошици роден необят,
от ручеи, прелели в упоритост,
от стъпките на чуждоземен труд…
Хей, птици храбри! Български комити!
Изпращаме подкрепа в боя лют
с несгодите ви, с болките, с носталгията-
една въоръжена с гняв любов,
една саксия с бабино мушкато,
една икона с нежен благослов…
Сърцата ви тъкат трицветно знаме,
а то сече чужбинския си мраз
и всеки управляващ ще засрами,
че учим се на български от вас!
Стефания Цанкова
***
РОДИНА
Разкъсана на хиляди парчета,
превеждаш пак на български света-
със розов дъх на родните полета,
с кокичета и макове в ята.
Ти пееш и работиш там, зад граница,
където диша второто ти Аз.
Воевода си, робиня и изгнаница
и търсиш Свободата си сред мраз.
Поспри и чуй ни, майчице Родино,
че с теб във топла заедност вървим-
със роден вятър, пеещ във комина,
с балкански къщи в сняг и сладък дим.
Софрата ти от обич е безкрайна
и тя събира българи от цял свят
пред питата, замесена с омайниче,
пред стомната със роден аромат.
Живееш с нас, а всъщност си далече,
Родино моя, страдаща звезда.
Боли ни с теб за корена отсечен,
а болката е също Свобода!
Стефания Цанкова